Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzadki okaz zakwitł w Olivia Garden w Gdańsku. To sagowiec, nazywany często żywą skamieliną

RK
W Olivia Garden w Gdańsku podziwiać można coraz więcej gatunków roślin, w tym rzadkie, a przy okazji skorzystać z oferty gastronomicznej i miejsc do wypoczynku.
W Olivia Garden w Gdańsku podziwiać można coraz więcej gatunków roślin, w tym rzadkie, a przy okazji skorzystać z oferty gastronomicznej i miejsc do wypoczynku. Jakub Steinborn/archiwum Polska Press
W ogrodzie Olivia Garden w Gdańsku udało się właśnie wyhodować kwitnącego sagowca, stosunkowo rzadko spotykaną w Polsce roślinę. To kolejna atrakcja wśród flory tego ciekawego miejsca. Choć ogród funkcjonuje zaledwie od 2021 roku, podziwiać można już w nim gatunki roślin z pięciu różnych kontynentów świata.

Sagowiec, czyli historia sięgająca setek milionów lat

Okaz, który udało się wyhodować w Olivii Garden, jest wyjątkowy głównie dlatego, że należy do niezwykle starej grupy roślin. Sagowce występować zaczęły już 280 milionów lat temu, w erze paleozoicznej, czyli jeszcze wcześniej, niż dinozaury.

- Są jednym z najstarszych, żyjących gatunków roślin na Ziemi - wyjaśnia Tomasz Zabłocki, ekspert z firmy Platan, ogrodnik.

Obecnie sagowce występują jedynie w tropikalnych i podzwrotnikowych częściach świata. Z uwagi na długą historię i ograniczony zasięg geograficzny prawie wszystkie ich gatunki, a jest ich około trzystu, uznawane są za relikty. Znane są z wolnego tempa wzrostu i długowieczności.

Najstarszy okaz sagowca na świecie liczyć może nawet sześć tysięcy lat. Rośnie w Pretorii w Republice Południowej Afryki.

W Polsce sagowce naturalnie nie występują już od 60 milionów lat. Podziwiać można je tylko w ogrodach botanicznych. I to również nie we wszystkich.

Dość pokaźną kolekcją 60 gatunków sagowców poszczycić może się ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kilka okazów liczy ponad 150 lat. Niektóre udaje się rozmnażać. Dziewięć gatunków sagowców hodowanych jest w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z Australii do Polski. Chroniony okaz w ogrodzie w Gdańsku

Z kolei sagowiec, który wyrósł i zakwitł w Olivii Garden, pochodzi z Australii. Jest zagrożonym obecnie wyginięciem endemitem, rosnącym w tym kraju pierwotnie na ograniczonym obszarze północnej części stanu Queensland.

Jego pień może osiągnąć wysokość do dwóch metrów, chociaż zwykle jest znacznie niższy. W swoim naturalnym środowisku ten gatunek sagowca zapewnia schronienie różnym gatunkom zwierząt, głównie ptakom i owadom. Jego jasnoczerwone nasiona stanowią też dla nich pożywienie.

Co ciekawe, pień oliwskiego okazu urósł już do blisko dwóch metrów. Jego liście są blisko dwukrotnie dłuższe. To niezbity dowód, iż w ogrodzie botanicznym przy alei Grunwaldzkiej 472c zapewniono mu warunki rozwoju zbliżone do optymalnych.

Olivia Garden. Co możemy tam zobaczyć i ile to kosztuje?

Sagowiec to ciekawa atrakcja, ale oczywiście nie jedyna oliwskiego ogrodu. W Olivia Garden na powierzchni 7,5 tysiąca metrów kwadratowych podziwiać można już blisko 4 tysiące roślin pochodzących z pięciu kontynentów.

Wysokość najwyższych z nich sięga nawet 11 metrów. W tym ogrodzie dostępne są także m.in. amfiteatr i lokale gastronomiczne.

Bilety wstępu do Olivia Garden kosztuje 10 zł. Ogród otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 21, w soboty w godz. 11 - 21 i w niedziele w godz. 11 - 20.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki