MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd prognozuje znaczny wzrost stopy bezrobocia na koniec roku

Jacek Klein
Jacek Klein
Jacek Smarz
W najbliższych miesiącach przybędzie wiele osób bez pracy. Tak szacuje rząd w założeniach do propozycji budżetu na 2021 rok. Przewidywania te mówią, że stopa bezrobocia wyniesie w grudniu 8 proc.

Przewiduje się, że stopa rejestrowanego bezrobocia wzrośnie z 5,2 proc. w grudniu 2019 r. do 8,0 proc. na koniec 2020 r.

- Uwzględniając skalę tąpnięcia gospodarczego oraz sytuację na rynku pracy w innych krajach, wzrost bezrobocia w Polsce będzie relatywnie niewielki, co ma związek z działaniami antykryzysowymi podjętymi przez rząd (m.in. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa) - przekonuje rząd w swoich prognozach.

Wzrost poziomu bezrobocia z 6, 1 proc. na koniec czerwca do 8 proc. w grudniu, oznacza jednak że w ciągu niecałej połowy roku pracę straci około 300 tys. osób. Do tej pory, od początku pandemii zwolnienia dotknęły niecałe 200 tys. pracowników.

Niewielki do tej pory wzrost bezrobocia to efekt instrumentów pomocowych dla firm oraz tego, że prawdopodobnie wielu pracowników jest jeszcze na okresie wypowiedzenia i dopiero teraz będą rejestrować się w urzędach pracy.

- Zakończenie dofinansowania wynagrodzeń w ramach tarcz antykryzysowych i następujących po tym okresów wypowiedzeń oraz koniec wypłaty zasiłku solidarnościowego będzie momentem weryfikacji, na ile COVID-19 wpłynął na rynek pracy. Koniec interwencji publicznej może być również początkiem znaczącego wzrostu dynamiki bezrobocia. W mojej ocenie, możemy spodziewać się na jesieni przyrostów stopy bezrobocia w granicach 0,5 pkt proc. miesiąc do miesiąca - oceniła niedawno Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Co więcej zanosi się na to, że rynek pracy jeszcze długo będzie wracał do kondycji sprzed pandemii. Jak prognozuje rząd 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie 7,5 proc., a więc znacznie poniżej poziomów rejestrowanych jeszcze w marcu tego roku.

Mimo kryzysu rosnąć będą wynagrodzenia. Przewidywane jest utrzymanie wzrostu wynagrodzeń, choć jego tempo zmniejszy się znacząco w stosunku do trendów z ostatnich lat. Przyjęto, że w 2020 r. nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 3,5 proc., wobec 7,2 proc. wzrostu zanotowanego średnio w 2019 r.

W 2021 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej zwiększy się o 3,4 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki