Rynek biurowy w Trójmieście. Apartamenty dla korporacji i klientów biznesowych

RedakcjaZaktualizowano 
Rynek biurowy w Trójmieście. Apartamenty dla korporacji i klientów biznesowych<br>Willi Ułańskiej w Gdyni/ materiały prasowe
Rynek biurowy w Trójmieście. Apartamenty dla korporacji i klientów biznesowychWilli Ułańskiej w Gdyni/ materiały prasowe
Trójmiasto jest jednym z większych rynków biurowych w Polsce. Przyciąga biznes brakiem barier i harmonijnym rozwojem regionu. Rozwój takich sektorów jak BPO/SSC (outsourcingu usług biznesowych i centra usług wspólnych) oraz ICT (technologie informatyczne i telekomunikacyjne) zaczyna mieć wpływ na rynek wynajmu mieszkań i apartamentów.

Do niedawna popyt na biura był generowany przede wszystkim przez relokacje firm. Ta tendencja ulega jednak zmianie, między innymi ze względu na rosnące zainteresowanie regionem ze strony firm z sektora BPO i SSC. Dostępna powierzchnia biurowa, wysoko wykwalifikowana kadra ze znajomością języków obcych, bardzo rozwinięta sieć połączeń lotniczych sprawia, że w Trójmieście powstają oddziały dużych międzynarodowych koncernów.

- Powstają biura zatrudniające nawet kilkaset pracowników. Firmom zależy, aby ich kadrę stanowili najlepsi specjaliści w danej dziedzinie. Jeśli nie znajdą takich na miejscu, to szukają pracownika w innej części kraju. Często, aby nakłonić potencjalnego kandydata do podjęcia decyzji o przeprowadzce do nowego miasta, firmy zapewniają miejsce do mieszkania – wyjaśnia Maciej Kotarski z firmy TPS Reapolis zajmujący się komercjalizacją m.in. Olivia Business Centre w Gdańsku.

To właśnie migracja wykwalifikowanych specjalistów powoduje popyt na mieszkania i apartamenty znajdujące się w pobliżu wielkich kompleksów biurowych. Tych z kolei nie brakuje w Trójmieście. Według najnowszego raportu Colliers International w 2014 roku w Trójmieście powstało 46 700 mkw. nowej powierzchni biurowej, co stanowi 8% krajowego wzrostu. W budowie jest kolejnych 95 000 mkw., z czego aż 73 000 w Gdańsku. Całe Trójmiasto to już niemal pół miliona mkw. powierzchni biurowej.

- Jeśli chcemy pozyskać klientów korporacyjnych dla naszych nieruchomości pod wynajem, to warto zorientować się, gdzie mają siedziby duże firmy. W Gdańsku największe zagłębie biznesowe znajduje się w Oliwie. Tutaj znajduje się Olivia Business Centre, Alchemia, Arkońska Business Park, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości. Logicznym wydaje się zatem wynajem mieszkania w takich dzielnicach jak Oliwa, Wrzeszcz, i Przymorze. W Gdyni będą to zaś okolice Śródmieścia, Redłowa i Orłowa.  Al. Zwycięstwa, Łużycka, Śląska to adresy gdyńskich biurowców takich jak PPNT, Łużycka Office Park, Łużycka Plus, Tensor, czy Enter – dodaje Maciej Kotarski.

Wynajmowane lokale muszą spełniać określone warunki. Tu, w odróżnieniu od wynajmu np. dla studentów, liczy się jakość, począwszy od okolicy, w której znajduje się mieszkanie czy apartament, po wyposażenie i detale.

- Jeśli myślimy o zakupie mieszkania z przeznaczeniem pod wynajem dla klientów biznesowych to sugerowałabym miejsca dobrze skomunikowane, w sercu miasta, a jednocześnie w lokalizacji gwarantującej relaks i odpoczynek po intensywnym dniu pracy.  W Gdańsku to dobrą lokalizacją będzie Oliwa Park, Albatross Towers lub Cztery Oceany na Przymorzu, City Park, Awiator na Zaspie.  W Gdyni zaś będą to takie adresy jak Kępa Redłowska, Willa Ułańska, Amareno czy Nowe Orłowo. Warto moim zdaniem wybrać takie miejsce, które również atrakcyjne dla osób zainteresowanych wynajmem wakacyjnym – dodaje Marta Kurowska, specjalista ds. wynajmu nieruchomości Tyszkiewicz Nieruchomości.

W przypadku wynajmu mieszkań i apartamentów dla klientów biznesowych okres wynajmu przeważnie wynosi rok, choć mogą być przypadki wynajmu krótkoterminowego. Trzeba brać też pod uwagę współpracę z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się wynajmem nieruchomości. Będzie jej łatwiej dotrzeć do osoby, która w dużej firmie lub korporacji jest odpowiedzialna za prowadzenie takiego procesu. Warto zaznaczyć też, że rynek ten to nie tylko firmy, ale też np. kluby sportowe, które gwarantują mieszkania zawodnikom w kontraktach.

polecane: 60 Sekund biznesu: Ekonomia współdzielenia coraz popularniejsza.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie