Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył Sopot Film Festival. W programie 60 filmów, spotkania z twórcami i wielka muzyka filmowa na żywo.

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
Fot. Karolina Misztal/Polskapress/Archiwum
Na ten festiwal zawsze czekają fani wielkiego kina. I nawet pandemia nie pomieszała tym razem całkowicie szyków. Jubileuszowa, 20 edycja Sopot Film Festival właśnie ruszyła.

Skromniejszy, niż w latach ubiegłych, z mniejszą ilością projekcji oraz festiwalowych lokalizacji, ale w całości w realu, nie online.
W ciągu 14 festiwalowych dni fani dobrego kina będą mogli obejrzeć 60 krótko i pełnometrażowych filmów w 6 miejscach, głównie w plenerze, m.in. w Operze Leśnej, na Hipodromie czy sopockim rynku. Poza tym zaplanowano spotkania z twórcami, pokazy przedpremierowe oraz Koncert Muzyki Filmowej.

Tradycyjnie, na sopockim festiwalu, prezentowane będą polskie i światowe premiery, filmy, które nie weszły do szerokiej dystrybucji kinowej bądź funkcjonują w wąskim obiegu festiwalowym, a które warto, a nawet trzeba zobaczyć. W programie znalazły się m.in. trzy konkursy filmowe: „1-2” czyli pełnometrażowe debiuty i drugie filmy fabularne, „DOK.PL” czyli pełnometrażowe polskie filmy dokumentalne oraz sekcja „Short” poświęcona filmom krótkometrażowym z całego świata.
W ten sposób widzowie festiwalu obejrzą m.in. przedpremierowo „Najgorsze wiersze świata”, nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza, „O nieskończoności”, Roya Anderssona, jednego z najbardziej oryginalnych europejskich twórców, który zdobył Srebrnego Lwa za reżyserię na ostatnim festiwalu filmowym w Wenecji, fiński obraz „W co grają ludzie”, reż. Jenni Toivoniemi, pokazywaną na MFF w Göteborgu pełną humoru, słodko-gorzką satyrę na pokolenie trzydziestolatków. Film porównywany jest przez krytyków do przebojów kinowych „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Przedpremierowo zostanie również pokazany nowy film Dominika Molla „Tylko ludzie nie błądzą” - trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcji kryminalna układanka, doceniona m.in. na ubiegłorocznym MFF w Tokio. Polską, festiwalową premierę będzie miał na festiwalu eksperymentalny, pełnometrażowy dokument muzyczny „Najmniejsza Wspólna Wielokrotność” w reżyserii Konrada Kulczyńskiego i Olo Walickiego.

Przy Operze Leśnej w Sopocie ruszyło kino samochodowe

Na parkingu przy Operze Leśnej w Sopocie ruszyło kino samoch...

W sekcji „Spectrum” festiwalu zobaczymy filmy już uznane i nagradzane na świecie, takie jak m.in. „Ból i blask” - ostatnie dzieło hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara, odbierane jako filmowa spowiedź reżysera, głośny, oskarowy film „Parasite” ale w wyjątkowej wersji reżyserskiej, czarno-białej, „Sokół z masłem orzechowym”, amerykańskie kino drogi, jeden z bardziej pozytywnych filmów roku czy film „Nędznicy” - debiut reż. Ladja Ly, jeden z najlepszych europejskich obrazów minionego roku, laureata Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku.

Sekcja „Panorama" tym razem będzie poświęcona Islandii. Zobaczymy m.in. film „Barany. Islandzka opowieść” zwycięzcę sekcji Un Certain Regard Festiwalu w Cannes z 2005 roku, komediodramat rozgrywający się w dalekiej Północy, obraz „Kobieta idzie na wojnę” - przebojową opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami i idzie na wojnę z potężnymi koncernami, film zdobył Lux Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu oraz 10 islandzkich Oskarów, czy „Biały, biały dzień” Hlynura Pálmasona, reżysera znanego z debiutu filmowego „Zimowi bracia” – pozycję obowiązkową dla miłośników ambitnego kina.
Pasmo „2x2” dedykowane jest osobowościom kina. Pierwsza poświęcona będzie wyjątkowemu francuskiemu reżyserowi Jean Pierre Janetowi, autorowi słynnego „Delicatessen” oraz „Miasta zaginionych dzieci”. Druga natomiast adaptacjom prozy Stanisława Lema, takim jak „Głos Pana” czy wybrane fragmenty „Obłoków Magellana” – film „Ikaria XB-1”.

Anna Kądziela-Grubman, dyrektor programowa SFF mówi, że inaczej wyobrażali sobie jubileuszową wersję festiwalu. Ale pandemia wpłynęła znacząco na zmiany. Zmniejszono liczbę festiwalowych filmów i zrezygnowano z dodatkowych wydarzeń. Ostatecznie jednak udało się zorganizować wersję w realu, a nie on line. I przekształcono festiwal głównie w pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami na żywo.

Publiczność festiwalowa będzie się mogła spotkać m.in. z Tomaszem Śliwińskim, reżyserem nominowanym do Oscara filmu krótkometrażowego „Nasza Klątwa”, który zaprezentuje swoją najnowszą fabułę „Ondyna”, m.in. z rewelacyjnym Bartoszem Bielenią w roli głównej. Równie ciekawie zapowiada się spotkanie z Bartoszem Kruhlikiem, autorem filmu "Supernova" - najlepszego polskiego debiutu fabularnego 2019 roku oraz z Olo Walickim i Konradem Kulczyńskim - twórcami pełnometrażowego dokumentu „Najmniejsza Wspólna Wielokrotność”.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem festiwalu, jak zapowiadają organizatorzy, będzie Koncert Muzyki Filmowej, który odbędzie się po raz piąty. W tym roku hasłem przewodnim będzie „Apokalipsa czy nowy początek”. Koncert odbędzie się 15 lipca w Operze Leśnej. Usłyszymy utwory wielkich kompozytorów muzyki filmowej m.in: Hansa Zimmera, Ramina Djawadiego, Clinta Mansela wraz z Kronos Quartet, Michaela Nymana, Stevena Prica, Vangelisa czy Johanna Johannssona. To wszystko w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Rafała Janiaka oraz zaproszonych solistów i gości, m.in. Pauliny Przybysz i Kev Foxa.

Podczas tego koncertu usłyszymy muzykę m.in. z filmów: „Requiem dla snu”, „Interstella”, „Incepcja”, „Nowy początek”, „Zbuntowana”, „Łowca androidów”, „Źródło”, „Grawitacja”, „Przekleństwa niewinności”, „Moja miłość” a także seriali „Gra o Tron”, „Dark” i „Wielkie kłamstewka”.

Festiwal potrwa do 24 lipca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki