Rozdano nagrody w konkursie o samorządzie

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Oni - o funkcjonowaniu i kompetencjach pomorskich samorządów - wiedzą najwięcej <br>
Oni - o funkcjonowaniu i kompetencjach pomorskich samorządów - wiedzą najwięcej Grzegorz Mehring
Półtora tysiąca złotych - tyle wyniosła główna nagroda w tegorocznej, IV edycji Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Zdobyła ją Żaneta Baczyńska z Zespołu Szkół Licealnych im. Wincentego Pola w Czersku.

Półtora tysiąca złotych - tyle wyniosła główna nagroda w tegorocznej, IV edycji Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Zdobyła ją Żaneta Baczyńska z Zespołu Szkół Licealnych im. Wincentego Pola w Czersku.

Okazała się najlepsza spośród 800 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, uczestniczących w eliminacjach.

W finale, rozegranym w Urzędzie Marszałkowskim, Żaneta zmagała się z 67 konkurentami. Opłaciło się. Taką samą kwotą nagrodzono jej nauczyciela Hieronima Kucharskiego.

II miejsce zajęła Ewelina Konieczna z Zespołu Szkół w Chojnicach i jej opiekun Jacek Borzyszkowski. Honoraria dla nich wynosiły po 1000 złotych. Na III miejscu (nagrody po 500 złotych) znalazł się Mateusz Zaczek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Pucku i opiekun Jan Kaczyński. Szkoły reprezentowane przez wyżej wymienionych laureatów wyróżniono nagrodami rzeczowymi.

- To chyba nie przypadek, że zwycięzcami zostali reprezentanci niewielkich miast - ocenia profesor Brunon Synak, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. - Widocznie dzieje się tak dlatego, że w małych miejscowościach samorządy są bliżej obywateli. Takie konkursy są potrzebne, bowiem wiedzy o funkcjonowaniu samorządów, ich kompetencjach ciągle nam brakuje. Wiele osób nie wie na przykład, czy starosta jest zwierzchnikiem wójta, czy starosta to podwładny marszałka.

- Wiadomości na temat działań i uprawnień samorządów są niezbędne - zwraca uwagę Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego. - To dobrze, że młodzi ludzie tak chętnie poznają zasady funkcjonowania gmin. Dobre poznanie tych reguł może być bardzo przydatne w staraniach o fundusze unijne.

Pomorski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym ma na celu upowszechnianie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej idei samorządności, wiedzy o organizacji i kompetencjach gmin, powiatów, regionów. Przyczynia się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Nagrody ufundował samorząd województwa pomorskiego.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie