Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbawieni ludzie na Titanicu nie zauważyli zagrożenia i spotkała ich tragedia [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
Z ks. Andrzejem Talińskim, proboszczem parafii Św. Marcina w Starej Kiszewie rozmawia Edyta Okoniewska

Czym właściwie jest adwent?
Adwent niezmiennie pozostaje szczególnym okresem w roku przygotowującym nas na spotkanie z Chrystusem. Wspominamy długie oczekiwanie ludzkości na przyjście Mesjasza, które odbywało się w Starym Testamencie, ale też czekamy na ponowne przybycie Chrystusa - tym razem jako Króla, który przybędzie przy końcu świata i oceni nasze doczesne postępowanie. Zawsze ten czas jest okazją do wzbudzenia mocniejszej refleksji nad własnym życiem, dostrzeżenia wad i słabości, uporządkowania relacji z bliźnimi, zaangażowania w dobroczynne dzieła, odnowienia swojego życia sakramentalnego.

Czego symbolem jest wieniec adwentowy?

Wieniec adwentowy jest symbolem duchowej pracy wiernych przygotowujących się na przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Z kolejną, zapalaną co tydzień, świecą pojawia się coraz więcej światłości, a ginie ciemność - przez porządkowanie swojego życia ludzie coraz lepiej zbliżają się do Boga. Wieńce umieszcza się w kościołach - jednoczących wspólnotę parafialną, ale także w domach - gdzie są znakiem jedności rodzinnej.

Oczekiwanie na narodziny Jezusa to czas radosny. Jak jest więc z tym zakazem urządzania zabaw hucznych?
Od kilku lat troszkę zmienione zostały przykazania kościelne. Nie ma już skrajnego zakazu udziału lub organizacji zabaw w okresie adwentu - nie jest więc to czas zakazany. Niektórzy chętnie skorzystali z takiej możliwości dopuszczając swój udział w różnych dyskotekach w tym okresie - gorzej, że nie przyjmują do siebie uwagi, iż czasem zakazanym do zabaw są m.in. wszystkie piątki całego roku. Można więc wybiórczo przyjmować zasady wiary. Zawsze warto pamiętać, że adwent jest czasem Czuwania - godnego przygotowania się na przyjście Chrystusa. Rozbawieni ludzie na Titanicu nie zauważyli zagrożenia, nie czuwali i spotkała ich tragedia. Warto prezentować zawsze radosną postawę, promieniować dobrem na innych i w ten sposób czekać na spotkanie z Panem.

Co ksiądz sądzi o puszczaniu kolęd w czasie adwentu?
Z pewnością wszyscy zauważamy przesyt różnych działań związanych ze Świętami Bożego Narodzenia już od początku listopada. Przodują w tym zwłaszcza wielkie sklepy. Niektórych drażnią zbyt wczesne dekoracje świąteczne, puszczanie kolęd. Z pewnością dopuszczalny jest śpiew kolęd podczas różnych spotkań wigilijnych - integrujących środowiska szkolne, zakładowe, lokalne. W Starej Kiszewie, w dniu 15 grudnia, będziemy mieli takie spotkanie wigilijne dla 200 osób starszych, chorych, samotnych, biednych. Organizuje to wydarzenie nasza parafia, Ośrodek Pomocy Społecznej i karczma Viking. Zawsze jest dobrze, kiedy ludzie się spotkają, złożą sobie serdeczne życzenia, poczują wsparcie środowiska i razem wzbudzą Bożą atmosferę jedności.

Jakie znaczenie mają wyrzeczenia adwentowe?
Wyrzeczenia adwentowe są znakiem duchowej pracy człowieka nad sobą. Z jednej strony ktoś dokonuje szczerej rewizji swojego życia, ocenia jakie pojawiają się w jego życiu grzechy, słabości, nałogi, zaniedbania. Z drugiej strony ktoś wyraża dobrą wolę mocniejszej pracy nad uporządkowaniem swojego życia, swoich relacji do Boga i ludzi. Nikt nie chce trwać w bagnie ciemności i grzechu. Chcemy być ludźmi wyzwolonymi, trzymającymi się dobrych zasad, szanowanymi przez innych, odczuwającymi szczęście z realizacji codziennych zadań - czas adwentu daje nam taką okazję odnowy życia, więc wykorzystajmy ją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki