Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik zarobi na kredytach węglowych? KE musi opracować zasady. Na zmiany trzeba poczekać do 2023 roku

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Handel emisjami, w tym wspomnianym kredytem węglowym, jest możliwy, jeśli będzie opierał się na rzetelnych pomiarach.
Handel emisjami, w tym wspomnianym kredytem węglowym, jest możliwy, jeśli będzie opierał się na rzetelnych pomiarach. pixabay.com/meganelford0/zdjęcie ilustracyjne
Dwutlenek węgla to jeden z gazów, który przyczynia się do zmian klimatu. Zjawiska pogodowe często wpływają na pracę rolnika. Jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza, można temu zapobiegać, a dodatkowo na tym zarobić. Punktem wyjścia ma być wiązanie CO2 w glebie. Komisja Europejska ma opracować mechanizm, którego wdrożenie planowane jest na 2023 rok. Czy zatem rolnik będzie mógł zarabiać na węglu?

- Według tego projektu, rolnik będzie mógł sprzedawać tzw. kredyty węglowe o wartości wyliczonej na podstawie pomiarów zatrzymanego w danym gospodarstwie dwutlenku węgla – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Praktyki rolnictwa węglowego

W tradycyjnym rozumieniu praktyk, np. orka powoduje uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery. Rolnictwo węglowe ma natomiast ograniczać tę emisję i zwiększyć stopień zatrzymania węgla w glebie. Gospodarz w myśl tego mechanizmu może m.in. stosować rośliny okrywowe i poplony, stawiać na uprawę bezorkową i właściwy płodozmian, aplikować nawozy organiczne, a także precyzyjnie nawozić azotem.

Korzyści z takiego działania są długoterminowe. Poprawiają jakość i żyzność gleby, jej zasobność w wodę i ograniczają koszty bezpośrednie produkcji.

- Jeśli do tego dołożymy zyski z kredytów węglowych oraz dotacje otrzymywane z ekoschematów w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej, to może okazać się, że znacząco poprawi się kondycja finansowa gospodarstw rolnych – dodaje WIR.

Wdrażanie rolnictwa węglowego

Izba zaznacza, że handel emisjami, w tym wspomnianym kredytem węglowym, musi opierać się na rzetelnych pomiarach, w rolnictwie na pomiarze ilości związanego CO2 w glebie. Co w tej sytuacji można zrobić? Podstawą jest przygotowanie planu rolnictwa węglowego dla danego gospodarstwa.

To też może Cię zainteresować

Plan powinien zawierać audyt sytuacji wyjściowej, plan działań oraz monitoring pomiarów związanych z sekwestracją węgla w glebie. We wdrażaniu warto wykorzystać cyfrowe narzędzia i wiedzę doradców rolniczych. Dzięki rzetelności możliwe jest autoryzowanie kredytu węglowego oraz jego sprzedaż na rynku emisji.

- Z odpowiedzią na to pytanie musimy poczekać do momentu opracowania przez Komisję Europejską zasad certyfikowania kredytów węglowych. Nie mniej jednak już dzisiaj można, a nawet trzeba, zastanowić się nad praktykami tego rolnictwa na poziomie gospodarstwa rolnego – podsumowuje swoje rozważania WIR.

Polska jest obecnie na etapie tworzenia Krajowego Planu Strategicznego. To właśnie w ramach unijnych ekoschematów będzie można finansować wspomniane praktyki.

Źródło: WIR/Andrzej Przepióra

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki