Rolnicy zacierają ręce. Dopłaty w tym roku będą większe

Edyta Okoniewska
A.Arent-Mendyk
Ponad 14 mln hektarów gruntów rolnych jest objętych w Polsce dopłatami bezpośrednimi. W tym roku będą one większe. To dobre wieści dla rolników.

Tegoroczne dopłaty będą większe. Europejski Bank Centralny ogłosił oficjalny kurs euro.

Dopłaty w Polsce będą przeliczane według kursu 4,2288 zł za euro. W tym roku przyjęty kurs przeliczeniowy jest wyższy o 0,125 zł niż w ubiegłym roku (wtedy wynosił 4,1038 zł za euro). To oznacza, że na konta rolników wpłynie więcej pieniędzy.
Wstępnie szacowane stawki płatności w roku 2013 będą wynosić: Jednolita Płatność Obszarowa (JPO) - 830,30 zł/ha, uzupełniająca płatność obszarowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin - 139,39 zł/ha.

To oznacza, że zgodnie z powyższymi szacunkowymi stawkami rolnik może otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich za 2013 r. 969,69 zł za hektar uprawianego zboża.

Ponad 14 mln hektarów gruntów rolnych jest objętych w Polsce dopłatami bezpośrednimi. Dla wielu polskich rolników często są one jedynym pewnym źródłem dochodu. Producenci podkreślają, że gdyby nie one, to wielu musiałoby zmienić branżę i odejść z rolnictwa.

- W polskim rolnictwie nie dzieje się najlepiej - mówi Marian Krzesiński, rolnik z powiatu kościerskiego. - Ceny zbóż są bardzo niskie. Ceny żywca również wahają się i tak naprawdę nigdy nie wiadomo, ile będzie można zarobić. Brakuje stabilizacji. Bywa, że rolnicy, którzy najpierw inwestowali w trzodę chlewną, musieli zmienić branżę pomimo zainwestowanych pieniędzy, bo ta produkcja stała się nieopłacalna. Mam wrażenie, że będzie jeszcze gorzej. Oby tylko nie zabrano nam dopłat.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma czas do marca przyszłego roku, aby wypłacić pieniądze rolnikom w ramach dopłat bezpośrednich.

- Dla producenta, który ma ponad 100 hektarów upraw, wyższe stawki płatności to zdecydowanie dobra wiadomość - mówi Andrzej Piekarczyk, rolnik z powiatu kościerskiego. - Na konta rolników wpłynie więcej pieniędzy, a te z pewnością będzie można zainwestować w gospodarstwo. Wyższe dopłaty wpłyną zapewne na rozwój rolnictwa.
Wielu rolników, oprócz podstawowej dopłaty, otrzyma także dopłaty ONW z tytułu gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach.
e.losinska@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie