Rolnicy muszą ubezpieczać swoje uprawy

  Rolnicy muszą ubezpieczać swoje uprawy

  Edyta Okoniewska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jeszcze tylko kilkanaście dni mają rolnicy w całej Polsce na to, aby ubezpieczyć co najmniej połowę swoich upraw. Do 15 listopada powinni oni podpisać umowę z wybranym zakładem ubezpieczeń.
  Dla jednych obowiązek ten jest nadzieją na stabilizację, zwłaszcza przy tak zmiennych warunkach pogodowych. Dla innych natomiast obowiązkowe ubezpieczenia upraw rolnych są tylko kolejnym, niepotrzebnym wydatkiem. Zdania w tej kwestii są podzielone. Na szczęście do ubezpieczeń dopłacać będzie państwo.

  - Ustawa, która wprowadziła obowiązkowe ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, weszła w życie już w lipcu tego roku - mówi Sławomir Szkobel, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościerzynie.
  - Natomiast od 1 października obowiązują przepisy, które umożliwiają nakładanie sankcji w przypadku, gdy dany producent nie ubezpieczy swoich upraw. Warto jednak dodać, że do 15 listopada rolnicy muszą ubezpieczyć przynajmniej zboża i rośliny ozime.
  545 mln - tyle pieniędzy w budżecie na 2008 rok zabezpieczono na ubezpieczenia upraw
  Wiadomo już, że państwo dopłacać będzie 50 proc. z tytułu ubezpieczenia 1 ha upraw i tyle samo do jednej sztuki zwierząt. Z państwową dopłatą ubezpieczyć można: uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych.

  Dotyczy to ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozków wiosennych. Od takich samych szkód ubezpieczyć można także bydło, konie, owce, kozy, drób lub świnie. Na szczęście rolnicy, którzy mimo wszystko nie zdecydują się na obowiązkowe ubezpieczenie, i tak będą otrzymywać dopłaty bezpośrednie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo