Rok szkolny rozpoczęła w oparach alkoholu

  Rok szkolny rozpoczęła w oparach alkoholu

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Czternastoletnia dziewczyna w stanie całkowitego upojenia alkoholowego trafiła wieczorem pierwszego września do Szpitala Wojewódzkiego, po tym jak patrol Straży Miejskiej znalazł ją w jednym z autobusów na pętli ZKM przy ul. Cieszyńskiego.
  Choć według statystyk gdańskiej Straży Miejskiej problem spożywania alkoholu wśród nieletnich z roku na rok maleje - w 2006 roku zatrzymano 90 nieletnich znajdujących się pod wpływem alkoholu, a w roku 2007 już tylko 11, to osoby, które na co dzień mają do czynienia z takimi przypadkami, alarmują, że problem wcale nie jest mniejszy.

  - Gdzieś tkwi błąd, bo z mojego doświadczenia wynika, że problem jest nawet większy niż dotychczas - mówi Krzysztof Sarzała, szef Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.
  - Wynika to między innymi z tego, że dostęp do napojów alkoholowych jest powszechny, wręcz masowy i jednocześnie mamy do czynienia ze społecznym przyzwoleniem na spożywanie piwa, przy niesłusznym założeniu, że lepiej pić piwo niż inne, mocniejsze alkohole. W tym tkwi pułapka.

  To, że te statystyki nie odzwierciedlają rzeczywistości, potwierdza dr Beata Bykowska, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego.
  - Może po prostu jest tak, że to Straż Miejska łapie mniej takich dzieci, co nie jest przecież tożsame z tym, że młodzi piją mniej - wyjaśnia dr Bykowska.

  Socjolog podaje przykład - jest zgłoszenie w szkole podstawowej, że w pobliżu dzieci stoją pod drzewem i piją piwo. Kiedy zaś w ich kierunku zmierza nauczyciel, aby zwrócić im uwagę, dzieci się rozbiegają i... po sprawie. W tym tkwi całe clou problemu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo