Rok szkolny rozpoczął się na dobre. Wzrasta popyt na korepetycje

Anna Mizera-Nowicka
sxc.hu
Choć dla wielu pomorskich rodzin wrzesień to trudny czas ze względu na szkolne wydatki, portale z ofertami korepetycji przeżywają właśnie prawdziwe oblężenie. Co więcej, twórcy serwisu ekorki.pl podkreślają, że korepetytorzy kryzysu już nie odczuwają.

Wyniki wyszukiwarki lokalnej panoramafirm.pl pokazują, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zanotowano 200 procent wzrostu zapytań o korepetycje.O tym, że nauczyciele korepetytorzy mają się coraz lepiej, mówią też twórcy portalu ekorki.pl.

- Na rynku korepetycji widać zwiastuny końca kryzysu. Średnio koszt jednej godziny wzrósł z 25,50 zł w ubiegłym roku do 28 zł obecnie - informują autorzy raportu serwisu ekorki.pl. - Już drugi rok z rzędu najwyżej cenią swoje usługi nauczyciele przedmiotu mechanika płynów. Ich uśredniona stawka godzinowa to 73,67 zł. Zaraz za mechaniką płynów znajduje się controlling - 53,45 zł za godzinne spotkanie. Po raz pierwszy na liście i od razu na miejscu trzecim pojawiły się zajęcia z tańca. Za godzinne spotkanie z instruktorem trzeba zapłacić 51,67 zł.

Ale chętnych, by szkolić się właśnie w tych dziedzinach, jest niewielu, jeśli porównać ich liczbę do liczby osób, które szukają korepetytora z matematyki i języka angielskiego. To te przedmioty wciąż są najbardziej popularne.

- Daję korepetycje z angielskiego od lat. Wciąż mam tyle samo chętnych. Uczę przede wszystkim uczniów liceum i gimnazjum. Niestety, realia są takie, żewszkole nie są w stanie dobrze nauczyć się języka obcego - przyznaje pani Monika z Gdańska, która pracuje również w jednej z trójmiejskich szkół. - Grupy są zbyt duże, a uczniowie na bardzo zróżnicowanym poziomie. Zdarzają się tacy, którzy mają międzynarodowe certyfikaty, ale i tacy, którzy ledwie potrafią liczyć po angielsku.

W Gdańsku ceny korepetycji z języka angielskiego wahają się od 30 zł do nawet 100 zł. Tyle samo liczą sobie nauczyciele, którzy uczą matematyki czy innych języków obcych. Nieco mniej zapłacą ci, którzy chcą się podszkolić z języka polskiego, historii czy wiedzy o społeczeństwie. Studenci godzinę nauki oferują nawet za 20 zł.

- Niestety, program w szkole jest tak przeładowany, że słabsi uczniowie nie są w stanie nadążyć - żali się pani Ewa Nowicka, mama ucznia piątej klasy. - Choć żyjemy od miesiąca do miesiąca, musiałam posłać syna na korepetycje z angielskiego. Zastanawiam się też nad matematyką.

Przewodniczący Sekcji Oświaty gdańskiejSolidarności przekonuje natomiast, że korepetycje powinny stanowić pomoc w sytuacjach losowych, a nie być standardem polskiej edukacji. - Dołożenie nauczycielom dwóch dodatkowych godzin, tzw. karcianych, miało dać czas m.in. na nadrobienie braków u uczniów. Widać, że to się nie do końca sprawdza - mówiWojciech Książek. - Niestety, czasem w takim masowym posyłaniu dzieci na korepetycje widzę też pewną nadgorliwość rodziców.

anna.mizera@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie