Riwiera Północy powstaje nad Bałtykiem. Oto miasto Króla Eryka Pomorskiego [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
UM Darłowo/A. Wejnerowski
Udostępnij:
Zobaczcie, w jakim kierunku rozwija się turystycznie nadmorskie Darłowo, który aspiruje do Riwiery Północy. W kilku miejscach wyrastają luksusowe apartamentowce m.in. w Darłówku Wschodnim. W ślad za nimi rozwija się cały kurort. Jest też m.in. marina dla jachtów.

Riwiera Północy nad Bałtykiem

M.in. przy ulicy Słowiańskiej w Darłówku Wschodnim budowane są apartamentowce z widokiem na morze. To nowa jakość turystyki w Królewskim Mieście Darłowie, której kierunek wytyczyła Rada Miejska, zmieniając miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Z kolei po stronie zachodniej budowany jest drugi apartamentowiec wchodzący w skład Mariny Royal.

Z kart historii. Z Darłowa wypływał król Eryk Pomorski na swoje wyprawy

Wprawdzie nie odnaleziono dotychczas dokumentów bezpośrednio odnoszących się do budowy zamku w Darłowie, ale wyniki badań archeologicznych i architektonicznych oraz przesłanki historyczne umożliwiają datowanie powstanie zamku na II połowę XIV wieku. Był to okres panowania księcia z rodu Gryfitów, Bogusława V i Elżbiety, córki króla Kazimierza Wielkiego. Książę w roku 1352 zakupił od bogatej mieszczki darłowskiej – Elżbiety von Behr – wyspę z młynem, z myślą o budowie na niej warowni. Lata 1352 – 1372 to czas szybko postępujących prac budowlanych. W ciągu tego dwudziestolecia wyrósł na wyspie zamek, który w swym głównym zarysie przetrwał do dnia dzisiejszego. Dzieło Bogusława V było na ówczesne czasy obiektem tak reprezentacyjnym, że już w roku 1372 odbył się w jego murach zjazd książąt pomorskich – braci i kuzynów Bogusława.

Riwiera Północy powstaje nad Bałtykiem. Oto miasto Króla Ery...

Pierwszym władcą, który unowocześnił system obronny i rozbudował zamek, był Eryk I Pomorski. Działo się to w latach 1449 – 59, gdy po utracie tronu Skandynawii stary, zdetronizowany król powrócił na swe dziedzictwo.

Staremu królowi towarzyszyła piękna i młoda dwórka Cecylia, która była miłością jego życia. Historycy do dziś spierają się o to, kim była naprawdę ta tajemnicza kobieta. Część z nich utrzymuje, że w ostatnich latach życia dobiegającego siedemdziesiątki która została jego żoną. Jedna z ówczesnych kronik wspomina o niej jako o „królowej Cecylii”.

Owiane tajemnicą dzieje wielkiej miłości króla Eryka i Cecylii stały się inspiracją dla artystów. Poemat „Powrót księcia Eryka” stworzył koszaliński poeta i prozaik Czesław Kuriata, a amerykańska dziennikarka i pisarka Lucie Lehmann – Barclay od kilku lat penetruje archiwa Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec i Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu śladów Cecylii i Eryka. Celem pisarki jest stworzenie powieści o miłości tej niezwykłej pary opartej na faktach historycznych.

Pierwotny wygląd darłowskiej średniowiecznej warowni był inspiracją do zbudowania przez króla Eryka w Danii podobnego, ale większego zamku Kronborg, w którym po latach William Shakespeare umieścił akcję swojego „Hamleta”.

Zamek w Darłowie jest związany również z postacią wnuczki Eryka Pomorskiego – księżną Zofią. Legenda przypisuje jej, ponoć wbrew faktom historycznym, okrucieństwo, za które po śmierci pokutuje jako Biała Dama, krążąca po zamku. Z postacią księżnej Zofii związana jest również romantyczna historia miłosna. Wielkim i odwzajemnionym uczuciem miała darzyć Pani darłowskiego zamku rycerza Jana z Maszewa, którego gotycka kamienica stoi do dziś na roku ulicy Powstańców Warszawskich i ulicy Morskiej. Ponoć książęcy zamek z domem rycerza łączyło tajemne podziemne przejście, którym rycerz nocą przemykał się do swojej Pani…

Historyczną powieść opartą na losach księżnej Zofii pt. „Piękna Księżna” napisał mieszkający wiele lat w Darłowie prozaik Zbysław Górecki.

W latach pruskich zamek służył częściowo jako magazyn i popadł w ruinę. Dopiero pod koniec lat 30. XX wieku powstało tam funkcjonujące do dziś muzeum regionalne, którego twórcą i pierwszym kustoszem był Karl Rosenow.

Obecnie Muzeum Zamek Króla Eryka w Darłowie w ramach swojej działalności organizuje liczne wystawy czasowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie