Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwaty przyrody w północnej Polsce. Oto miejsca, które podlegają ochronie! Jakie zasady obowiązują w rezerwatach przyrody? Lista miejsc

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
REZERWAT CZAPLI OSTRÓWLokalizacja: woj. zachodniopomorskieCzapli Ostrów to rezerwat faunistyczny o powierzchni 16,45 ha, utworzony 11 kwietnia 1985, położony w powiecie myśliborskim, w gminie Dębno. Celem ochrony jest zachowanie kolonii czapli siwej oraz stanowiska lęgowego bielika i ostoi wielu gatunków ptaków wodnych. Rezerwat położony na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „A”, na specjalnym obszarze ochrony ptaków (OSO) i terenach Natura 2000 „Ostoja Witnicko-Dębniańska”.
REZERWAT CZAPLI OSTRÓWLokalizacja: woj. zachodniopomorskieCzapli Ostrów to rezerwat faunistyczny o powierzchni 16,45 ha, utworzony 11 kwietnia 1985, położony w powiecie myśliborskim, w gminie Dębno. Celem ochrony jest zachowanie kolonii czapli siwej oraz stanowiska lęgowego bielika i ostoi wielu gatunków ptaków wodnych. Rezerwat położony na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „A”, na specjalnym obszarze ochrony ptaków (OSO) i terenach Natura 2000 „Ostoja Witnicko-Dębniańska”. Źródło: Wikipedia
Zaskakująca, zapierająca dech w piersiach i bezbronna - taka właśnie jest polska natura. W każdym regionie Polski można znaleźć prawdziwe skarby, które często nie mają sobie równych w Europie i na świecie. Matka natura stworzyła różnorodne miejsca, w których to możemy odpocząć przy śpiewie ptaków, ale także podziwiać cuda bezkresnej przyrody. Są jednak i takie miejsca, w których zakazana jest wszelka ingerencja człowieka. Mowa m.in. o rezerwatach przyrody, których mamy w Polsce ponad 1,5 tys i na których terenie obowiązują ściśle określone zasady. Niestety, nie wszyscy podchodzą z należytym szacunkiem do tego typu obszarów, za przykład może posłużyć niedawne wtargnięcie turystów na teren zamkniętego rezerwatu Mewa Łacha. W wyniku tej wizyty śmierć poniosło jedno z chronionych zwierząt. Z uwagi na ostatnie wydarzenia postanowiliśmy przygotować listę 15 rezerwatów przyrody w północnej Polsce, które są najbardziej narażone na niepożądaną ingerencję człowieka. W tych miejscach obowiązuje zakaz przebywania osób nieupoważnionych!

To trzeba chronić! Rezerwaty przyrody podlegające ochronie w północnej Polsce

Kilka dni temu Polskę obiegło zatrważające nagranie opublikowane przez Grupę Badawczą Ptaków Wodnych „Kuling”. Wideo przedstawia spacerujących turystów, którzy włamali się na teren zamknięty rezerwatu przyrody Mewia Łacha. Para nie poprzestała na przyglądaniu się otaczającej naturze, postanowiła zorganizować sesję zdjęciową przy koszu nagniazdowym sieweczki obrożnej. Turyści postanowili na zdjęciach uwiecznić swoje podobizny z... młodym oharem na rękach. Młody ptak nie przeżył spotkania z turystami.

Przygotowaliśmy listę 15 najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych (nie zawsze legalnie) rezerwatów przyrody znajdujących się pod ochroną w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Tutaj obowiązuje zakaz przebywania osób nieupoważnionych!

TOP 15 rezerwatów podlegających ochronie na północy Polski

REZERWAT CZAPLI OSTRÓWLokalizacja: woj. zachodniopomorskieCzapli Ostrów to rezerwat faunistyczny o powierzchni 16,45 ha, utworzony 11 kwietnia 1985, położony w powiecie myśliborskim, w gminie Dębno. Celem ochrony jest zachowanie kolonii czapli siwej oraz stanowiska lęgowego bielika i ostoi wielu gatunków ptaków wodnych. Rezerwat położony na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „A”, na specjalnym obszarze ochrony ptaków (OSO) i terenach Natura 2000 „Ostoja Witnicko-Dębniańska”.

Rezerwaty przyrody w północnej Polsce. Oto miejsca, które po...

Jak zachowywać się w rezerwacie przyrody?

Pod pojęciem rezerwatu przyrody kryje się obszarowa forma ochrony terenów, które wyróżniają się spośród innych wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi i krajobrazowymi. Rolą rezerwatu jest ochrona istotnych dla środowiska siedlisk, zagrożonych gatunków roślin, zwierząt, grzybów, a także ekosystemów. We wszystkich rezerwatach przyrody obowiązują zakazy, określone w ustawie o ochronie przyrody. Na terenie rezerwatów przyrody zabronione jest m.in.:

  • poruszanie się poza drogami oznakowanymi jako udostępnione dla ruchu pieszego,
  • ruch pojazdów mechanicznych,
  • biwakowanie, wzniecanie ognia, zakłócanie ciszy,
  • zanieczyszczanie terenu, wody i powietrza,
  • zrywanie, niszczenie lub uszkadzanie roślin, zbioru owoców, nasion i grzybów,
  • polowanie, łowienie ryb, chwytanie, płoszenie i zabijanie zwierząt, niszczenie ich legowisk i gniazd, wybieranie jaj,
  • wprowadzanie psów.

ZOBACZ TAKŻE: Sztuczna inteligencja pomoże w ochronie przyrody, w tym między innymi Puszczy Białowieskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki