Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w gdyńskim Marszewie

Piotr Kallalas
Ogród botaniczny Marszewo
Dwa szlaki edukacyjne, budynek administracyjno-edukacyjny i infrastruktura parkingowa - to tylko część inwestycji, jakie zapowiada Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni. W ciągu najbliższych dwóch lat placówkę czeka prawdziwa rewolucja.

Najszybciej będziemy mogli skorzystać z nowych szlaków edukacyjnych. Prace mają rozpocząć się już w najbliższych tygodniach. Co prawda otwarcie jest planowane na przyszły rok, jednak większa część projektu zostanie zrealizowana jeszcze w 2017 r. Koncepcję nowych przestrzeni przygotowano z myślą o najmłodszych. Wędrówkę będzie można rozpocząć już poniżej runa leśnego.

- Szlak w korzeniach z wiatą doprowadzi nas do trzech przestrzeni, miejsc prowadzenia zajęć - niewielkich ziemianek. Sporą atrakcja powinny być też domki na drzewach, zawieszone na niewielkiej wysokości. Natomiast dla najmłodszych przygotowany będzie szlak Alicji w krainie czarów. Tam znajdziemy różne, przeskalowane obiekty - większe i mniejsze, tak jak podczas przygód książkowej Alicji - informuje Witold Ciechanowicz z Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni.

Równolegle będą postępowały prace związane z powstaniem nowego parkingu, amfiteatru i placu zabaw. Inwestycje te mają przede wszystkim zwiększyć funkcjonalność i dostępność obiektu. Nie można zapominać o nowych nasadzeniach, które pojawią się na terenie całego ogrodu. Wszystkie te działania pochłoną przeszło 3 mln zł. Inwestycja zostanie zrealizowana z funduszy Unii Europejskiej oraz Lasów Państwowych.

Wraca pomysł unikatowego szlaku

Najważniejszym projektem, który rozwinie możliwości dydaktyczne, będzie nowy budynek wystawienniczy. Koncepcja została wyłoniona w ubiegłym roku. Jak informują pracownicy ogrodu, przetarg na wykonawcę nowoczesnej bryły z ciemnego, opalanego drewna ma rozpocząć się lada dzień i wszystko wskazuje, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Niektóre plany wybiegają poza założenia najbliższych dwóch lat.

- Po ukończeniu budowy szlaków i budynku administracyjno-edukacyjnego, chcielibyśmy wrócić do koncepcji unikatowego szlaku w koronach drzew - mówi Witold Ciechanowicz. - Powstał już program, na bazie którego może wystartować konkurs na projekt. Jest już także wyznaczone miejsce, w którym powstanie ten szlak. Miejsce niezwykle urokliwe, odkrywające widok na las z górnej perspektywy. Natomiast jest to etap, który chcielibyśmy rozpocząć po oddaniu obecnie realizowanych projektów.

Startują Ogrodowe Niedziele

Pomysł jest bardzo widowiskowy i zakłada powstanie konstrukcji tarasów i wież, z których będzie można podziwiać najwyższe piętro lasu. Nie trzeba jednak czekać na zmiany, aby odwiedzić Marszewo. - Nie tylko dzieci będą się tu dobrze bawić - podkreśla Joanna Bloch-Orłowska z ogrodu w Marszewie - Nie ma ograniczeń wiekowych. Teren jest otwarty od wtorku do piątku w godz. 10-16 dla osób indywidualnych i grup, a jedynym warunkiem jest rezerwacja za pośrednictwem strony www.marsze wo.edu.pl. Bezpłatne warsztaty są prowadzone dla uczestników w różnym wieku od przedszkolaków i uczniów podstawówek, przez młodzież gimnazjalną i licealną, po seniorów. Dodatkowo, co weekend do końca września zapraszamy na Ogrodowe Niedziele.

Władze obiektu prowadzą także rozmowy z Zakładem Komunikacji Miejskiej, aby zwiększyć częstotliwość kursów autobusów. Ma to poprawić dostępność ogrodu - nieco ukrytego w głębi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Źródło: Kurier Gdyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki