Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba akcji [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
Z bryg. Tomaszem Klinkoszem, komendantem KP Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie rozmawia Edyta Okoniewska


W jakich zdarzeniach najczęściej uczestniczyli strażacy w 2016 roku?

W 2016 roku utrzymał się trend z lat ubiegłych, skutkujący tym, że strażacy prowadzą działania przy pożarach jedynie w niecałych 20 proc. Przeważającą większość interwencji stanowią tzw. inne miejscowe zagrożenia. Są to zdarzenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego lub naturalnych praw przyrody, np. kolizje i wypadki komunikacyjne, podtopienia, powalone drzewa, itp.

Czy podczas akcji doszło do jakiegoś wypadku z udziałem strażaków?

Na szczęście był to rok, w którym żaden z naszych strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotniczych nie uległ wypadkowi. Jest to zasługą dobrego wyszkolenia ludzi oraz coraz lepszego wyposażenia strażaków w środki ochrony osobistej.

Która z akcji z udziałem strażaków z Kościerzyny była najtrudniejsza?

W 2016 roku mieliśmy kilka trudnych zdarzeń. Niewątpliwie połowa lipca i występujące na terenie powiatu gwałtowne opady deszczu sprawiły, że do działania zadysponowano prawie wszystkie jednostki strażackie z terenu powiatu. Do takich akcji zaliczyłbym także dwa pożary. Październikowy w Dziemianach, w którym spłonął budynek mieszkalno-produkcyjny oraz lipcowy w tartaku w Wielu.

Jak wyglądają statystyki zdarzeń w porównaniu do poprzednich lat? Miniony rok możemy uznać za spokojny, czy wręcz przeciwnie?
W 2016 roku zanotowaliśmy rekordową liczbę interwencji, 1080. Wzrost w porównaniu z latami poprzednimi wynikał głównie z interwencji związanych z warunkami pogodowymi, tzn. długotrwałymi lub gwałtownymi opadami deszczu lub silnymi wiatrami.

Jakie są plany rozwojowe kościerskiej komendy na 2017 rok?

Szereg działań wynikających z obowiązków nałożonych na Państwową Straż Pożarną. Nie tylko prowadzenia działań ratowniczych, ale także działalność edukacyjna i uświadamiająca, między innymi w zakresie bezpiecznego wypoczynku, a także zagrożeń stwarzanych przez tlenek węgla. Czeka nas także realizacja nowych zasad finansowego wspierania przez budżet państwa działalności ochotniczych straży pożarnych. Szkolenia i doskonalenia zarówno dla strażaków zawodowych, jak i ochotników.


Czego najbardziej brakuje w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie?

Stan ilościowy sprzętu jest zadowalający. Wciąż jednak prowadzimy działania zmierzające do jego udoskonalania i zastępowania wyeksploatowanego nowym. Bardzo ważnym zadaniem jest dbałość o należyte wyposażenie strażaków w sprzęt ochrony osobistej, zapewniający im odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie prowadzenia działań. Dużym wyzwaniem na 2017 rok będzie próba wymiany 16-letniego samochodu bojowego na nowy. To działanie będzie wymagało wsparcia finansowego ze strony samorządów. Mam nadzieję, że się uda.

Rozmawiała E. Okoniewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki