Ratusz w Tczewie. Śledczy sprawdzają, jakie dokumenty wyciekły

Przemysław ZielińskiZaktualizowano 
Przemysław Zieliński / archiwum
Czy z Urzędu Miejskiego w Tczewie wyciekły ważne dokumenty? W miejscowej prokuraturze toczy się postępowanie w tej sprawie.

Przedmiotem postępowania jest utrata miejskich dokumentów w formie pisemnej i elektronicznej.

- Na razie nie mogę powiedzieć, czego dotyczy ich treść - wyjaśnia Jarosław Michalak, zastępca prokuratura rejonowego w Tczewie. - Czynności procesowe powierzono policji.

Udało nam się potwierdzić, że zawiadomienie do prokuratury złożyli sami urzędnicy, a konkretnie sekretarz miasta Katarzyna Mejna, której podlega Centrum Informatyczne Urzędu Miejskiego, skąd miały wyciekać wspomniane dokumenty. Przedstawiciele ratusza nie są na razie zbyt rozmowni.

- Na czas prowadzonego przez prokuraturę postępowania nie chcemy komentować sprawy - mówi Małgorzata Mykowska, rzecznik urzędu.

Do zadań Centrum Informatycznego należy m. in. zapewnienie ochrony danych osobowych na terenie urzędu, a w szczególności zapewnienie zabezpieczenia zbiorów danych osobowych w systemie informatycznym. Czy utracone dokumenty zawierały takie dane? - Czynności są w toku, sprawa rozwojowa, ale dzisiaj za wcześnie mówić o szczegółach - powtarza prokurator Michalak. - Trudno już dzisiaj powiedzieć, jakie znaczenie prawne dla pracy urzędu miały utracone dokumenty.

Postępowanie prowadzone jest na podstawie trzech artykułów kodeksu karnego: o działaniu na szkodę interesu publicznego lub prywatnego poprzez przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego (art. 231); o zakłócenie pracy systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej poprzez nieuprawnioną transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie, utrudnienie dostępu lub zmianę danych informatycznych (art. 269); oraz o podrabianiu lub przerabianiu dokumentów (art. 270). Za przestępstwa te grozi kara od grzywny do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej na ten temat czytaj w najnowszym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (25.07.2016r).

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie