MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport o Stanie Miasta za rok 2023 złożony. Finanse, liczby, inwestycje – jaka jest kondycja Gdańska

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
O coraz bardziej zadowolonych ze swojego miasta mieszkańcach, zrealizowanych inwestycjach, ale też spadających dochodach można przeczytać w Raporcie o Stanie Miasta za rok 2023. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz złożyła dziś ten dokument w Radzie Miasta, na ręce przewodniczącej, Agnieszki Owczarczak.
O coraz bardziej zadowolonych ze swojego miasta mieszkańcach, zrealizowanych inwestycjach, ale też spadających dochodach można przeczytać w Raporcie o Stanie Miasta za rok 2023. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz złożyła dziś ten dokument w Radzie Miasta, na ręce przewodniczącej, Agnieszki Owczarczak. Jakub Steinborn
O coraz bardziej zadowolonych ze swojego miasta mieszkańcach, zrealizowanych inwestycjach, ale też spadających dochodach można przeczytać w Raporcie o Stanie Miasta za rok 2023. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz złożyła dziś ten dokument w Radzie Miasta.

Kompleksową informację o demografii Gdańska, wykaz zrealizowanych inwestycji, samorządowych finansów, działań na rzecz przedsiębiorczości, oświaty, turystyki i kultury zawiera Raport o Stanie Miasta. Szóste tego typu roczne podsumowanie roku w gdańskim samorządzie prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła Agnieszce Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta.

Raport podzielony jest na osiem działów. Z części poświęconej demografii miasta możemy m.in. dowiedzieć się o rosnącej, rekordowej liczbie mieszkańców Gdańska.

- W 2023 r. odnotowano rekordową liczbę mieszkańców Gdańska – 487 371. W porównaniu z 2022 r. wzrosła ona o 1026 osób – omawiała raport Aleksandra Dulkiewicz.

Jak wynika z badań zamieszczonych w raporcie, 95 proc. gdańszczanek i gdańszczan jest zadowolonych z tego, że zamieszkuje swoje miasto. W rankingu europejskim liczba ta daje 4 miejsce, po Zurychu, Kopenhadze i Groningen.

- Utrzymanie poziomu zadowolenia z jakości życia jest jednym z najważniejszych wyzwań. Naszym zadaniem jest ten poziom utrzymać – mówiła prezydent Gdańska.

Raport omawia też miejskie finanse. W zestawieniu rocznym widać spadające, w porównaniu do 2022 roku dochody miasta. W 2023 r. dochody Gdańska wyniosły 4369,0 mln zł i spadły o 17,5 mln zł w stosunku do 2022 r.

Rosną za to wydatki miasta. Osiągnęły one wysokość 4640,1 mln zł i były większe o 165,4 mln zł niż w 2022 r. Deficyt budżetowy w 2023 r. wyniósł 271,1 mln zł.

- Poziom deficytu budżetowego byłby większy, gdyby nie środki – w kwocie 96,3 mln zł – przekazane na rachunek miasta z budżetu państwa jako uzupełnienie subwencji ogólnej, które stanowiły rekompensatę za utracone dochody z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie wyliczeń Ministerstwa Finansów przy ocenie skutków regulacji do poszczególnych ustaw ubytek dla Gdańska w 2023 r. wyniósł 523,1 mln zł. Niestety otrzymane środki nie pokryły szacowanych ubytków – czytamy w raporcie.

- Finanse samorządu, podobnie jak i domowe budżety, dotykają skutki rosnących cen energii czy inflacji – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.

Tu dodajmy, największe wydatki samorządu to edukacja – 1,661 mln zł oraz system komunikacji miejskiej – 849 mln zł.

Zaznaczmy, wysokie koszty funkcjonowania miasta oraz rosnące ceny usług prezydent Gdańska wymieniła wśród najważniejszych wyzwań kolejnych lat. Podobnie reformę finansów samorządowych a także przygotowanie ustawy metropolitalnej.

W części poświęconej inwestycjom Aleksandra Dulkiewicz mówiła m.in. o oddaniu linii tramwajowej w ciągu Nowej Warszawskiej, dalszej realizacji Portu Czystej Energii czy wdrażaniu Zintegrowanego Systemu Zarządzania Energią.

- Chcemy budować niezależność energetyczną i cieplną, m.in. w oparciu o Port Czystej Energii. Testujemy również różne rozwiązania w zarządzaniu energią w mieście. Już w pierwszym etapie, pilotażowym wiemy, że są możliwe oszczędności – wskazywała prezydent.

W sferze komunikacji raport mówi o planie rozbudowy PKM w kierunku południowych dzielnic Gdańska ale także o systemie miejskiego roweru MEVO oraz programach promujących bezpieczeństwo na drogach – to m.in. program 30 0.
- To zero oznacza zero ofiar śmiertelnych. Ten program to nie tylko infrastruktura ale też i edukacja , w tym praktyczna, tego jak bezpiecznie poruszać się po mieście – tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz.

W dziale poświęconym gospodarce raport mówi o rosnącej liczbie pasażerów korzystających z gdańskiego lotniska i wzrastającym poziomie przeładunku towarów w gdańskim porcie. Pokazuje też, że w Gdańsku w 2023 roku była rekordowa liczba podmiotów gospodarczych (nieco ponad 96 tys.), a także wzrost o 10 proc. poziomu przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw.

- Trend popandemiczny w turystyce wciąż się utrzymuje – w Gdańsku przybywa gości krajowych, ale także i zagranicznych – mówiła w części raportu poświęconej turystyce Aleksandra Dulkiewicz.

Co ciekawe, raport mówi także o tym, że Gdańsk w stał się największą obszarowo gminą w Polsce, po włączeniu wydzielonej części wód Zatoki Gdańskiej do obszaru administracyjnego. Odpowiednie przepisy weszły w życie właśnie w 2023 roku.

- Gdańsk, łącznie z obszarem pod morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej, zajmuje powierzchnię 683 km kw. , natomiast obszar lądowy miasta Gdańska ma powierzchnię 258 km kw – informuje raport.

Zaznaczmy, na 20 czerwca 2024 r. planowana jest sesja absolutoryjna Rady Miasta Gdańska, w trakcie której odbędzie się debata na temat Raportu o stanie miasta za 2023 r. Mieszkańcy Gdańska będą mieli możliwość zabrania głosu w dyskusji i przedstawienia swoich spostrzeżeń i uwag dotyczących raportu. Po zakończeniu debaty nad raportem Rada Miasta Gdańska przeprowadzi głosowanie nad udzieleniem Prezydentowi Miasta Gdańska wotum zaufania.

- Zachęcam wszystkich do zapoznania się z Raportem o Stanie Miasta za rok 2023. To bardzo ciekawa lektura dogłębnie pokazująca co się w Gdańsku dzieje, jakie są plany. Liczę na społeczny głos w czasie absolutoryjnej sesji – mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Dodajmy, warunkiem wzięcia udziału w debacie jest złożenie Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska pisemnego wniosku popartego co najmniej 50 podpisami mieszkańców miasta.
Zgłoszenia przyjmowane będą w Biurze Rady Miasta Gdańska, Wały Jagiellońskie 1, pok. 104 - sekretariat, od dnia 31 maja 2024 r. (dzień przedłożenia Raportu Radzie Miasta Gdańska) do dnia poprzedzającego sesję absolutoryjną Rady Miasta Gdańska, tj. 19 czerwca 2024 roku.)

CZYTAJ TAKŻE: Sławomir Staszak będzie pełnił obowiązki prezesa zarządu Energa SA

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki