Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Raport o moście koło Kwidzyna gotowy

Rafał Cybulski
Taki most typu extradosed ma powstać na Wiśle
Taki most typu extradosed ma powstać na Wiśle Transprojekt gdański
Do 17 sierpnia br. można zgłaszać swoje uwagi na temat raportu, który wykaże, jak budowa mostu na Wiśle koło Kwidzyna wpłynie na środowisko.

Jeśli nie będzie zastrzeżeń, jest szansa, że za 3-4 miesiące ogłoszony zostanie przetarg na budowę mostu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała uzupełnioną wersję raportu na temat oddziaływania inwestycji na środowisko. Teraz zostanie on poddany społecznym konsultacjom.
- Uwagi i wnioski w tej sprawie można składać w formie pisemnej w Urzędzie Gminy Kwidzyn do 17 sierpnia - informuje Ewa Nowogrodzka, wójt gminy Kwidzyn. - Jeśli do raportu nie będzie zastrzeżeń to jak najszybciej podpiszę tzw. uzgodnienia środowiskowe, bez których inwestycja, zgodnie z unijną dyrektywą Natura 2000, nie może wejść w fazę wykonawczą.

Do poprzedniej wersji raportu zastrzeżenia zgłosiło Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Zdaniem ekologów, pylonowa konstrukcja typu extradosed, na jaką zdecydowało się GDDKiA, zagrozi ptakom migrującym nad korytem Wisły. - Wprawdzie w przypadku oddziaływania mostów pylonowych na ptaki istnieje sporo niewiedzy, ale w takich okolicznościach powinna obowiązywać zasada przezorności - argumentował wtedy dr Wiesław Nowicki z OTOP.

GDDKiA przyznaje w raporcie , że w tym zakresie brak odpowiednich opracowań. Na świecie jest niewiele udokumentowanych przypadków masowych śmierci ptaków z powodu zderzenia z mostem. Kilka lat temu stado ptaków rozbiło się o most w Danii, ale to była konstrukcja kilkukrotnie większa niż 12-metrowy most na Wiśle, a do zdarzenia doszło w trakcie gęstej mgły. - By uniknąć takich zdarzeń, wystarczy nie montować zbyt mocnego oświetlenia, aby nie przyciągało ono ptaków w trakcie mgły. Warto też zrezygnować z instalacji przezroczystych osłon - radzi GDDKiA.

Większość obserwacji wskazuje, że ptaki przelatują nad pylonowymi mostami z reguły w odległości 9-12 m.

Konsultacje i co dalej?

W ustawowym okresie 21 dni można zgłosić swoje uwagi do projektu. Potem, jeśli nie będzie zastrzeżeń, tzw. decyzje środowiskowe podpisze Ewa Nowogrodzka,wójt gminy Kwidzyn, Mogłaby to zresztą zrobić mimo ewentualnych protestów, ale wtedy stronom zgłaszającym zastrzeżenia przysługuje prawo do odwołania, a w najgorszej sytuacji sprawa mogłaby się oprzeć, tak jak w przypadku Rospudy, nawet o Komisję Europejską. To jednak czarny scenariusz.

Ten jaśniejszy zakłada, że po podpisaniu decyzji w 2-3 miesiące powstanie projekt wykonawczy, a zaraz potem inwestor, czyli GDDKiA rozpisze przetarg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki