Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport GUS. Pomorzanie żyją coraz dłużej, ale mniej aktywnie

Jacek Wierciński
Polacy się starzeją. Dla mężczyzn urodzonych w 1950 roku przeciętna długość życia szacowana była zaledwie na 56 lat, kobiet - 62 lata. Dziś w obu przypadkach ta średnia wzrosła o prawie 20 lat. Ponad 74 lata dla mężczyzn i 81 lat dla kobiet - to, według GUS, przeciętna długość życia na Pomorzu.
Polacy się starzeją. Dla mężczyzn urodzonych w 1950 roku przeciętna długość życia szacowana była zaledwie na 56 lat, kobiet - 62 lata. Dziś w obu przypadkach ta średnia wzrosła o prawie 20 lat. Ponad 74 lata dla mężczyzn i 81 lat dla kobiet - to, według GUS, przeciętna długość życia na Pomorzu. archiwum DB
Ponad 74 lata dla mężczyzn i 81 lat dla kobiet - to, według GUS, przeciętna długość życia na Pomorzu. Prowadzimy zdrowy styl życia, korzystamy z postępu i dobrodziejstw medycyny. W ocenie specjalistów nie jesteśmy jednak przygotowani na potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

- W ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia we wszystkich województwach obserwowano istotny postęp w wydłużaniu się przeciętnego trwania życia. Ta korzystna tendencja utrzymuje się nadal. Szczególnie dotyczy to mężczyzn zamieszkałych w województwie pomorskim, dla których w latach 1990-2013 średnie trwanie życia wydłużyło się o 8,1 lat. [...] Dla kobiet największy przyrost parametrów trwania życia zanotowano także w województwie pomorskim (6,5), natomiast najmniejszy w województwie lubelskim (5,2) - piszą w raporcie dotyczącym długości życia eksperci z Głównego Urzędu Statystycznego.

Według ich wyliczeń, dla mężczyzn urodzonych w 2013 roku na Pomorzu przeciętne trwanie życia powinno wynieść 74,1 roku, a dla kobiet - 81,2 roku. Dla porównania jeszcze 24 lata temu było to odpowiednio 66 lat dla panów i 74,7 roku dla pań. Co ciekawe, eksperci przekonują, że mieszkańcy miast będą żyli średnio o rok dłużej niż wsi, a mieszkanki - niemal o dwa lata dłużej.

W średniej długości życia mężczyzn i kobiet jesteśmy na Pomorzu rekordzistami w skali kraju.

Miejscem, w którym skupiają się wszystkie wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa, jest Sopot. To jedno z "najstarszych" pod względem wieku mieszkańców miast w Polsce. W wieku "poprodukcyjnym" (powyżej 60 lat u kobiet, powyżej 65 - u mężczyzn) mamy tu aż 26 procent mieszkańców.

- Można powiedzieć, że to my pracujemy nad rozwiązaniami, które za kilka lat będą koniecznością właściwie dla wszystkich polskich gmin - mówi Agnieszka Niedałtowska, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, która podkreśla, że w ofercie MOPS znajduje się Uniwersytet Trzeciego Wieku, programy dostępnej, nieodpłatnej gimnastyki "Zdrowi i aktywni" czy domowa opieka lekarza geriatry.

Profesor Wojciech Bogusławski, do niedawna pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, przyznaje jednak, że jeśli chodzi o opiekę nad starszymi pacjentami sytuacja w naszym regionie nie wygląda różowo - Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 25 sierpnia 2014 r. albo kupując e-wydanie gazety[/b]

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Raport GUS. Pomorzanie żyją coraz dłużej, ale mniej aktywnie - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki