Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport Fundacji K.I.D.S. o kondycji szpitali dziecięcych w całej Polsce. Sytuacja oczami personelu medycznego i rodziców

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Karolina Misztal
Fundacja Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali udostępniła raport dotyczący placówek szpitalnych. Na podstawie badań zostały stworzone trzy projekty, które mają na celu usprawnienie działalności szpitali dziecięcych. Projekt z największą liczbą głosów zostanie zrealizowany. Głosowanie odbywa się online i potrwa do 2 listopada 2021 roku. Każdy może wziąć w nim udział.

Fundacja K.I.D.S. - Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali 12 października bieżącego roku opublikowała raport na temat sytuacji dziecięcych placówek szpitalnych z perspektywy małych pacjentów oraz personelu medycznego. W raporcie zbadała opinie pracowników medycznych, a także opiekunów małych pociech znajdujących się w szpitalach. Głównym celem było sprawdzenie kondycji szpitali dziecięcych w całej Polsce. W badaniu udział wzięło 2151 osób.

Następną częścią projektu będzie "Wielkie głosowanie" polegające na wybraniu najlepszego pomysłu z trzech możliwych, które powstały na podstawie wniosków z przeprowadzonych ankiet. Projekt z największą liczbą głosów zostanie wprowadzony do dziecięcych szpitali. Głosowanie potrwa do 2 listopada 2021 roku. Patronem tego przedsięwzięcia jest Nurofen.

Dzięki raportowi można zobaczyć, co wymaga usprawnień. Okazało się, że życzliwość personelu jest najlepiej oceniana. Aż 79% ankietowanych pozytywnie oceniło pracowników na oddziałach szpitalnych. Natomiast 69% pozytywnych na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Odwiecznym problemem jest żywność, choć ponad połowa dobrze oceniła jedzenie w szpitalu na oddziale. Pozostała część zwracała uwagę na to, że posiłki często bywają zimne, a porcje wymagają większego urozmaicenia. Problemem również jest brak możliwości wykupienia posiłków dla opiekunów. Ponadto niespełna 3/4 ankietowanych uważa, że dodatkowe atrakcje pomogłyby dzieciom zmniejszyć stres, lecz zdają sobie sprawę, że duży wpływ na to może mieć pandemia.

Rodzic nie chce zostawić dziecka samego w szpitalu

To kolejny obszar, który został zdefiniowany podczas badań. - 1/4 wypowiedzi zawiera negatywną ocenę warunków na szpitalnych oddziałach - można przeczytać w raporcie udostępnionym na stronie fundacji. Główną przyczyną były m.in. zbyt małe sale, które często były przepełnione, a opiekunowie zmuszeni byli spać na podłodze. Aż 45% osób źle wypowiedziała się na temat stanu wyposażenia i udogodnień na oddziałach. Lepiej prezentuje się możliwość zostania z dzieckiem przez cały okres hospitalizacji, ponieważ 88% rodziców miało taką opcję.

Komunikacja kluczem do zrozumienia

Dla rodziców znalezienie się na oddziale szpitalnym z dzieckiem jest wystarczającym stresem, dlatego potrzebują empatycznej i skutecznej komunikacji z personelem. Jak wyglądają realia? Raport pokazuje, że większość z nich może liczyć na dobre przyjęcie ze strony lekarzy i pielęgniarek. 72% dobrze oceniło komunikację na linii pacjent - szpital.

- Pracownicy szpitala to cudowni ludzie (lekarze, pielęgniarki, psycholog, panie dbające o porządek, itd.). Dawno nie spotkałam takiego zaangażowania, chęci niesienia pomocy, zrozumienia, wsparcia i ciepła. - komentuje opiekun małego pacjenta.

Jednak nie wszyscy mają takie dobre doświadczenia. - Personel niestety nie jest skłonny do rozmów z rodzicami. Trzeba mocno domagać się o taką rozmowę, najchętniej nikt by o niczym nie informował. Jeśli nie zapytam, zazwyczaj nie zostanie powiedziane. - pisze jeden z rodziców.

Papiery potrafią być uciążliwe

Odwieczna zmora nie tylko w szpitalach. Zwłaszcza jak jest się z dzieckiem podczas nieplanowanej wizyty na SOR-ze i liczy się każda minuta. Z badań wynika, że opiekunowie pacjentów wystawiają lepszą opinię na temat pracy pielęgniarek i lekarzy, jeżeli ich pierwsze wrażenie było pozytywne. Według statystyk 65% rodziców dobrze ocenia szybkość i sprawność przebiegu formalności na Izbie Przyjęć.

Jak i gdzie zagłosować na dany projekt?

Udział może wziąć każdy, kto chciałby dołożyć małą cegiełkę, aby usprawnić dziecięce placówki. W konkursie można wybrać jeden z trzech pomysłów:

Mniej biurokracji – system pozwalający na efektywniejsze zarządzanie procesem wpisów i wypisów ze szpitala.

Pozytywna komunikacja – szereg szkoleń dla pracowników szpitali, które pomogą w codziennej komunikacji na linii pacjent - szpital.

Aplikacja pacjenta – rozwój i rozszerzenie Aplikacji Pacjenta CZD na pozostałe szpitale dziecięce.

Głosować można do 2 listopada 2021 roku na stronie: https://wielkiebadanie.kids.org.pl/wielkie-glosowanie

Fanpage "Posiłki w szpitalach" od kilku lat gromadzi zdjęcia szpitalnych posiłków z całej Polski. Myślicie, że już nic nie jest Was w stanie zaskoczyć? To zobaczcie te zdjęcia! Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Posiłki w szpitalach ciągle zadziwiają. Przygotujcie się na ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki