Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Quantum Lab z Gdańska z dotacją na rozwój unikatowej technologii

Redakcja
Quantum Lab z Gdańska z dotacją na rozwój unikatowej technologii
Quantum Lab z Gdańska z dotacją na rozwój unikatowej technologii mat. prasowe
Quantum Lab Poland z Gdańska jako jedna z trzech polskich firm zakwalifikowała się do pierwszej rundy finansowania w bieżącej edycji Instrumentu dla MŚP (Horyzont 2020). Stworzony przez nią program Xpress Engine potrafi rozpoznawać i analizować emocje na podstawie mimiki. Quantum Lab Poland otrzyma 50 tys. euro na przeprowadzenie analizy wykonalności technologii rozpoznawania emocji na podstawie analizy mimicznej – Xpress Engine.

- Cieszymy się, że Komisja doceniła nasz projekt. Udowodniliśmy, że niewielka firma z Gdańska może konkurować z najlepszymi w Europie - mówi Konrad Bocian, Chief Science Officer z Quantum Lab Poland.

Xpress Engine to program stworzony do rozpoznawania emocji. Powstał dzięki wiedzy z obszarów informatyki afektywnej, która łączy osiągnięcia informatyki, psychologii oraz nauki zajmującej się analizą działania mózgu i umysłu (kognitywistki). Quantum Lab Poland jest jedną z trzech firm na świecie, którym udało się zaprojektować i skomercjalizować tego typu technologię. Xpress Engine powstał dzięki współpracy inżynierów Krzysztofa Cywińskiego i Dariusz Kamowskiego oraz naukowca Konrada Bociana z Uniwersytetu SWPS.

- Pięć podstawowych emocji: radość, złość, obrzydzenie, smutek, zaskoczenie jest wyrażanych w ten sam sposób przez większości ludzi na świecie. Xpress Engine potrafi je rozpoznawać z dokładnością do 91 proc. – mówi Konrad Bocian.

- Pracowaliśmy nad silnikiem XE przez ponad 2 lata, w czasie których przeanalizowaliśmy dziesiątki prac badawczych i stworzyliśmy model, który potrafi dopasować się do niewidzianych wcześniej twarzy. – dodaje Bocian. – Zaczęliśmy od „nauczenia” systemu, rozpoznawania uśmiechu. XE musiał przeanalizować ponad 1 000 zdjęć twarzy, aby było to możliwe. Dotychczas silnik przeanalizował ponad 5 milionów zdjęć ekspresji mimicznych.”

Do działania Xpress Engine potrzebna jest podstawowa kamera w laptopie lub smartfonie i dostęp do internetu. Aktualnie silnik XE stosowany jest w platformie ELLEN, która wspiera badanie emocji w marketingu i reklamie. Firma planuje rozwój użyteczności programu w kierunku kolejnych dziedzin np. medycyny (pomoc osobom sparaliżowanym), psychoterapii (wspomaganie analizy emocji) czy robotyki społecznej.

Strategicznymi inwestorami firmy są fundusze inwestycyjne Black Pearls VC, Business Angel Seedfund oraz Profound Ventures.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki