Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PZPN przyznał Arce Gdynia i Lechii Gdańsk nagrody za bezpieczne stadiony

Łukasz Żaguń
Tomasz Bołt
Na piłkarskie stadiony, by dopingować swoje ulubione drużyny, zmierzają nie tylko pojedyncze osoby, grupy przyjaciół, ale często też całe rodziny. W Polsce rodzice stają jednak przed poważnym dylematem, zadając sobie pytania - czy mogę zabrać swoją pociechę na piłkarski mecz? Czy na stadionach na pewno jest bezpiecznie?

Zdaniem prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniewa Bońka, na oba te pytania śmiało można odpowiedzieć twierdząco, choć w dalszym ciągu jest nad czym pracować.

- Wspólnie z policją chcemy zadbać o to, żeby na stadionach było bezpieczniej. Mamy zamiar napierać na ludzi, którzy mogą pewne rzeczy zmienić, by stale się poprawiać na tym polu. Trzeba też jasno powiedzieć, że przez cały rok mówimy o dwóch czy trzech przypadkach incydentów na stadionach. W pozostałych trzystu czy czterystu meczach nic natomiast się nie dzieje. Widać zatem wielką poprawę - zauważył Zbigniew Boniek.

Podobne stanowisko zajmuje również policja, choć jak podkreśla Marek Działoszyński z Komendy Głównej Policji w Warszawie, na laurach spocząć nie można.

- Na stadionach jest coraz bezpieczniej. Czasami dochodzi natomiast do pewnych incydentów, zwłaszcza poza sportowymi obiektami. Chcemy zatem też zadbać o to, żeby kibice nie dokuczali innym, normalnym ludziom, kiedy zmierzają na stadion albo go opuszczają - podkreślił nadinspektor Marek Działoszyński.

O bezpieczeństwo na stadionach, zdaniem przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej, nie muszą obawiać się również mieszkańcy, a zwłaszcza kibice piłkarskich klubów w Trójmieście. Zarówno Lechia Gdańsk jak i Arka Gdynia, podczas konferencji "Bezpieczny Stadion", otrzymały od PZPN specjalnie wyróżnienia. Na ręce przedstawicieli naszych klubów zostały złożone statuetki za wdrożenie programu "Stewarding - Najwyższa Jakość Organizacji Imprez", który wykorzystywany jest przez UEFA.

- Co roku uczestniczymy w tej konferencji, bo to nie tylko okazja do zapoznania się z nowinkami i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich, ale również wymiany poglądów i uwag dotyczących tego, co jeszcze można poprawić - powiedział dla oficjalnej strony klubowej Lechii Tomasz Motyka, dyrektor ds. organizacyjnych w gdańskim klubie.

Z kolei w imieniu gdyńskiego klubu wyróżnienie odebrał Dariusz Guzikowski, dyrektor ds. bezpieczeństwa Arki. Specjalną statuetkę za zaangażowanie w realizację zadań związanych z zabezpieczaniem meczów piłkarskich otrzymał też kierownik ds. bezpieczeństwa w Arce Gdynia, Ryszard Żak.

- Oby tylko było lepiej - życzył wszystkim odbierając wyróżnienie.

Nagrody nagrodami, jednak nie należy zapominać, że w Trójmieście również nie brakowało w ostatnim czasie stadionowych incydentów. Dotyczy to zarówno PGE Areny jak i stadionu miejskiego w Gdyni. Problemy dotyczyły głównie stosowania pirotechniki, a także zamieszek z udziałem kibiców, jak choćby podczas ostatniego pojedynku Arki z Chojniczanką.

- Procent poprawy jest ogromny. Nie zapominajmy o pewnych liczbach, a te są naprawdę bardzo korzystne. W zdecydowanej większości pojedynków nic niepokojącego się nie dzieje. Chciałbym zatem, żebyśmy koncentrowali się również na tym, co jest pozytywne, a nie tylko na negatywnych zjawiskach. Wydaje mi się, że lepiej jest promować dobre rzeczy niż złe - powiedział prezes Zbigniew Boniek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki