Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puck: GUS przyznaje się do błędu, Kaszubi chcą różnorodności

K.Miśdzioł R.Kościelniak
Główny Urząd Statystyczny przyznaje się do błędu w sprawie słynnego już pytania nr 17 w spisie próbnym ludności. Wczoraj w Pucku jego przedstawiciele deklarowali, że będzie można skreślać dwie odpowiedzi, a nie jedną, w pytaniu o przynależność narodową lub etniczną. Nie dowiedzieliśmy się jednak, kiedy będzie znana ostateczna treść formularza przyszłorocznego spisu powszechnego.

Przypomnijmy - w Pucku od 1 kwietnia trwa spis próbny przed przyszłorocznym spisem powszechnym ludności i mieszkań. Bardzo duże kontrowersje wśród działaczy kaszubskich wzbudziło pytanie 17: "Jaka jest Pana/Pani przynależność narodowa lub etniczna". Nie można na nie odpowiedzieć np. narodowość polska, a grupa etniczna kaszubska. Wolno zakreślić bowiem tylko jedną odpowiedź.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wystąpiło w kwietniu do rzecznika praw obywatelskich z prośbą o umożliwienie obywatelom zgodnych z prawdą i prawem odpowiedzi. W połowie ub. miesiąca GUS ogłosił, że w przyszłorocznym spisie będzie możliwość zakreślenia dwóch odpowiedzi.
- Przyznajemy się do błędu - mówił wczoraj w puckim ratuszu rzecznik GUS Władysław Łagodziński. Burmistrz Marek Rintz zaprosił tu przedstawicieli GUS i m.in. zrzeszeńców, aby omówić przebieg próbnego spisu.

Rzecznik przyznał, że sam zawdzięcza wiele Kaszubom i na pewno nie chciał nikogo urazić.
- Pytania muszą być tak określone, by ludzie mogli łatwo na nie odpowiedzieć - tłumaczyła Dorota Szałtys, naczelnik wydziału departamentu badań demograficznych GUS. - Nasz spis jest ewenementem w skali europejskiej, nigdzie formularz nie jest tak szczegółowy.

Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZK-P poinformował o niedawnym spotkaniu komisji wspólnej rządu i mniejszości, której jest członkiem. Tam przedstawiciele MSWiA mieli oponować przeciwko możliwości wpisania jednocześnie polskiej i kaszubskiej przynależności.

Usiłowaliśmy dowiedzieć się wczoraj, jakie są gwarancje, że GUS nie podda się ewentualnym naciskom i zgodnie z deklaracją naprawi błąd ze spisu próbnego.

- Kształt formularza będzie zależał od ustaleń z kierownictwem, musi być przygotowany szybko, ale nie umiem odpowiedzieć kiedy to nastąpi - odpowiadała Dorota Szałtys.
Grzędzicki prosił o zwołanie wspólnej konferencji z ZK-P, gdy zestaw przyszłorocznych pytań będzie już gotowy.

Władysław Łagodziński przekonywał, że zmiana pytań wymagałaby zmiany ustawy, co zajmuje dwa lata, natomiast zmiana polegająca na wybraniu więcej niż jednej odpowiedzi w danym pytaniu już tego nie wymaga.

Rzecznik GUS stwierdził też, że wspólna konferencja z ZK-P jest możliwa i zaproponował nawet współpracę w przygotowaniu ulotek w języku kaszubskim propagujących spis powszechny 2011.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki