Psychologowie i psychoterapeuci będą pomagać dzieciom. Przy trzech pomorskich szpitalach ruszyły specjalne ośrodki

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
123rf
Udostępnij:
Pojawiła się szansa na poprawienie tragicznej sytuacji psychiatrii dziecięcej na Pomorzu. Drastycznie przeciążone oddziały w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku nie będą już - jak to nierzadko bywa - pierwszym i jedynym miejscem, gdzie młodzi ludzie potrzebujący pomocy specjalistycznej ją otrzymają. Od 1 kwietnia przy trzech pomorskich szpitalach - w Gdańsku, Starogardzie i Kościerzynie zaczęły działać Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, przed ostatnie lata dzieci z województwa pomorskiego, wymagające wsparcia psychologa i psychiatry miały utrudniony dostęp do pomocy specjalistycznej. Często jedynym miejscem, gdzie trafiali najmłodsi w ciężkim stanie były przepełnione do granic możliwości oddziały szpitalne. Jeszcze przed miesiącem oddział dziecięco-młodzieżowy na gdańskim Srebrzysku ogłosił blokadę, informując o całkowitym braku miejsc.

- Aż 90 proc. dzieci jest po próbach samobójczych, głównie przez powieszenia - mówiła dr n.med. Izabela Łucka, ordynator oddziału dziecięco-młodzieżowego na Srebrzysku, zarazem konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. - Szpital jest dla nich miejscem ostatniej szansy.

Pomorskie. Ratunek dla dzieci z problemami psychiatrycznymi

Lekarze podkreślali, że wpływ na obecną sytuacje ma brak ośrodków środowiskowych, w których dziecko otrzymywałoby pierwszą pomoc po pojawieniu się symptomów np. depresji. - Nie ma rozwiązań systemowych - podkreślano.

Od początku kwietnia takie ośrodki działają już na Pomorzu. Przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego zarządy trzech szpitali "marszałkowskich" - szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku i Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie (tu zarówno w Kościerzynie, jak i w filii w Dzierżążnie) otworzyły poradnie środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Nieletnim pacjentom - dzieciom poniżej 7 lat, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz uczniom szkół średnich do ukończenia 21 roku życia - będą pomagać psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi. Pomocą objęte będą rodziny i opiekunowie prawni pacjentów. Niekonieczne przy tym są osobiste wizyty, możliwe jest też wsparcie telefoniczne lub on-line.

Pracownicy ośrodków deklarują, że dziecko zostanie objęte pomocą specjalistyczną w ciągu siedmiu dni od momentu zgłoszenia. Nie jest potrzebne skierowanie, a specjalista po wcześniej zebranym wywiadzie zaproponuje formę pomocy, która może objąć także poradę domową lub środowiskową.

Gdzie szukać pomocy?

1. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku, ul. Srebrniki 17
Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczna, budynek nr 17 (poziom -1, rejestracja i gabinety w pokojach nr 89 i 94).

  • Numer telefonu do rejestracji: 570 21 31 01,
  • e-mail: [email protected]
  • Rejestracja on-line dostępna jest na stronie internetowej szpitala. Godziny pracy poradni: pon.-wt. 11-20, śr. 8-15.20, cz. 8-16, pt. 8-14.

2. Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Kościerzynie, ul. A. Piechowskiego 36

  • Numer telefonu do sekretariatu 58 686 07 80, gabinety 58 686 07 (81-83) ,
  • e-mail: [email protected]

3. Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Placówce w Dzierżążnie, ul. Szpitalna 36

  • Numer telefonu do sekretariatu 58 687 19 31, gabinety 58 687 19 (32-34),
  • e-mail: [email protected]

4. Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, ul. Skarszewska 7, pawilon VI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie