MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłe mamy z Elbląga będą mogły same, w domu sprawdzać zdrowie swojego nienarodzonego dziecka

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
123rf
Urząd Miejski w Elblągu we współpracy z firmą telemedyczną Nestmedic S.A. rozpoczyna pilotażowy program w zakresie telemedycyny. W ramach pilotażu ciężarne kobiety zamieszkałe w Elblągu będą mogły bezpłatnie wypożyczyć system do zdalnego monitorowania dobrostanu płodu – KTG Pregnabit. Elbląg jest trzecim samorządem (po Wrocławiu i Gminie Kurów), który przystąpił do pilotażu.

KTG jest to system pozwalający na przeprowadzenie badania zdrowia nienarodzonego dziecka w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w szpitalu. Usługa dostępna jest 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Zapisy KTG są na bieżąco analizowane przez specjalistów z Medycznego Centrum Telemonitoringu. Wykwalifikowany personel medyczny jest w stałym kontakcie z pacjentką i w przypadku nieprawidłowości w badaniu wdraża odpowiednie procedury, z wezwaniem karetki włącznie.

Kto może skorzystać ze sprzętu?

O wypożyczenie urządzenia KTG Pregnabit mogą ubiegać się kobiety w ciąży pojedynczej, od 35 tygodnia ciąży podwyższonego ryzyka, zamieszkałe na terenie Elbląga.

Kobiety spełniające powyższe warunki i chcące wziąć udział w programie muszą zgłosić się do Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego pod nr telefonu 55 239-30-28, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00.

Jeśli pacjentka spełnia kryteria udziału w Programie zostanie skierowana do kontaktu z Medycznym Centrum Telemonitoringu, które to po wypełnieniu specjalistycznej ankiety zdecyduje o ostatecznym udziale w Programie, a także dostarczy sprzęt KTG oraz wytłumaczy zasady i sposób korzystania z urządzenia.

Jak wykonać badanie?

Pacjentka samodzielne przeprowadza badanie KTG, według wskazówek otrzymanych przez personel medyczny. Pomiar trwa 30 min. i wykonywany jest z wyznaczoną częstotliwością, w sugerowanych porach i sytuacjach. W przypadku zagrożenia personel natychmiast kontaktuje się z pacjentką telefonicznie. Pacjentka otrzymuje sms-em potwierdzenie w przypadku poprawnego zapisu KTG. Przyszła mama zyskuje pewność, że jej dziecko jest bezpieczne.

Medyczne Centrum Telemonitoringu przechowuje dane na zabezpieczonych serwerach.

Do niewątpliwych zalet korzystania z urządzenia należą: wzrost poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad ciążą, komfort i wygoda wykonania badania, wysoka dokładność pomiaru oraz wczesne wykrywanie ewentualnych komplikacji.

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki