Przygotowania do obchodów 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i 50. rocznicy grudnia '70

Tomasz Rozwadowski
Tomasz Rozwadowski
Zaktualizowano 
Przygotowania do obchodów 40 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i 50 rozcznicy grudnia '70 Przemysław Świderski
W sali A wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności, 11 września ogłoszono wstępne założenia programowe przypadających na przyszły rok obchodów 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 50 rocznicy Grudnia ’70.

Konferencja na temat planowanych na przyszły rok obchodów 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 50 rocznicy Grudnia ’70 odbyła się w symbolicznym miejscu, w sali A wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, przy suwnicy, na której pracowała Anna Walentynowicz, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, zwolniona ze stoczni, co było bezpośrednią przyczyną wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej, oraz przy Tablicach 21 postulatów, które zawisły na Bramie nr 2, a w 2003 roku zostały wpisane na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata UNESCO - Pamięć Świata. To właśnie postulaty strajkowe jako treść i materialnie jako dokument historii mają być motywem przewodnim przyszłorocznych sierpniowych obchodów.

W spotkaniu oprócz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, dyrektora ECS Basila Kerskiego i przewodniczących dwóch klubów Rady Miasta Gdańska wzięli udział ważni uczestnicy strajków sierpniowych 1980 r.: przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa, późniejszy przywódca NSZZ Solidarność, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i prezydent RP, Bogdan Borusewicz, obecnie wicemarszałek Senatu RP, i Bogdan Lis, wiceprzewodniczący Rady ECS.

Czytaj także

Przewodniczący klubów Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli, że ich ugrupowania wystąpią z apelem o apolityczność przyszłorocznych uroczystości, do których współorganizowania zostaną oficjalnie zaproszeni prezydent i premier RP.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że miasto spodziewa się gościć w sierpniu 2020 r. milion gości biorących udział w rocznicowych wydarzeniach. W programie uroczystości będzie położony duży nacisk na pluralizm nurtów w robotniczych protestach na Wybrzeżu. Obchody Sierpnia i Grudnia mają być nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także spojrzeniem w przyszłość.

Bogdan Borusewicz zapowiedział, że podaruje zbiorom ECS opracowany przez siebie podczas sierpniowych strajków oryginalny tekst, który znalazł się na Tablicach 21 postulatów.

"Mieliśmy wspólny mianownik, dziś nie mamy żadnego". Oddzielne obchody jubileuszu Sierpnia '80

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

TW Bolek - uroczystosci jubileuszowe to sprawa wladz Rzeczpospolitej a nie kliki bylych wspolpracownikow SB i WSI z Europejskiego Centrum Solidarnosci !

R
Rumcajs

Konia kują żaba ( z krzywym nosem) , girę podstawia ! Kiedy wyfasują bucowi nadętemu , obręcze aby się nie rozpuknął ?

M
Mąż stanu.

A co na to ikona klasy średniej Henryka Krzywonos-Strycharska ,stanowiąca zaplecze intelektualne PO ? Ukończyła 6 klas szkoły podstawowej.Nie ukończyła klasy siódmej gdyż nauczyciele się uwzięli.Jedynie Czesław Kiszczak śmieje się do rozpuku jaki durny Naród Polski,który w brednie TW Bolka uwierzył.

p
pamiętny

Założyciele tych związków czyli SB iWSI, apelują o apolityczność. Trzeba to uszanować.

G
Gość

W programie uroczystości będzie położony duży nacisk na pluralizm nurtów w robotniczych protestach na Wybrzeżu. Obchody Sierpnia i Grudnia mają być nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także spojrzeniem w przyszłość.

W roku 1980 chodziło (głównie) o "przyjęcie kursu socjal-demokratycznego", który odsuwałł na tor ślepy ideologię marksistowsko-leninowską (taka była wizja tych zdarzeń w umysle p. Tadeusza Fiszbacha). Wizja "warszawska" przewidywała chwilowe wycofanie się "do okopów" w tym celu, aby (w sposób zdecydowany) odzyskać "utracone pozycje". Takie są fakty !. Nie ma żadnego powodu, aby jakieś szczególne zasługi przypisywać L.W. Prawda, że Geremek, Korbelowie i Lisiccy przyjęli postawę "pro-brukselską", lecz była to postawa koniunkturalna, z racji tego, że CIA (Bruksela) oświadczyła, że będzie "firmować" jedynie jednego aktora, i Geremek zdecydował się na L.Wałęsę. Takie są fakty (po raz wtóry !). Reszta "z czasem".

G
Gość

W grudniu'70 syn Boleslawa przeszedl na strone Bezpieki i zostal agentem Bolkiem.Skoncz z tym ......zdrajco !

Dodaj ogłoszenie