reklama

Przodkowo, powiat kartuski: Biblioteka on-line już działa

Alicja ZielińskaZaktualizowano 
Trzy lata zajęło w Przodkowie wpisywanie 15 tysięcy tytułów do specjalnego katalogu on-line. Korzystać z niego można już od piątku.

To nowość wśród usług świadczonych przez gminne biblioteki powiatu kartuskiego. Nie wychodząc z domu można sprawdzić, jakie książki są aktualnie w bibliotece, wyszukać na kilka różnych sposobów interesujące nas pozycje, a za kilka dni będzie też można z domu zamówić sobie na wyznaczony przez nas dzień konkretną pozycję. To wszystko dzięki stronie internetowej, biblioteka on -line, wprowadzonej przez gminną bibliotekę w Przodkowie. Na razie z takiej opcji mogą korzystać jedynie w bibliotece pedagogicznej w Kartuzach.

- Przygotowanie wypożyczalni on-line trwało trzy lata - mówi Danuta Rzepka, kierownik biblioteki. - Teraz biblioteka przygotowuje następną innowację. Każda książka i każdy czytelnik otrzyma kod kreskowy, a wypożyczenie będzie rejestrował w komputerze specjalny czytnik. Współczesna biblioteka jest zupełnie inna od tej, którą pamiętamy jako tradycyjną. Nie ma czytelników przemykających między regałami, przeszukujących, podczytujących podczas wyszukiwania czegoś ciekawego.

Czasem wypożyczenie książki z biblioteki zabierało kilkadziesiąt minut, to była cała wyprawa. Teraz czytelnicy chcą nas odwiedzać poprzez internet, a tylko "wpaść" po odbiór książki, która ma na nich czekać.

Jak powiedziała Danuta Rzepka, wypożyczalnia on-line powstała m.in. wskutek głosów czytelników. Jest bardzo łatwa w obsłudze, a szukaną pozycję można znaleźć na kilka różnych sposobów - poprzez wyszukanie autora, tytułu, serii czy hasła przedmiotowego.

- Zauważyliśmy, że spadać zaczęło czytelnictwo dzieci i młodzieży - mówi D. Rzepka. - Organizujemy dla czytelników różne spotkania autorskie, tworzymy kluby dyskusyjne, kółka. Mamy też nadzieję, że właśnie dzięki naszej internetowej stronie więcej osób odwiedzi nas, najpierw wirtualnie, a potem przyjdą po książkę.

Katalogowanie woluminów w internecie spowodowało także przy okazji, jak powiedziała pani kierownik, wyzbycie się przez placówkę tych pozycji, po które czytelnicy nie sięgali od wielu lat.

Wejdź na stronęhttp://biblioteka.przodkowo.pl/ i sprawdź, jakie ciekawe książki znajdują się w zbiorach tej placówki.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie