Przejęli prawie 3,5 tony haszyszu [WIDEO]

Szymon ZiębaZaktualizowano 
http://cbsp.policja.pl/screen z wideo
Prawie 3,5 tony haszyszu i ok. 250 kg marihuany - to efekt działania funkcjonariuszy CBŚ i Morskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy we współpracy ze służbami z Włoch oraz Hiszpanii rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem narkotyków z Maroko do Europy.

Źródło: http://cbsp.policja.pl

Czytaj też: Mafia narodziła się przed laty w Trójmieście. Jak "Jano" z "Klapą" kumplami zostali

- Podczas działań koordynowanych przez Europol zatrzymano 23 Polaków, w tym szefa grupy, Tomasza K. ps. „Klapa”. Zabezpieczono prawie 3,5 tony haszyszu i ok. 250 kg marihuany - mówią przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego.

Jak podają służby, działania o kryptonimie „Huana” rozpoczęli już w 2014 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Morskiego Oddziału SG.

- Celem było rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem narkotyków, głównie marihuany i haszyszu z Maroka do krajów Unii Europejskiej. Narkotyki były rozprowadzane w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech i na Ukrainie - słyszymy od funkcjonariuszy.

Wiadomo, że do pierwszych zatrzymań doszło już w połowie 2015 roku m.in. w województwie pomorskim. - We Władysławowie Straż Graniczna zatrzymała dwóch Polaków, przy których zabezpieczono 38 kg haszyszu. Kolejne trzy osoby zatrzymano w Trójmieście. W halach magazynowych i pojazdach należących do zatrzymanych ujawniono 17 kg marihuany.
Na terenie pomorskiego zatrzymano również kuriera przewożącego 7 kg marihuany - tłumaczą przedstawiciele CBŚ.

Podają, że w ręce policjantów w 2015 roku wpadło dwóch Polaków, którzy - zdaniem służb - zorganizowali przemyt z Holandii 1,5 kilograma kokainy.

- Później bezpośrednia wymiana informacji przez funkcjonariuszy CBŚP ze służbami francuskimi zaowocowała zatrzymaniem w pobliżu Nicei dwóch Polaków, przemycających 93 kilogramy marihuany. W lipcu 2015 roku policjanci, wymieniając informacje z policją niemiecką, doprowadzili do zatrzymania pod Hamburgiem czterech Polaków, przewożących 15 kilogramów marihuany - informują funkcjonariusze.

Już w 2016 roku przeciwko grupie skierowano połączone siły Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji.

- W maju 2016 roku powołany został zespół koordynacyjny składający się z funkcjonariuszy obu służb. Z uwagi na fakt, że rozpracowywana grupa przestępcza była coraz bardziej aktywna na terenie państw Europy Zachodniej i w rejonie Morza Śródziemnego w szczególności Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji, jak również Afryki Północnej, Europol uruchomił międzynarodową operację o kryptonimie „ESCOTA” - wyjaśniają mundurowi.

Na podstawie informacji polskiej Straży Granicznej służby hiszpańskie objęły niejawną kontrolą jacht pod polską banderą. Z posiadanych informacji wynikało bowiem - tłumaczą mundurowi - że grupa planuje przerzucić na nim znaczne ilości narkotyków z Afryki Północnej właśnie do Hiszpanii.

- Załoga jachtu wypłynęła z Maroka i kierując się po wodach międzynarodowych Morza Śródziemnego, nie wpłynęła jednak na wody terytorialne Hiszpanii. Na początku lipca jacht wpłynął na wody terytorialne Włoch, gdzie w okolicy portu w Civitavecchia służby włoskie przejęły kontrolę nad jachtem i zmusiły załogę do zawinięcia do portu. Funkcjonariusze Gwardii Finansowej w wyniku przeszukania łodzi ujawnili ponad 3 tony haszyszu. Członkowie załogi, 2 Polaków, zostali zatrzymani - informują przedstawiciele CBŚ.

Z informacji udzielonych przez służby wynika,że pod koniec lipca 2016 r. przeprowadzono kolejne realizacje, których celem było zatrzymanie innych osób zamieszanych w nielegalny proceder.

- Działania odbyły się w Polsce i Hiszpanii. Wzięli w nich udział funkcjonariusze Guardia Civil, Straży Granicznej, CBŚP i Guardia Di Finanza. Zatrzymano kolejne 2 osoby i zabezpieczono 14 tysięcy EURO, karty kredytowe, mercedesa oraz motocykl marki Honda, komputery, nośniki danych, telefony i karty SIM, a także dwie maczety, które zostaną poddane badaniom pod kątem ujawnienia na nich śladów biologicznych. Wśród zatrzymanych był szef grupy, Tomasz K, ps. „Klapa”. - tłumaczą.

W sumie do sprawy zatrzymano 23 Polaków, zabezpieczono 3,5 tony haszyszu, 250 kg marihuany, 1,5 kg kokainy i kilogram amfetaminy.

Śledztwo w sprawie udziału obywateli Polski w zorganizowanej grupie przestępczej o przestępstwo wewnątrzwspólnotowego przemytu narkotyków pomiędzy państwami Unii Europejskiej prowadzi Prokuratura Krajowa Wydział Zamiejscowy w Gdańsku.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie