W Gdańsku odbyło się w poniedziałek 8.10.2018 r. spotkanie prezentujące zmiany w prawie, które w zamierzeniach rządu mają ułatwić prowadzenie biznesu.

Uczestniczący w konferencji przedsiębiorcy w rozmowie z PAP przyznawali, że "usłyszeli pewne wskazówki", które mogą pomóc w sprawach dotyczących ich firm. Jednak największą zaletą spotkania była możliwość indywidualnych konsultacji oraz uzyskanie informacji, gdzie szukać pomocy w przypadku późniejszych problemów w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Podczas spotkania „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” reprezentujący instytucje państwowe prelegenci zapewniali, że dobro przedsiębiorcy jest najważniejsze dla administracji publicznej, która ma obowiązek udzielania wszelkich informacji oraz wsparcia właścicielom firm na każdym etapie prowadzenia biznesu.

Zobacz galerię

"Staramy się być instytucją otwartą, chcemy się wsłuchać w potrzeby przedsiębiorcy czy klienta. Prosimy o zgłaszanie uwag, a ze swojej strony deklaruję przyjazność i otwartość dla przedsiębiorców" – powiedział Tomasz Słaboszowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że w całej Polsce jest 326 punktów bezpłatnej konsultacji ZUS, z której przedsiębiorcy mogą w każdej chwili skorzystać. „Zachęcam do korzystania z naszych infolinii, punktów informacyjnych oraz platformy usług elektronicznych. Nasi eksperci pomogą rozwiązać problemy występujące w danym przedsiębiorstwie” – zadeklarował Jaroszek.

Jarosław Pupiałło, radca prawny przedstawił uproszczenia w składaniu wniosków do ZUS. Zaznaczył także, że właściciele MŚP mogą uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu w zakresie ulg i umorzeń, płacenia składek, płatnika strategicznego, a także w obszarze e-ZLA (elektronicznych zwolnień lekarskich).

Podczas spotkania ekspert z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przedstawił kluczowe założenia „Konstytucji Biznesu”. Zapewniał, że dobro przedsiębiorcy jest najważniejsze, a działania urzędów mają być sprawne, szybkie i przejrzyste oraz - co za tym idzie – tańsze. W przypadku problemów związanych z porozumieniem z administracją publiczną, przedsiębiorca może skorzystać z pomocy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Cały czas jest rozbudowywany portal www.biznes.gov.pl, na którym przedsiębiorcy także mogą szukać informacji i pomocy w prowadzeniu własnej firmy.

Janusz Pochylczuk, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim przedstawił program systemu podatkowego 3xP – przejrzystość, prostota, przyjazność, który zakłada uproszenia w systemie podatkowym. „Krajowa Administracja Skarbowa powstała po to by skutecznie egzekwować podatki oraz wspierać uczciwych przedsiębiorców. Ktoś kto działa uczciwie, musi mieć nasze wsparcie” – powiedział Pochylczuk.

Zarządzając firmą co jakiś czas mam do czynienia z wprowadzaniem nowych przepisów, dlatego cieszę się, że jest to spotkanie, które wskaże mi, gdzie szukać pomocy w przypadku problemów – powiedział PAP jeden z uczestników, menadżer średniego przedsiębiorstwa.

Inny przedsiębiorca podkreślił, że każdy z uczestników spotkania prowadzi inny rodzaj biznesu i każdy zmaga się z innymi problemami. Dlatego istotna jest możliwość indywidualnej rozmowy z ekspertami z administracji publicznej, którzy pomogą znaleźć odpowiedź na konkretne pytania dotyczące prowadzenia danej firmy.

„Dla mnie, jako przyszłego właściciela niewielkiego przedsiębiorstwa, bardzo ważnym elementem spotkania były informacje na temat składek i ulg ZUS” – powiedziała PAP pani Monika. Według niej, to spotkanie przełamało pewne bariery między przedsiębiorcami a przedstawicielami organów administracji publicznej.

W trakcie konferencji w Gdańsku przedsiębiorcy mogli skorzystać z porad dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej i indywidualnie porozmawiać z ekspertami w specjalnej strefie informacyjnej.

„Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” to ogólnopolski cykl spotkań, w którym przedstawiciele ministerstw i agencji rządowych informują właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw o zmianach i ułatwieniach prowadzenia biznesu. Organizatorami są PARP oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Materiał specjalny przy współpracy z PARP