Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorca z Ustki oskarżony o kolejne oszustwa. Akt oskarżenia trafił do sądu

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Prokurator Joanna Kowalska z Prokuratury Okręgowej w Słupsku, Damian Gudel - pełnomocnik Tistery oraz Janusz P. z obrońcą Moniką Grolewską i Krzysztof P. z obrońcą Mateuszem Piłatem
Prokurator Joanna Kowalska z Prokuratury Okręgowej w Słupsku, Damian Gudel - pełnomocnik Tistery oraz Janusz P. z obrońcą Moniką Grolewską i Krzysztof P. z obrońcą Mateuszem Piłatem Archiwum/ Bogumiła Rzeczkowska
Kolejny akt oskarżenia przeciwko przedsiębiorcy Januszowi P. trafił do Sądu Okręgowego w Słupsku. Prokuratura zabezpieczyła majątek oskarżonego na kwotę półtora miliona złotych.

- Skierowaliśmy do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko 58-letniemu Januszowi P. w związku z popełnieniem czterech przestępstw polegających na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem zagranicznego kontrahenta, współpracującego z firmami branży opakowań, działających na terenie powiatu słupskiego w łącznej kwocie ponad 310 tysięcy euro – informuje Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Według ustaleń śledztwa do popełnienia przestępstw doszło w 2006 i 2007 roku. Janusz P. był wówczas prezesem kilku powiązanych ze sobą kapitałowo oraz osobowo firm w branży opakowań, które działały na terenie powiatu słupskiego. Zdaniem prokuratury w imieniu tych firm podjął współpracę z austriacką spółką zajmującą się obrotem aluminiowych elementów, w tym folii aluminiowej wykorzystywanej przy produkcji opakowań aerosoli.

- W związku z nawiązaną współpracą Janusz P. jako prezes jednej z prowadzonych przez siebie firm, najpierw w 2006 roku doprowadził do zawarcia umowy nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 25 tysięcy euro z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału jednej z firmy, a następnie w 2007 roku jako prezes dwóch kolejnych firm złożył u tego samego austriackiego kooperanta zamówienie na zakup aluminiowych krążków o łącznej wartości ponad 121 tysięcy euro, a następnie zamówienie, dotyczące aluminiowej folii o łącznej wartości prawie 164 tysięcy euro – wymienia prokurator Paweł Wnuk. - Jak ustalono, Janusz P., reprezentując powyżej wskazane firmy, nigdy nie zwrócił pożyczonej kwoty pieniędzy, a także nie dokonał płatności za zakupione aluminiowe elementy.

Przedsiębiorca przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, a następnie odmówił wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

- Janusz P. uprzednio był już karany sądownie za przestępstwa przeciwko mieniu popełnione na szkodę tego samego pokrzywdzonego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Natomiast przed Sądem Okręgowym w Słupsku toczy się proces Janusza i Krzysztofa P., których Prokuratura Okręgowa w Słupsku w maju 2019 roku oskarżyła o przywłaszczenie od litewskiej spółki linii technologicznej o wartości ponad 1,1 miliona euro – dodaje rzecznik prokuratury. - Na mieniu oskarżonego, to jest na należących do niego udziałach firm, na poczet przyszłych kar i roszczeń majątkowych prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego o łącznej wartości półtora miliona złotych złotych.

Oskarżonemu za popełnienie zarzucanych mu przestępstw grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki