Przed świętami na przyjęcie do szpitali pacjenci czekali nawet sześć dni na oddziałach ratunkowych! Na Pomorzu brak łóżek internistycznych

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz

Wideo

W ostatnich tygodniach dramatycznie pogorszyła się sytuacja na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Przekształcenie części łóżek internistycznych w tzw. covidowe poważnie zmniejszyło możliwości przyjmowania kolejnych chorych. W efekcie pacjenci spędzali na SOR-ze nawet pięć, sześć dni, czekając na przyjęcie na oddział. Konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej dr n. med. Tomasz Łopaciński zwrócił się oficjalnie do władz wojewódzkich o szybkie przywrócenie w szpitalach miejsc dla pacjentów niezakażonych SARS-CoV-2.

Na Pomorzu brakuje łóżek internistycznych. Pacjenci czekali nawet 6 dni na SOR-ach!

Ile można czekać na przyjęcie do szpitala na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym? Okazuje się, że czas mierzony wcześniej w godzinach, w okresie przedświątecznym wydłużył się nawet do kilku dni. Na stronach społecznościowych ostatnio coraz częściej można przeczytać relacje pacjentów i ich rodzin z trójmiejskich szpitali.

„Mama (stenty, brachykardia, tętno niecałe 40) zabrana przez pogotowie wczoraj o godzinie 16 nadal siedzi na krześle i czeka na lekarza” – pisała po godzinie szóstej rano, na kilka dni przed Wigilią, córka pacjentki. – Jedyna rzecz, że drugi raz zrobiono jej badanie na COVID”.

– W ubiegłym tygodniu pojawiał się problem ze znalezieniem miejsc w szpitalu – mówi dr Andrzej Zapaśnik, prezes przychodni BaltiMed w Gdańsku.

– Teraz, gdy jest mniej łóżek dla pacjentów innych oddziałów, w tym internistycznych, pacjenci zalegają na oddziałach ratunkowych. Wydłuża to czas dla wszystkich, w tym także osób z podejrzeniem COVID-19, czekających na wykonanie badań.

– My też szukaliśmy miejsca dla pacjenta, choć nie jest to nasz obowiązek. Przełożona dzwoniła do kolejnych szpitali, wszędzie słyszała, że nie ma wolnych łóżek. W szpitalu na Zaspie poinformowano ją, że już 20 osób czeka, a nasz pacjent byłby. 21 w kolejce. Wydaje się, że katastrofa medyczna nie została do końca opanowana i w ogóle nie ma miejsc dla pacjentów w szpitalach.

Na Pomorzu brakuje łóżek internistycznych. Co jest przyczyną?

Przyczyną problemów jest przekształcenie części oddziałów, głównie wewnętrznych, dla pacjentów z COVID-19. Powstał w ten sposób klasyczny efekt krótkiej kołdry. Jakiś czas temu trzeba było zamknąć SOR w Copernicusie, bo szpital nie mógł już przyjąć ani jednego chorego.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym też doszło do całkowitej blokady, gdy rano na KOR-ze zostało ponad 50 osób, u których lekarze nie byli w stanie dokończyć diagnostyki i przekazać części z nich na oddziały szpitalne. Niektórzy pacjenci w najlepszym stanie czekają wiele godzin na pierwsze badanie w gabinecie.

Baza łóżkowa jest ograniczona. Mamy jeszcze wózki transportowe czy nosze, ale podczas pandemii ryzykiem jest kłaść chorego przy chorym – tłumaczą lekarze.

– Sytuacja szpitalnych oddziałów ratunkowych jest dramatyczna – przyznaje konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej dr n.med. Tomasz Łopaciński. – Jestem w kontakcie z szefami innych szpitalnych oddziałów ratunkowych w województwie i wszędzie wygląda to podobnie.

– Nie mamy możliwości przekazywania chorych na oddziały na bieżąco, więc pozostają oni na oddziałach ratunkowych kilka dni.

– Znam przypadki, gdy pacjenci czekali na przekazanie na oddział nawet pięć, sześć dni!

– A to powoduje ograniczenie możliwości przyjmowania nowych chorych i konieczność zajmowania się przez lekarzy ratunkowych dodatkowymi pacjentami, czekającymi na wolne łóżko. Brakuje również miejsc buforowych dla osób z podejrzeniem COVID-u. Nie jesteśmy już w stanie pomóc większej liczbie pacjentów, zwłaszcza, że na oddziały ratunkowe trafia tylu chorych w ciężkim stanie.

Dr Łopaciński wysyła alarmujące pisma do władz województwa, apelując, by odblokowano część tzw. miejsc covidowych.

– W sytuacji, gdy oddział taki zajęty jest w 70-80 proc., a w całym województwie nie ma problemu ze znalezieniem miejsc dla chorych z SARS-CoV-2, byłoby to możliwe – uważa konsultant wojewódzki.

Jest kolejny termin otwarcia szpitala tymczasowego w Sopocie. Tym razem to 5 stycznia 2021 r.

Po raz kolejny zmienia się termin otwarcia szpitala tymczaso...

Dr Jerzy Karpiński, dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego dobrze zna problem notorycznego braku miejsc internistycznych w szpitalach.

– Dostałem list od dr. Łopacińskiego – potwierdza. – Liczymy, że gdy 5 stycznia zostanie uruchomiony szpital tymczasowy w Sopocie, SOR-y zostaną wreszcie odciążone.

Do otwarcia szpitala tymczasowego – początkowo deklarującego przyjęcie 50 pacjentów – pozostały jednak jeszcze niespełna dwa tygodnie. Czy pomoże to rzeczywiście odblokować pomorskie oddziały ratunkowe? I czy dalsze utrzymywanie stanu medycznej katastrofy nie stanowi zagrożenia dla będących w ciężkim stanie chorych, którzy trafią do szpitali w najbliższych dniach?

– Sytuacja covidowa po wdrożeniu narodowej kwarantanny wydaje się być stabilna – uważa konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej. – Dlatego uważam, że do odblokowania miejsc powinno dojść natychmiast.

FAQ - wszystko o koronawirusie i COVID-19

Co należy wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Co to jest koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 to jeden z siedmiu poznanych dotąd gatunków koronawirusów ludzkich, które wywołują zakażenia układu oddechowego. Oprócz nowego koronawirusa są to także wirusy przyczyniające się do łagodniejszych infekcji sezonowych, które są odpowiedzialne za 15-30 procent zachorowań uznawanych za grypę. Nowy koronawirus jest spokrewniony z wirusami SARS-CoV i MERS, które wywołały epidemie w XXI wieku, jednak ich nasilenie nie było tak duże, jak rozmiary obecnej pandemii.

Jak wygląda koronawirus?

Koronawirus to typ wirusa, który składa się z materiału genetycznego w postaci nici RNA zamkniętej w otoczce. Na jej powierzchni posiada charakterystyczne wypustki, które przypominają koronę. W wypustkach zawarte są białka, dzięki którym wirus wnika do komórek, a po zainfekowaniu namnaża się w ich wnętrzu i rozprzestrzenia w organizmie.

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się poprzez wydzieliny chorego, a więc poprzez kichanie, kasłanie, mówienie, a także oddychanie. Wydostając się tą drogą z organizmu jest obecny w powietrzu, również w postaci rozpylonego aerozolu, osiada też na powierzchniach (zwłaszcza podłogach) i przedmiotach. Jest ponadto obecny w moczu i stolcu zakażonego, i z tego powodu można zarazić się nim w toalecie. Źródłem infekcji jest nie tylko wdychanie drobin zawierających wirusa, ale też dotykanie skażonych powierzchni, a następnie ust, nosa lub oczu, jak również spożywanie zanieczyszczonych nim produktów spożywczych, również mrożonych.

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa?

Pandemia koronawirusa, czyli epidemia o zasięgu światowym, począwszy od grudnia 2019 roku przybiera jedynie na sile. Istnieją co prawda teorie, że może wygasnąć sama, gdy zarazi się 45-60 procent społeczeństwa i nie będzie już kolejnych potencjalnych ofiar. Scenariusz osiągnięcia tzw. odporności stadnej (inaczej zbiorowej) nie jest jednak potwierdzony i wiąże się z dużym odsetkiem zgonów, dlatego jedyną nadzieją na zakończenie epidemii jest wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, a następnie wprowadzenie masowych szczepień. Może to się udać najwcześniej w 2021 roku.

Skąd się wziął koronawirus?

Nowy koronawirus pochodzi z Chin, a za jego źródło uważa się targ rybny w mieście Wuhan w prowincji Hubei. Tak, jak wiele koronawirusów, jest to wirus odzwierzęcy, jednak do tej pory nie potwierdzono z wszelką pewnością, od jakiego gatunku zwierząt pochodzi. Naukowcy wskazują na nietoperze z rodziny podkowcowatych, jednak w grupie podejrzanych przez jakiś czas znajdowały się także łuskowce. Na początku pandemii pojawiły się ponadto przypuszczenia, że do rozwoju epidemii przyczyniły się także bezdomne psy.

Czym różni się infekcja koronawirusem od grypy?

Choć średnio co piąta infekcja grypopodobna jest spowodowana zwykłymi koronawirusami ludzkimi, jego nowy gatunek w postaci SARS-CoV-2 jest dużo bardziej niebezpieczny i u części chorych atakuje również narządy poza układem oddechowym. Prawdziwa grypa jest wywoływana przez wirusy grypy, natomiast nowy koronawirus wywołuje COVID-19. Choć mogą powodować podobne objawy, COVID-19 jest bardziej zaraźliwy od grypy i u niektórych wiąże się poważnymi powikłania. Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle rozwijają się dłużej, bo 2-14 dni, a średnio 5 dni (dla grypy to 1-4 dni), a chorzy z COVID-19 dłużej zarażają też innych. Podczas gdy istnieją skuteczne leki i szczepionki przeciw grypie, na efektywne środki przeciw COVID-19 trzeba jeszcze poczekać.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to wysoce zakaźna infekcja, która może powodować śmiertelne powikłania. Wciąż nie ma w pełni skutecznego leku na COVID-19 ani też przeciwdziałającej mu szczepionki, która mogłaby być podawana profilaktycznie.

Jakie choroby wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Najczęściej jest to zakażenie dróg oddechowych mogące skutkować zapaleniem płuc, choć u części chorych koronawirus atakuje też (jednocześnie lub osobno) układ pokarmowy. W procesie rozwoju choroby koronawirus może powodować też zmiany w układzie nerwowym, krwiotwórczym, głównych narządach (m.in. serce, nerki, wątroba), naczyniach krwionośnych i skórze. Skutkiem powikłań zakażenia mogą być stany bezpośrednio zagrażające życiu, takie jak udar mózgu, zapalenie wielonarządowe czy zespół niewydolności oddechowej (ARDS).

Ile osób umiera z powodu koronawirusa, a ile zdrowieje?

Według statystyk 99 procent zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję łagodnie, a tylko w 1 procent przypadków ma ona przebieg ciężki lub krytyczny. Tylko 3 procent wszystkich przypadków na świecie, które uznano za zamknięte, zakończyło się śmiercią pacjenta, natomiast odsetek zgonów w Polsce to 4 procent. Odsetek pacjentów wyleczonych lub zwolnionych ze szpitala w naszym kraju wynosi więc 96 procent.

Czy zakażenie koronawirusem może nie powodować objawów?

Jest to sytuacja stosunkowo częsta, bo według badań w momencie uzyskania dodatniego wyniku testu na koronawirusa objawów nie ma 20-40 proc. zakażonych. Choć u części osób objawy mogą pojawić się pod dłuższym czasie, liczonym nawet w tygodniach, u innych nie wystąpią wcale lub będą niespecyficzne, a przez to nie zostaną uznane za oznakę zakażenia (jak to bywa w przypadku zmęczenia czy bólów głowy). Objawów infekcji najczęściej nie mają dzieci, choć po pewnym czasie może ona i tak doprowadzić do ciężkich powikłań w postaci wielonarządowego zapalenia. Osoby bezobjawowe mogą zarażać innych, choć nie z takim nasileniem, co te kaszlące i kichające.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy zakażenia koronawirusem próbowano klasyfikować na różne sposoby, a obecnie obowiązuje m.in. ich podział według nasilenia COVID-19:

  1. objawy grypopodobne bez gorączki: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak gorączki.
  2. objawy grypopodobne z gorączką: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypa, gorączka, utrata apetytu.
  3. objawy żołądkowo-jelitowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
  4. objawy ciężkie 1. stopnia ze zmęczeniem: ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypa, ból w klatce piersiowej, zmęczenie.
  5. objawy ciężkie 2. stopnia z dezorientacją: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni.
  6. objawy ciężkie 3. stopnia, brzuszne i oddechowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni, spłycony oddech, biegunka, ból brzucha.

Jak można wykryć koronawirusa?

Obecność koronawirusa w organizmie stwierdza się poprzez wykrycie jego genów (nici RNA) w wydzielinie pobranej z nosogardzieli, ewentualnie ze śliny. Badaniem, które umożliwia jego identyfikację, jest tzw. reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją RNA (RT-PCR, inaczej badanie genetyczne lub molekularne), którą mogą przeprowadzać jedynie wyspecjalizowane laboratoria. Natomiast dopuszczone od listopada badanie diagnostyczne w postaci testów immunologicznych (serologicznych) nie wykrywa koronawirusa, tylko przeciwciała wytworzone przez organizm, by móc go zwalczyć. Tym samym dodatni wynik tego testu wskazuje na infekcję aktywną lub już przebytą.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jedynym sposobem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest unikanie kontaktów z jego potencjalnymi nosicielami. Oznacza to przede wszystkim izolację domową, a w miejscach publicznych – stosowanie środków profilaktycznych takich jak dystans społeczny (1,5-2 metry odstępu między ludźmi), noszenie maseczek ochronnych zakrywających usta i nos oraz skrupulatną higienę dłoni. Zalecane jest ponadto zachowanie higieny podczas spożywania i przygotowywania posiłków, a także odpowiednia obróbka termiczna produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak długo trwa infekcja koronawirusem?

Czas ten zależy od nasilenia infekcji. Większość osób z łagodnymi objawami zakażenia wraca do zdrowia w ciągu 30-60 dni. Natomiast w przypadku przeważającej części pacjentów w stanie ciężkim zdrowienie trwa powyżej 60-90 dni. W przypadku utrzymywania się symptomów infekcji przez wiele tygodni mówimy o tzw. długim COVID-19. U części pacjentów zmiany w organizmie wywołane przez COVID-19 mogą być trwałe. Mogą obejmować zmniejszenie powierzchni czynnej płuc, uszkodzenia mięśnia sercowego z arytmią, niewydolność nerek, zakrzepicę żył głębokich czy stany pozapalne jelit. Ozdrowieńcy, którzy mają za sobą krytyczny przebieg choroby, mogą wymagać długotrwałej rehabilitacji i opieki zdrowotnej.

Co robić przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem?

Podejrzewając zakażenie koronawirusem należy wykonać test w jego kierunku, który ze skierowaniem lekarskim jest bezpłatny, a bez skierowania kosztuje 350-500 zł. Jeżeli objawy infekcji występują dłużej, np. przez tydzień, można wykonać test na przeciwciała (na podobnych warunkach). Aby uzyskać skierowanie, należy umówić się na teleporadę w przychodni POZ lub za pomocą formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkiem są dzieci do 2. roku życia, które muszą być zbadanie przez lekarza. Po wystawieniu skierowania należy udać się do punktu pobrań; osoby zmotoryzowane mogą udać się też do mobilnego punktu pobrań. W sytuacji, gdy przy infekcji pojawi się duszność, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy wezwać karetkę lub udać się prywatnym samochodem do szpitala zakaźnego.

Co to jest osocze ozdrowieńców?

Osocze ozdrowieńców to preparat pozyskiwany z krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zawiera ono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które organizm wytwarza w celu zwalczenia koronawirusa. Podawanie ich chorym na drodze transfuzji stanowi metodę leczenia, która łagodzi objawy i skraca czas trwania choroby. Osocza wciąż brakuje, dlatego o jego oddawanie apelują nie tylko lekarze, ale też rząd.

Jak leczyć infekcję koronawirusem?

Ponieważ nie istnieje całkowicie skuteczny środek zwalczający koronawirusa, a te stosowane w ciężkich przypadkach są dostępne tylko w szpitalach, COVID-19 leczy się jedynie w sposób objawowy. Oznacza to, że środki stosowane w leczeniu domowym mogą jedynie łagodzić symptomy infekcji takie jak kaszel, ból gardła, katar, gorączka, ból mięśni czy zapalenie spojówek. W tej roli sprawdzają się preparaty ogólnie dostępne bez recepty w aptekach i drogeriach, które podaje się również przy zwykłych infekcjach oddechowych. W przypadku terapii w szpitalu skuteczne jest leczenie za pomocą osocza ozdrowieńców, musi jednak być rozpoczęte w maksymalnie ciągu kilku dni od początku infekcji i zawierać odpowiednio wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Zakażeni koronawirusem w woj. pomorskim. Liczba zakażonych w...

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie