Przeciwnicy elektrowni atomowej w Żarnowcu spotkali się w...

  Przeciwnicy elektrowni atomowej w Żarnowcu spotkali się w Białogórze

  K.Miśdzioł, R.Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  "Energia atomowa to skażenie powietrza, wody i gleby w nieodwracalny sposób", "Polska bez atomu" - takie m.in. transparenty oglądali wczoraj wczasowicze udający się na plażę w Białogórze.
  Na popularnym przejściu na brzeg swoją kampanię przez kilka godzin prowadzili uczestnicy Zjazdu Antyatomowego, który odbywa się na miejscowym kempingu. Turyści otrzymywali ulotki, niektórzy przystawali i wdawali się w dyskusję z ekologicznymi aktywistami.

  - Jeśli elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu na pewno nie przyjadę tu już więcej na wczasy - mówi Malwina Głowacka z Warszawy, która wraz z rodziną jest latem w Białogórze już po raz czwarty. - Jest wystarczająco dużo innych atrakcyjnych miejsc na polskim wybrzeżu. Uważam, że ruch turystyczny przestanie tu w ogóle funkcjonować.

  Inni plażowicze wyrażali odmienne poglądy, starszy pan wyliczał, ile już milionów w latach 80. XX wieku pochłonęła żarnowiecka inwestycja.

  - Zdania są podzielone - przyznaje Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Unia. - Jedni obawiają się reaktora i chętnie biorą nasze ulotki, inni natomiast uważają nas najwyraźniej za szkodników.

  Eko-Unia i Inicjatywa Antynuklearna są organizatorami zjazdu. W Białogórze goszczą też Falka Beyera, przedstawiciela międzynarodowej organizacji, która tego lata objeżdża wszystkie miejsca wokół Bałtyku, gdzie działały, działają lub mają działać elektrownie jądrowe.

  - Morze Bałtyckie jest najbardziej skażonym radioaktywnie akwenem na świecie - twierdzi Beyer. - Największe ryzyko stwarza morski transport paliwa i odpadów radioaktywnych. Dlatego budowa każdego reaktora w tym regionie to sprawa międzynarodowa.

  W czwartek uczestnicy Zjazdu Antyatomowego zjawią się w Trójmieście.
  - O godz. 11 mamy zamiar przekazać wojewodzie pomorskiemu specjalne tableau upamiętniające katastrofę w Czarnobylu - informują organizatorzy.

  Potem nastąpi przemarsz na starówkę. O godz. 13 na ul. Długiej w Gdańsku rozpocznie się happening. Będą rozdawane ulotki, ale nie tylko.

  - Przygotowaliśmy coś specjalnego, ale nie chcemy na razie tego zdradzać. Warto będzie pojawić się pod Fontanną Neptuna - powiedziała nam tajemniczo Małgorzata Wyrwicz z Inicjatywy Antynuklearnej.
  Zjazd w Białogórze skończy się jutro.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo