Przechodniom grozi niebezpieczeństwo

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Takie nawisy śniegu nasz Czytelnik sfotografował na Morenie Zdjęcie przysłane przez Czytelnika
Ze stromych dachów zsuwają się masy śniegu, zalegające tam po niedawnych obfitych opadach. Z krawędzi dachów zwisają długie, ciężkie sople. Zarówno osuwisko masywnego, mokrego śniegu, jak i lód z okapu, spadające z dużej wysokości, mogą zranić przechodniów.

O tym zagrożeniu powinni pamiętać właściciele i zarządcy nieruchomości, do których obowiązków należy strącanie sopli i odśnieżanie dachów. Czytelnicy sygnalizują nam jednak, że nie zawsze tak jest. Na dowód, przesyłają fotografie - na przykład z Moreny. - Tak na oko waga nawisu wynosi około 150 kilogramów - ocenia nasz Czytelnik, dołączając do listu zdjęcie zrobione na gdańskiej Morenie. - Jeśli dodać do tego przyciąganie ziemskie, przyspieszenie i odległość z piątej kondygnacji do chodnika - otrzymamy być może ofiarę.

Pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej "Morena" niebezpieczeństwa nie zauważyli. Dokładniej natomiast przyjrzy się sprawie Straż Miejska w Gdańsku. Jej funkcjonariusze zapewnili nas, że sprawdzą, jak administracja osiedla na Morenie troszczy się o mieszkańców.
Według dyrekcji Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, najgorsze jest przed nami.

Dlatego wszyscy kierownicy biur obsługi mieszkańców zostali zobowiązani do kontroli dachów.
- W razie zagrożenia natychmiast zostaje zawiadomiona wyspecjalizowana firma, z którą podpisaliśmy umowę na oczyszczanie dachów - informuje Tadeusz Piotrowski, rzecznik prasowy GZNK. - Oczywiście, jej pracownicy powinni również z własnej inicjatywy sprawdzać, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Zgodnie z umową, firma ma obowiązek natychmiast usunąć sople czy śnieg, jeżeli zagrażają one życiu lub zdrowiu. Obsługuje tylko domy, w całości należące do miasta.

Wspólnoty muszą same zadbać o swe obiekty.
W skrajnych przypadkach zalegający na dachach ciężki śnieg może spowodować zawalenie się obiektów. Dlatego powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzają, czy dachy o dużych powierzchniach są na bieżąco odśnieżane.

Stale gotowa do działań jest Państwowa Straż Pożarna w Sopocie.
- Usuwamy sople, jeżeli zagrażają przechodniom na ulicach - mówi mł. bryg. Adam Polakowski, zastępca komendanta miejskiego PSP.
O czym powinieneś pamiętać
Co powinno się robić, by wypełnić nakazy regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gdańsku - przypomina insp. Marta Waszak, inspektor do spraw kontaktów z mediami Straży Miejskiej w Gdańsku - Właściciele nieruchomości są zobowiązani do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń: z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego; z chodników położonych wzdłuż nieruchomości

- Obowiązek ten należy spełnić do godz. 8, a w przypadku intensywnych opadów śniegu w ciągu sześciu godzin od ustania opadów, zamiatając, zbierając, grabiąc, zmywając itp. Należy odgarnąć śnieg i błoto pośniegowe w miejsce niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych. Właściciele nieruchomości muszą usunąć śliskość z zachowaniem wymagań określonych w przepisach dotyczących rodzajów i warunków stosowania środków, które mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach; uprzątnięcie z chodnika piasku lub kruszywa użytego do likwidacji śliskości niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego stosowania

- Zabrania się uprzątania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na jezdnię oraz składowania pod drzewami: śniegu, lodu czy błota pośniegowego, zawierających środki chemiczne używane do usuwania śliskości - Niewykonanie prac, do których zobligowani są właściciele i zarządzający nieruchomościami, karane jest mandatem do 500 zł.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie