Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku
Losy modernizacji Drogi Królewskiej już na etapie projektowym były mocno zawiłe. Władze miasta w 2017 roku najpierw ogłosiły konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy. Przygotowane w nim propozycje nie spełniły jednak oczekiwań włodarzy. Ostatecznie na początku zeszłego roku magistrat zlecił stworzenie koncepcji odnowy Drogi Królewskiej z wolnej ręki pracowni „Maciej Jacaszek, ReStudio Architektury z Gdańska”.
Biuro zaprezentowało w ostatnich dniach swoją wizję remontu najważniejszych gdańskich ulic. Przygotowana koncepcja została poprzedzona wnikliwymi analizami historycznymi i uzgodniona z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków i Radą Programową inwestycji skupiającą ekspertów z różnych dziedzin.
Przypomnijmy, że zgodnie z wytycznymi wspomnianej rady, kluczowym elementem remontu będzie stworzenie jednolitej, przemyślanej w najmniejszych szczegółach nawierzchni ul. Długiej i Długiego Targu. Ta według propozycji architektów z biura Jacaszek/ Restudio powinna składać się z czerwonougrowych odcieni granitu.
- Zastosowanie wyłącznie odcieni granitu, które korespondują z historycznymi płytami balastowymi, pozwoli na wydobycie wielobarwności architektury. Trzeba wyeliminować wtórny dla przestrzeni Drogi Królewskiej szary granit, który jest nie tylko zdegradowany, ale rozbija spójność posadzki - podkreśla Maciej Jacaszek, jeden z liderów zespołu projektowego.

Więcej zieleni przy Drodze Królewskiej
Po modernizacji na Drodze Królewskiej ma się też pojawić więcej zieleni, ale tak, by nie zasłaniać kamienic. Bardziej spójny z otoczeniem wygląd będą mieć także ogródki restauracyjne. W pierwszej kolejności, i będzie to prawdopodobnie największe wyzwanie dla przyszłego wykonawcy, remont obejmie jednak podziemne instalacje. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z XIX wieku!
Plany są ambitne i miasto z tak poważną inwestycją nie ma zamiaru się spieszyć.
- Rewaloryzacja ul. Długiej i Długiego Targu spowoduje wyłączenie z ruchu turystycznego jednej z największych atrakcji miasta, a także utrudnienia w funkcjonowaniu lokali użytkowych. Dlatego podchodzimy do tematu ostrożnie, starając się ograniczyć potencjalne konflikty - podkreśla Olimpia Schneider z biura prasowego magistratu.

Według szacunków Droga Królewska najwcześniej zostanie odnowiona za pięć lat, ale równie dobrze może zająć drugie tyle.
Zanim na Długiej czy Długim Targu ruszą badania archeologiczne pod przyszłą modernizację, miasto musi uporać się z dużo pilniejszym problemem - sypiącym się powoli Długim Pobrzeżem. Dwa tygodnie temu zapadł się tam kilkumetrowy odcinek chodnika przy budowanej kładce na Wyspie Spichrzów.
Więcej na temat:
Zapadł się fragment chodnika na Długim Pobrzeżu. Władze Gdań...
Gruntowna modernizacja Długiego Pobrzeża w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ruszyć w październiku, poza sezonem turystycznym.
POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:
- Kalendarz niedziel handlowych w 2019 roku. Sprawdź!
- Dyskonty nie będą mogły sprzedawać produktów marek własnych?
- Po raz trzeci padła główna wygrana w "Milionerach"!
- TOP 100 największych firm na Pomorzu [RANKING]
- Tak mieszka Robert Lewandowski [zdjęcia]
- Nauczyciel płakał, jak poprawiał. Zobacz najlepsze teksty uczniów i nauczycieli
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?