Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma wyglądać odnowiony "Salon Gdańska" [wizualizacje]

MP

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
O gruntownej przebudowie Drogi Królewskiej w Gdańsku mówi się od kilku lat. W ostatnich dniach zaprezentowano najnowsze wizualizacje tego, jak może ona po modernizacji wyglądać. Remont tego traktu musi jeszcze poczekać, ponieważ pierwsze w kolejce do modernizacji jest będące w złym stanie technicznym Długie Pobrzeże.

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku

Losy modernizacji Drogi Królewskiej już na etapie projektowym były mocno zawiłe. Władze miasta w 2017 roku najpierw ogłosiły konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy. Przygotowane w nim propozycje nie spełniły jednak oczekiwań włodarzy. Ostatecznie na początku zeszłego roku magistrat zlecił stworzenie koncepcji odnowy Drogi Królewskiej z wolnej ręki pracowni „Maciej Jacaszek, ReStudio Architektury z Gdańska”.

Czytaj także

Biuro zaprezentowało w ostatnich dniach swoją wizję remontu najważniejszych gdańskich ulic. Przygotowana koncepcja została poprzedzona wnikliwymi analizami historycznymi i uzgodniona z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków i Radą Programową inwestycji skupiającą ekspertów z różnych dziedzin.

Przypomnijmy, że zgodnie z wytycznymi wspomnianej rady, kluczowym elementem remontu będzie stworzenie jednolitej, przemyślanej w najmniejszych szczegółach nawierzchni ul. Długiej i Długiego Targu. Ta według propozycji architektów z biura Jacaszek/ Restudio powinna składać się z czerwonougrowych odcieni granitu.

- Zastosowanie wyłącznie odcieni granitu, które korespondują z historycznymi płytami balastowymi, pozwoli na wydobycie wielobarwności architektury. Trzeba wyeliminować wtórny dla przestrzeni Drogi Królewskiej szary granit, który jest nie tylko zdegradowany, ale rozbija spójność posadzki - podkreśla Maciej Jacaszek, jeden z liderów zespołu projektowego.

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma wyglądać odnowiony "Salon Gdańska" Restudio/Gzowski Architekci

Więcej zieleni przy Drodze Królewskiej

Po modernizacji na Drodze Królewskiej ma się też pojawić więcej zieleni, ale tak, by nie zasłaniać kamienic. Bardziej spójny z otoczeniem wygląd będą mieć także ogródki restauracyjne. W pierwszej kolejności, i będzie to prawdopodobnie największe wyzwanie dla przyszłego wykonawcy, remont obejmie jednak podziemne instalacje. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z XIX wieku!

Plany są ambitne i miasto z tak poważną inwestycją nie ma zamiaru się spieszyć.
- Rewaloryzacja ul. Długiej i Długiego Targu spowoduje wyłączenie z ruchu turystycznego jednej z największych atrakcji miasta, a także utrudnienia w funkcjonowaniu lokali użytkowych. Dlatego podchodzimy do tematu ostrożnie, starając się ograniczyć potencjalne konflikty - podkreśla Olimpia Schneider z biura prasowego magistratu.

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma wyglądać odnowiony "Salon Gdańska" Restudio/Gzowski Architekci

Według szacunków Droga Królewska najwcześniej zostanie odnowiona za pięć lat, ale równie dobrze może zająć drugie tyle.
Zanim na Długiej czy Długim Targu ruszą badania archeologiczne pod przyszłą modernizację, miasto musi uporać się z dużo pilniejszym problemem - sypiącym się powoli Długim Pobrzeżem. Dwa tygodnie temu zapadł się tam kilkumetrowy odcinek chodnika przy budowanej kładce na Wyspie Spichrzów.

Więcej na temat: Zapadł się fragment chodnika na Długim Pobrzeżu. Przebudowa całej ulicy nad Motławą ruszy jesienią

Zapadł się fragment chodnika na Długim Pobrzeżu. Władze Gdań...

Gruntowna modernizacja Długiego Pobrzeża w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ruszyć w październiku, poza sezonem turystycznym.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gdanszczanin

Masakra ,czy nie ma lepszego projektu ? Deptak to płyty po których się dobrze spaceruje a nie beznadziejna kostka . To droga królewska anie szmira z wygwizdowa !

Dodaj ogłoszenie