Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest policjantów pod Komendą Miejską w Gdyni to część ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Dlaczego funkcjonariusze protestują?

Anna Krenc
Anna Krenc
Protest policjantów pod Komendą Miejską Policji w Gdyni. 9.11.2022 r.
Protest policjantów pod Komendą Miejską Policji w Gdyni. 9.11.2022 r. NSZZ Policjantów
W środę - 9 listopada 2022 roku - pod Komendą Miejską Policji w Gdyni doszło do protestu, który był częścią ogólnopolskiej akcji protestacyjnej policji i innych służb mundurowych. Czego się domagają funkcjonariusze?

Protest Policji z Pomorza. Czego domagają się policjanci?

Protestujący cywilni pracownicy policji się domagają dwudziestoprocentowej waloryzacji wynagrodzenia od 1 stycznia 2023 roku. Protestowali podczas pikiety zorganizowanej w Warszawie, która była zdominowana przez funkcjonariuszy zatrudnionych w policji, jednak dotyczyła różnych służb mundurowych.

- Podstawową sprawą – tak jak dla funkcjonariuszy policji - są podwyżki marnych wynagrodzeń pracowników cywilnych, bo rząd zapewnia nam jedynie 7,8 procent waloryzacji, która ma wejść w życie w przyszłym roku. W policji pracuje 25 tysięcy osób na stanowiskach cywilnych, co w skali całego kraju wynosi ¼ osób zatrudnionych w policji. Są to pracownicy wspomagający, obsługujący całą logistykę, kadry, finanse, laboratoria, transport, zaopatrzenie. Od przyszłego roku będziemy mieć sytuację, że więcej niż połowa zatrudnionych pracowników cywilnych w policji tzw. normatywnych – bo cywilni pracownicy w policji dzielą się dwie grupy: korpus służby cywilnej i pozostali - to 60 % tych ostatnich będzie zarabiało w przyszłym roku najniższą krajową. Nawet osoby pracujące 30 lat i dłużej. Obecnie 40% tych pracowników zarabia najniższą krajową, także coraz więcej pracowników będzie zarabiało najniższą krajową, w tym pracownicy o wysokich kwalifikacjach. W korpusie służby cywilnej dzieje się to samo, natomiast nie jest to tak wysoki procent zatrudnionych. Protestujemy, żeby nam podnieśli te wynagrodzenia. Spośród pracowników służb mundurowych podlegających pod MSWiA zarabiamy najmniej. Walczymy o większe pieniądze, nie 7,8 procent - jak proponuje rząd - tylko 20 procent waloryzacji – powiedziała Krystyna Maculewicz – przewodnicząca WZZ NSZZ Pracowników Policji w woj. pomorskim.

Do Warszawy na pikietę pojechało sześcioma autokarami 300 policjantów z Pomorza, wśród nich jest wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego - asp. szt. Piotr Strojny, który opowiedział, na czym najbardziej zależy funkcjonariuszom.

- Nasze postulaty są dwa. Pierwszy to dwudziestoprocentowa waloryzacja wynagrodzenia – czyli tyle tyle, ile się spodziewamy inflacji na koniec roku, a kolejny - najważniejszy - dotyczy tzw. dodatku progresywnego, który od kilkunastu lat próbujemy przeforsować. Pozwala on funkcjonariuszom otrzymywać dodatkowe środki z tytułu wysługi lat. Rozporządzenie określa maksymalny dodatek na pewnym poziomie, i my chcemy do tego poziomu - który określa rozporządzenie - dojść po 30 latach służby. Funkcjonariusz będzie wówczas wiedział, ile dostanie dodatku po przepracowanych latach służby - wyjaśnia Piotr Strony.

Projekt istnieje od kilku lat i, jak przyznaje policjant, jest zaaprobowany przez Komendę Główną Policji.

- Jednak nadal nie jest wdrożony w życie, bo nie popiera go rząd. Ciągle domagamy się tego, bo to jest proste rozwiązanie, żeby stałe podnoszenie dodatku było respektowane. Mamy w chwili obecnej zapisany dodatek, ale nie jest uregulowane jego przyznawanie. Obecnie komendant da, albo nie da dodatku. Domagamy się uregulowania tej kwestii. Mamy nadzieję, że strona rządowa podejdzie do naszych postulatów poważnie i będziemy mogli dalej rozmawiać na ten temat - podkreślił funkcjonariusz policji.

Policjanci domagają się 20-procentowej waloryzacji uposażeń oraz dodatków progresywnych od 1 stycznia 2023 roku

Akcja protestacyjna pomorskich policjantów jest częścią ogólnopolskiego protestu. Jak poinformował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, na pikiecie w Warszawie było około 10 tysięcy funkcjonariuszy.

- “Strzec bezpieczeństwa Państwa i jego Obywateli” to fragment policyjnej roty, która towarzyszy nam każdego dnia, gdy stawiamy się do służby. W trudnych i niebezpiecznych czasach kwestie bezpieczeństwa są kluczowe i wymagają systemowych rozwiązań mających na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania służb. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszej pikiecie pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Gorąco wierzę, że cały czas jesteśmy w stanie wypracować porozumienie satysfakcjonujące wszystkich. Dlatego tak ważnym jest nasz głos, który dzisiaj wybrzmiał tak donośnie - podkreślił Rafał Jankowski - przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki