Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości przejął postępowanie ws. zmian personalnych w mediach publicznych. Co to oznacza?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 7 lat
Prokurator generalny i minister sprawiedliwości przejął postępowanie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczące zmian personalnych w mediach publicznych - ustalił Salon24.pl. Do prokuratury wpłynęło pismo w tej sprawie od Adama Bodnara.

Bodnar zajmie się postępowaniem ws. zmian personalnych w mediach publicznych

Rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz potwierdziła portalowi, że w środę do instytucji wpłynęło pismo od Adama Bodnara.

– Pismem z dnia 29 grudnia 2023 roku Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 9 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze przejął postępowanie Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Pismo to wpłynęło do Prokuratury Regionalnej w Warszawie dzisiaj, to jest w dniu 3 stycznia 2024 roku – powiedziała.

Portal podkreśla, że ruch Adama Bodnara jest odpowiedzią na działania Prokuratury Regionalnej z 27 grudnia 2023 roku. Wówczas prokurator skierował do warszawskich sądów gospodarczych szereg pism procesowych w związku ze złożonymi wnioskami o wpisanie zmian danych w Krajowym Rejestrze Sądowym spółek będących nadawcami publicznymi – Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A., oraz Polskiej Agencji Prasowej.

– Po dokonaniu analizy stanu prawnego, jak również działań podjętych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prokurator zgłosił udział w toczących się postępowaniach rejestrowych oraz wniósł o odmowę dokonania wpisu zmian w rejestrze KRS z uwagi na sprzeczność podjętych uchwał z obowiązującymi przepisami prawa. Dodatkowo złożone zostały wnioski o udzielenie zabezpieczenia roszczeń m.in. o stwierdzenie nieważności powziętych w dniu 19 grudnia 2023 roku uchwał – powiedziała salon24.pl prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Ponadto portal ustalił w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, ze „ustawy o radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej w sposób jasny i niepozostawiający jakichkolwiek wątpliwości wskazują na tryb powołania i odwołania członków zarządu oraz rad nadzorczych mediów publicznych”. „Przepisy te, jako regulujące w sposób kompleksowy procedurę, w żadnym wypadku nie mogą być wyparte przez normy wynikające z Kodeksu spółek handlowych, na które w swoim działaniu powołał się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – czytamy.

Suwerenna Polska chce wygaszenia mandatu senatorskiego Bodnara

31 grudnia 2023 roku Suwerenna Polska skierowała wniosek do marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o wygaszenie mandatu senatorskiego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara. Wniosek o wygaszenie mandatu senatorskiego Adama Bodnara miał związek z doniesieniami medialnymi, według których minister sprawiedliwości i prokurator generalny przejął sprawy cywilne, rejestrowe związane ze zmianą kierownictwa w mediach publicznych.

„Zgodnie z art. 103 polskiej konstytucji mandatu senatorskiego nie można łączyć z wykonywaniem funkcji sędziego czy prokuratura. Nigdy nie było w historii polskiego parlamentaryzmu, by minister sprawiedliwości wykonujący funkcję prokuratora generalnego wykonywał osobiście czynności, przejmował sprawy. Jeśli doszło do takiej sytuacji, to albo doszło do złamania prawa, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, naruszenia art. 231 Kodeksu karnego, ale gdyby sądy, prokuratura, instytucje publiczne stanęły na innym stanowisku, to należy uznać, że minister Bodnar skutecznie podjął funkcję szeregowego prokuratora, a w związku z tym naruszył art. 103 w związku z art. 108 Konstytucji i marszałek Senatu ma obowiązek niezwłocznie wygasić mandat pana senatora” – tłumaczył wówczas poseł Marcin Romanowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prokurator generalny i minister sprawiedliwości przejął postępowanie ws. zmian personalnych w mediach publicznych. Co to oznacza? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki