Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt pływającego gazoportu w Zatoce Gdanskiej z dofinansowaniem Unii Europejskiej

JKL
HoeghLNG
Gaz-System podpisał umowę z CINEA (Agencją Wykonawczą Komisji Europejskiej) na dofinansowanie prac projektowych oraz opracowanie specyfikacji technicznej projektu LNG w Zatoce Gdańskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

Dofinansowanie przyznano w ramach uruchomionego w maju 2022 roku konkursu grantowego CEF Energy. Dofinansowanie obejmuje prace takie jak badania dna morskiego, inwentaryzację środowiskową, projekt FEED (Front End Engineering Design), projekt budowlany i wykonawczy oraz uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych - z pozwoleniem na budowę włącznie.

Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro.

Realizacja projektu pływającego Terminalu FSRU w rejonie Gdańska wpisuje się w ramy zarówno polskiej, jak i europejskiej polityki zapewnienia bezpiecznego dostępu do paliwa gazowego. Terminal ma mieć moc regazyfikacji ciekłego paliwa odpowiadającego ponad 6 mld m sześc. gazu, z opcją na dodatkowe 4 mld m sześc.

Projektowi LNG Gdańsk przyznany został status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI – Project of Common Interest) w ramach korytarza priorytetowego „Gazowego połączenia międzysystemowego Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (‘NSI East Gas’), na ostatniej liści projektów PCI przyjętej w listopadzie 2021 r. Projekt znajduje się również na liście gazowej infrastruktury krytycznej w ramach przedstawionego w 2022 roku przez Komisję Europejską planu szybkiego zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenia transformacji ekologicznej - REPowerUE.

W gdańskim porcie ma kotwiczyć pływający terminal odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG – Liquified Natural Gas), który będzie pdłączony gazociągiem. To od skrótu angielskiego opisu funkcji specjalistycznego gazowca: Floating Storage Regasification Unit (pływająca jednostka regazyfikacji ładunku) nazwę nosi cały program budowy drugiego terminala LNG w Polsce.

W październiku 2022 Gaz-System podpisał umowę z firmą Rambøll Danmark A/S na prace projektowe, w tym wykonanie wszystkich niezbędnych badań. Umowa zakłada uzyskanie wymaganych pozwoleń, w tym – na budowę gazociągu podmorskiego, łączącego jednostkę FSRU z systemem gazociągów lądowych. W listopadzie 2022 podpisano umowę na doradcę technicznego, który będzie wspomagał Gaz-System w nadzorowaniu prac wykonywanych przez Rambøll.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki