MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program szkoleniowy ds. bezpieczeństwa na stadionach już działa

Jarosław Popek
Kilka dni temu rozpoczął się projekt mający na celu szkolenie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także zapewnienie ochrony podczas UEFA Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie.

Projekt powstał przy współpracy Komórki Stadionów i Ochrony UEFA oraz ogólnoeuropejskiego Think Tank on Policing Football. Inicjatywa rozpoczęła się dwoma pięciodniowymi programami szkoleniowymi, które odbyły się w Londynie. Wzięło w nich udział ponad 50 oficerów policji oraz ekspertów ds. bezpieczeństwa na stadionach z Polski i Ukrainy.

Uczestnicy będą pełnili ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony na przyszłorocznym turnieju. W spotkaniach wzięli udział reprezentanci wszystkich miast-gospodarzy: Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Doniecka, Lwowa, Charkowa i Kijowa. Kluczowym elementem projektu jest poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie przemocy w europejskiej piłce nożnej. Te same cele przedstawił prezydent UEFA Michel Platini na ostatnim Kongresie UEFA w Paryżu.

Program szkolenia był tworzony przez ostatnie dwa lata z myślą o turnieju finałowym Euro. Poprzez prezentacje multimedialne na kluczowe tematy, obserwację ważnych meczów i interaktywną naukę program ma zwiększyć świadomość uczestników o wyzwaniach związanych z organizacją imprezy. Interaktywna aplikacja została stworzona przez ekspertów tej dziedziny. Sprawdza ona umiejętności uczestników w podejmowaniu decyzji na przykładzie incydentów z poprzednich turniejów.

Aplikacja umożliwia wczucie się w realistyczne i możliwie najbardziej skomplikowane sytuacje.
Oprócz wprowadzenia tej technologii w kurs zaangażowanych jest wielu moderatorów, którzy są uznanymi w Europie ekspertami w takich dziedzinach, jak międzynarodowa współpraca z policją, zarządzanie stadionem i zapewnianie porządku.

Co więcej, to wszystko wspierają na bieżąco uaktualniane badania akademickie dotyczące zarządzania tłumem, dostarczone przez uznany w tej dziedzinie podmiot. Uczestnicy programu wezmą udział w zajęciach praktycznych związanych z bezpieczeństwem i ochroną podczas imprez piłkarskich.
Generalny inspektor policji w Polsce Andrzej Matejuk wziął udział w jednej z sesji szkoleniowych. - Szkolenie poprawia możliwości oficerów policji w lepszej analizie sytuacji i podejmowaniu decyzji operacyjnych na stadionach - powiedział. - Szkolenie idealnie oddaje filozofię zapewniania bezpieczeństwa na UEFA Euro 2012, którą policja w Polsce wprowadziła w maju 2009 roku.

Program będzie regularnie kontynuowany aż do Euro 2012 i stanie się ogólnoeuropejskim Programem Szkoleniowym Policji w Piłce Nożnej, finansowanym przez Komisję Europejską i wspieranym przez UEFA.

Wykorzystano materiały ze strony uefa.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki