Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Krzysztof Skóra patronem Stacji Morskiej UG w Helu

P.
Prof. Krzysztof Skóra, twórca i wieloletni szef Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu został jej oficjalnym patronem. Tak w czwartek 31 marca 2016 zadecydował Senat UG.

Prof. Krzysztof Skóra - decyzją Senatu UG - oficjalnie został patronem Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

- Profesor Krzysztof Skóra związał całe swoje życie zawodowe ze Stacją Morską w Helu - podkreśla w komunikacie dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Stacja Morska w Helu zaczęła powstawać w końcówce lat 70 dwudziestego wieku. Jedna z najbardziej znanych na Pomorzu placówek badawczych powstała w dawnej wędzarni przedsiębiorstwa połowowego. Podniszczony budynek zmieniał się w nowoczesną i prężnie działającą placówkę w latach 1977-1992.
- Na przestrzeni lat powstawały w niej laboratoria, baza noclegowa i fokarium – wizytówka Stacji, miejsce odwiedzane rocznie przed około pół miliona osób - wylicza dr Beata Czechowska-Derkacz. - Stacja jest jedyną tego typu placówką w Polsce i stała się rozpoznawalna również zagranicą.

ZOBACZ TEŻ: Prof. Krzysztof Skóra stworzył fokarium w Helu, walczył o czystość Pucyfiku, badał morświny, foki i wieloryby | ZDJĘCIA, WIDEO

W helskiej Stacji Morskiej badania koncentrują się głównie na biologii bałtyckich ssaków morskich, biologii i ekologii ryb strefy przybrzeżnej Bałtyku, ochronie rzadkich gatunków i biotopów Bałtyku oraz biologii i ekologii ryb antarktycznych.

W Helu prowadzone są także zajęcia dydaktyczne służące polskim i zagranicznym szkołom wyższym. W trakcie realizacji jest obecnie projekt Edu Eco Hel, który ma być ośrodkiem kształcenia studentów oraz popularyzacji najnowszych osiągnięć badań morskich, wiedzy o morzu oraz idei zrównoważonego rozwoju.

Stacja jest rozbudowywana w ramach projektu Błękitna Wioska, którego celem jest stworzenie w Helu odpowiedniej infrastruktury dla prowadzenia szerszej działalności dydaktyczno-naukowej.

Profesor Krzysztof Skóra (ur. 1950 r. w Gdyni, zmarł 12 lutego 2016) swoją edukację i drogę zawodową od początku związał z Uniwersytetem Gdańskim. Na uczelni uzyskał wszystkie stopnie i tytuły naukowe: tytuł magistra biologii z zakresu oceanografii biologicznej (1973 r.), stopień doktora nauk przyrodniczych w zakresie oceanologii (1985 r.), stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi w zakresie oceanologii w (2004 r.), a w roku 2014 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora w dziedzinie nauk o Ziemi.

Jego zawodową karierę zainicjowało zatrudnienie na stanowisku asystenta naukowo-technicznego w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdyni w 1973 roku. W tym Instytucie przeszedł wszystkie etapy kariery naukowej do stanowiska profesora zwyczajnego włącznie.

W roku 1977 objął funkcję organizatora i kierownika placówki terenowej Instytutu Oceanografii - Morskiego Laboratorium Terenowego w Helu, którą przekształcił później, wraz z zespołem, w Stację Morską, która miała swoje oficjalne otwarcie w 1992 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki