Procesja pokutna 511 lat po tsunami

  Procesja pokutna 511 lat po tsunami

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  511 lat temu (16 września) miała miejsce największa powódź w dziejach Darłowa - z falą tsunami zwaną na Pomorzu niedźwiedziem morskim. Falę poprzedził wielki huk. Wywołał go wybuch uwolnionego przez trzęsienie ziemi metanu, zalegającego południowe obszary Bałtyku.
  Eksplozja wytworzyła falę tsunami, która gwałtownie wdarła się głęboko w ląd. Działo się to w czasie panowania księcia Bogusława X. Książę pielgrzymował wówczas do Ziemi Świętej. W rządach nad Pomorzem Zachodnim zastępowała go małżonka - księżna Anna. Przebywała wtedy w darłowskim zamku.

  Jej kronikarz zanotował: "Ranek tego pamiętnego dnia był podobny do innych dni, tylko znacznie bardziej wietrzny.
  Wiejący z północnego zachodu silny wiatr wywołał sztorm. W południe wiatr dął już z mocą huraganu, zrywając połacie dachów, powalając drzewa i stare mury. Była to zapowiedź kataklizmu, jaki miał tej nocy dotknąć Darłowo... Na zamku księżna Anna zarządziła, aby wszyscy udali się do kaplicy zamkowej i odmawiali modlitwy".

  - W 1991 r. ówczesny proboszcz kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, franciszkanin Janusz Jędryszek, kierując się dobrem miasta i tradycją, wznowił przerwany wojną zwyczaj odbywania procesji pokutno-błagalnych - mówi Leszek Walkiewicz, rzecznik prasowy UM w Darłowie. - W procesji zawsze biorą udział władze miasta i nie inaczej będzie także w tym roku.

  Tegoroczna procesja wyruszy w sobotę, 13 września, o godz. 18 z kościoła Mariackiego do kościoła pw. św. Gertrudy. Tam zostanie wystawiony krzyż do adoracji i odprawiona uroczysta msza święta.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo