Próbny egzamin ósmoklasisty - jest obowiązkowy? Daty, arkusze, powtórki 9.05.2022

Maja Czech
Maja Czech
Andrzej Banas
Udostępnij:
Próbne egzaminy są świetnym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności przed podejściem do właściwego testu. Dzięki uzyskanym wynikom, uczniowie mają szansę dowiedzieć się, jaką część wiedzy już opanowali, a co wymaga dodatkowych powtórek. Taki egzamin, mimo, że próbny, może wywoływać jednak niepotrzebny stres u ósmoklasistów. Dowiedzcie się, czy podejście do niego jest obowiązkowe, kto decyduje o dacie i jak wygląda arkusz próbnego egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty 2022 - kiedy?

Przypominamy, że w tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się pod koniec maja. Dotychczas uczniowie podchodzili do testu już w kwietniu, jednak od czasu pojawienia się koronawirusa i trudności związanych z pandemią, termin przesunięto na 24-26 maja. Dzięki temu, ósmoklasiści mają o wiele więcej czasu na niezbędne powtórki materiału.

  • 24 maja (wtorek) o godzinie 9.00 - egzamin z języka polskiego. Trwa on 120 minut i odbywa się w formie pisemnej.
  • 25 maja (środa) o godzinie 9.00 - egzamin z matematyki. Trwa 100 minut.
  • 26 maja (czwartek) o godzinie 9.00 - egzamin z wybranego języka nowożytnego. Trwa 90 minut i odbywa się w formie pisemnej.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 zostaną ogłoszone 1 lipca.

Próbny egzamin ósmoklasisty - czy jest obowiązkowy?

Szkoła nie ma prawnego obowiązku przeprowadzenia egzaminów próbnych. Większość jednak decyduje się na nie, nie tylko ze względu na to, że jest to forma sprawdzenia wiedzy opanowanej przez uczniów. Próbny egzamin pozwala ósmoklasistom zapoznać się z procedurami egzaminacyjnymi, formą ułożenia zadań oraz arkuszem egzaminacyjnym.
Uczniowie dobrowolnie więc przystępują do takiego egzaminu, a jego wyniki nie powinny być podstawą do bieżącego oceniania.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2022 - kto o tym decyduje?

O tym, czy szkoła przystąpi do programu Ogólnopolskich Próbnych Egzaminów Ósmoklasisty decyduje dyrektor każdej placówki. Arkusze próbne oferuje wydawnictwo Operon oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna. Zazwyczaj szkoły decydują się przeprowadzić egzamin z wykorzystaniem materiałów tylko jednego z tych organizatorów. Każda szkoła, która zgłosiła chęć udziału w programie, otrzymuje od organizatora arkusze egzaminacyjne. Testy sprawdzane są przez nauczycieli danej placówki.

Próbny egzamin ósmoklasisty - daty

W związku z tym, że egzamin nie jest obowiązkowy, terminy odbywania się egzaminów próbnych nie są nałożone odgórnie. Szkoła musi jedynie dopilnować terminów zgłoszeń, aby móc wziąć udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie.

Takie testy nie są jednak w żaden sposób usystematyzowane prawnie i egzaminy próbne przeprowadza się niezależnie w każdej placówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie