Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z polskiego. Pojawiły się m.in. pytania o "Pana Tadeusza". Co o teście sądzą uczniowie? Opinie i komenarze

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 w reżimie sanitarnym Waldemar Wylegalski
Trwa próbny egzamin ósmoklasisty. Uczniowie mają już za sobą test z języka polskiego, który rozpoczął się w środę 17 marca 2021 punktualnie o godz. 9.00. Zadania przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jak poszło ósmoklasistom? Egzamin był łatwy czy może niekoniecznie? O ocenę egzaminu poprosiliśmy uczniów i nauczycielkę j. polskiego.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021

Tegoroczni ósmoklasiści zakończyli już rozwiązywanie próbnego egzaminu z j. polskiego.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: język polski. ARKUSZE CKE ...

Kliknij i sprawdź:

Przed nimi jeszcze dwa kolejne testy:

  • 18 marca 2021 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
  • 19 marca 2021 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne

To rozgrzewka przed „prawdziwym” egzaminem ósmoklasisty, z którym uczniowie będą mierzyć się od 25 do 27 maja 2021. Według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji i Nauki, egzamin ten, m. in. ze względu na pandemię, ma być łatwiejszy niż poprzednio. Zmniejszono też maksymalną możliwą do uzyskania liczbę punktów.

Egzamin z zachowaniem reżimu

Zadania do próbnego egzaminu przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Szkoły mogły, ale nie musiały do niego przystąpić. Placówki, które zdecydowały się na przeprowadzenie testu stacjonarnie, musiały pamiętać o zachowaniu wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.

- Od decyzji dyrektora danej szkoły zależy, czy uczniowie rozwiązują test diagnostyczny w szkole, z zachowaniem wszelkich warunków epidemicznych, czy też w domu, w wersji elektronicznej rozsyłanej przez placówki. Arkusze sprawdzać będą nauczyciele w szkołach. Wyniki mają służyć przede wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, celem jest pokazanie, z czym jeszcze młodzież ma problemy, jakie partie materiału należałoby powtórzyć, jakie umiejętności zdobyć – tłumaczy Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Próbne testy z polskiego. Z czym musieli zmierzyć się uczniowie?

Ósmoklasiści musieli m. in. odpowiadać na pytania dotyczące fragmentu „Pana Tadeusza” i tekstu Józefa Tischnera. Musieli także zredagować zaproszenie na wystawę fotograficzną. Na koniec do wyboru mieli dwa tematy wypracowania:

  • W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego
  • Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który przekonał Cię podczas spotkania, że w życiu warto podejmować ryzyko. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową

TOP 20 gdańskich podstawówek na podstawie wyników egzaminu 8...

Co o zadaniach mówili uczniowie tuż po wyjściu z sali? Spytaliśmy ósmoklasistów z SP nr 77 w Gdańsku. Zuzia i Madzia zgodnie odpowiedziały, że egzamin był „ani nie za trudny, ani nie za łatwy, raczej przeciętny”.

- Cieszymy się z tematów wypracowań, te nie były aż takie skomplikowane i dawały dużą swobodę – powiedziały uczennice.

A jakie wrażenia towarzyszyły uczniom z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. T. Halika w Redzie?

- Zadania były proste, myślę, że dobrze mi poszło. Najbardziej trzeba się było nagłowić z zadaniem ostatnim, czyli wypracowaniem. Ostatecznie wybrałem rozprawkę i mam nadzieję, że był to dobry wybór – mówi Jakub.

Jego kolega Szymon dodaje: - Egzamin był bardzo prosty. Do egzaminu majowego zapewne wszyscy będą przygotowywać się jeszcze bardziej, ale nawet na teraz mogę powiedzieć, że pytania nie sprawiały trudności.

"To był najłatwiejszy egzamin ze wszystkich dotychczasowych" - ocenia polonistka

Nie tylko zdaniem uczniów próbny egzamin z polskiego należał do tych łatwiejszych. Irmina Żarska, nauczycielka j. polskiego w Prywatnej Szkole Podstawowej im. T. Halika w Redzie tak ocenia tegoroczny arkusz z zadaniami:

- Abstrahując od sensu egzaminu ósmoklasisty w edukacji, uważam, że warto było przeprowadzić ten próbny egzamin, żeby uczniowie mogli przyzwyczaić się do pracy pod presją czasową, żeby przyzwyczaili się do tych wszystkich form zewnętrznych – czyli jak wchodzimy, jak losujemy miejsce itp. Natomiast sam egzamin odbieram jako bardzo łatwy. Mam nadzieję, że z podobnym poziomem trudności spotkamy się w maju – mówi polonistka.

Nauczycielka dodaje, że wielu zadań, które zwykle sprawiały uczniom trudność, np. z zakresu fleksji czy składni, tym razem nie było, nie było też zadania polegającego na rozpoznaniu cytatu, które zawsze sprawia uczniom kłopot.

- Jesteśmy już po szczegółowym omówieniu „Pana Tadeusza” księga po księdze, więc widziałam uśmiechy uczniów, kiedy zobaczyli, że pojawił się właśnie ten utwór. Uważam, że był to najłatwiejszy egzamin ze wszystkich, które do tej pory się odbyły – podsumowuje.

Ranking najlepszych podstawówek w Gdańsku 2020. TOP 20 publi...

Egzamin ósmoklasisty 2020. Oto arkusze CKE i odpowiedzi

Egzamin ósmoklasisty 2020: Matematyka - Zobacz ARKUSZ, ZADAN...

Egzamin ósmoklasisty: Język POLSKI 2020 - ODPOWIEDZI, zadani...

Egzamin ósmoklasisty 2020: J. ANGIELSKI - sprawdź ODPOWIEDZI...

Progi punktowe w LO w Gdańsku w 2020 r. Ile punktów musieli ...

Progi punktowe 2020 w LO w Gdyni. Ile punktów musieli mieć a...

Progi punktowe 2020 w liceach i technikum w Sopocie. Ile pun...

Progi punktowe w technikach w Gdańsku w 2020 r. Ile punktów ...

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie