MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z energią w Gdańsku. Władze miasta zapowiadają kolejne kroki. Samorządowcy będą protestować pod kancelarią premiera

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Przemek Świderski
Gdańsk i sąsiadujące z nim samorządy mają poważny problem z zakupem energii. Do przetargu na dostawcę energii dla metropolitalnej grupy zakupowej Gdańska, nie zgłosiła się żadna firma. Teraz, wchodzące w skład grupy jednostki, mają szukać dostawcy poza przetargiem. Tymczasem kilkuset samorządowców z całego kraju zapowiedziało udział w manifestacji pod kancelarią premiera w związku z drastycznymi podwyżkami cen energii.

Po tym, jak 29 września 2022 r. okazało się, że żaden z dostawców energii elektrycznej nie wziął udziału w przetargu na dostarczanie energii dla Gdańska i sąsiednich samorządów, władze miasta postanowiły zorganizować spotkanie tzw. metropolitalnej grupy zakupowej Gdańska. Ustalono, że grupa podejmie negocjacje ze spółkami i kupi energię elektryczną w ramach zamówienia z "wolnej ręki", tj. poza oficjalnym przetargiem. Uzgodniono też, że do piątku, 7 października, podmioty tworzące grupę zakupową Gdańska zdecydują, czy chcą w niej pozostać.

Podczas konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz apelowała do rządu o szybką interwencję i jasne stanowisko w sprawie rozwiązań ustawowych dotyczących ceny gwarantowanej dla odbiorców chronionych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Tymczasem gdańscy radni PiS wciąż wskazują na wydatki w budżecie miasta, które można okroić, oszczędzając tym samym środki chociażby na nadchodzący kryzys energetyczny.

Wysokie ceny energii. Grupa zakupowa pomorskich samorządów

W poniedziałek, 3 października, odbyło się spotkanie metropolitalnej grupy zakupowej Gdańska, składającej się m.in. z ponad 30 okolicznych samorządów, dotyczące dostawy energii elektrycznej.

Do grupy tej należą m.in.:

 • Cedry Wielkie,
 • Chmielno,
 • Krynica Morska,
 • Nowy Dwór Gdański,
 • Ostaszewo, Pelplin,
 • Pruszcz Gd.,
 • Sopot, Stegna,
 • Tczew,
 • Wejherowo,
 • Władysławowo
 • i Żukowo.

Zamówienie na dostawę prądu w Gdańsku. Miasto przygotowuje się do postępowania z "wolnej ręki"

Podczas spotkania ustalono, że grupa zakupowa podejmie negocjacje ze spółkami i kupi energię elektryczną w ramach zamówienia z "wolnej ręki". Ponadto uzgodniono też, że do piątku, 7 października, podmioty tworzące grupę zakupową Gdańska zdecydują, czy chcą w niej pozostać.

O przebiegu spotkania władze miasta poinformowały podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

- Umówiliśmy się na kilka rzeczy. Po pierwsze: poleciłam moim współpracownikom, żeby rozpoczęli badania rynku związane z tym, co jest dziś możliwe do kupienia, aby przygotować się do postępowania z "wolnej ręki". Po drugie, wśród naszej grupy zakupowej, raczej wszyscy opowiadają się za tym, żebyśmy pozostali razem, ponieważ do tej pory przynosiło nam to wszystkim korzyści. I daliśmy sobie czas do piątku, aby każdy mógł w tej sprawie podjąć decyzję, co do tego, czy zostaje w grupie zakupowej, czy nie - mówiła na konferencji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańsk. Wyższe ceny energii pociągną za sobą wyższe ceny wody?

Prezydent Gdańska podczas konferencji podkreśliła też, że w tej ostatniej kwestii pod znakiem zapytania stoją dwie spółki, które wchodzą w skład metropolitalnej grupy zakupowej. Pierwszą z nich jest przedsiębiorstwo dostarczające mieszkańcom Gdańska wodę.

- Saur Neptun Gdańsk wydaje około 20 mln złotych rocznie na zakup energii. Dzisiaj każda cena, która jest powyżej pewnego pułapu, niestety, może skutkować także zmianą taryfy - podkreślała prezydent.

Drugą spółką szczególnie borykającą się z tym problemem jest gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy. Jak zapowiadają władze miasta, możliwym jest, że te dwa podmioty będą musiały rozważyć samodzielny zakup energii elektrycznej.

Czy mieszkańcy Gdańska i okolicznych samorządów mogą drżeć o brak prądu w ich mieszkaniach? Jak zapewnia wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, władze miasta dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego okolicznym mieszkańcom.

- Od razu przystępujemy do rozmów z dostawcami energii elektrycznej. Jeszcze dziś, w poniedziałek, 3 października, jestem umówiony na pierwszą rozmowę z przedstawicielami Energi. Jestem przekonany, że w dialogu z różnymi spółkami energetycznymi będziemy szukać wyjścia z tej sytuacji - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Wśród firm energetycznych, z którymi podjęte mają zostać negocjacje są m.in. PGE oraz Veolia Poland. Ta ostatnia będzie dostarczać energię elektryczną metropolitalnej grupie zakupowej Gdańska do końca 2022 r.

Borawski przypomniał też, że tylko w 2022 roku miasto Gdańsk wyda na energię elektryczną 47 mln zł.

Tymczasem już w piątek, 7 października, pod kancelarią premiera w Warszawie ma odbyć się manifestacja samorządowców, w związku z drastycznymi podwyżkami cen energii. Swój udział już teraz zapowiedziało kilkuset członków władz miast i gmin.

Gdański radny PiS: "Są pola w bieżących wydatkach, które można zredukować"

O tym, że prądu w mieszkaniach nie zabraknie, mówi także Przemysław Majewski, gdański radny PiS.

- Mieszkańcy Gdańska mogą spać spokojnie, bo prądu nie zabraknie - mówi Majewski. - Regulacje w prawie energetycznym wymuszają to, że jest wyznaczony sprzedawca rezerwowy, który będzie ten prąd dostarczał. To, co jest istotne z punktu widzenia miasta, to kwestia rozmów z operatorami, którzy mogą dostarczać prąd. Teraz zdecydowano, że grupa zakupowa będzie decydowała się na wybór dostawcy z "wolnej ręki" i miejmy nadzieję, że będzie to ustalone na korzystnych warunkach - dodaje.

Gdański radny w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim odniósł się też do sprawy dopłat, które na energię ma przeznaczyć rząd. Ponadto, jego zdaniem, w budżecie miasta wciąż jest miejsce na to, by poszukać oszczędności.

- Sprawa dopłat cały czas toczy się w obrębie parlamentu. Miejmy nadzieję, że wkrótce uda się wypracować takie stanowisko, które będzie odciążało samorządy. Natomiast my jako radni widzimy, że są pola w bieżących wydatkach miejskich, które można zredukować tak, aby te pieniądze zaoszczędzić na trudny czas, związany z kryzysem energetycznym - podkreśla radny Majewski.

O jakich obszarach mowa?

- Wskazujemy przede wszystkim na bardzo duże wydatki w zakresie obsługi biura prezydenta, w zakresie wydatków na marketing, promocję czy PR. Są to także kwestie wydatkowania środków na różnego rodzaju działania społeczne, które nie przynoszą wprost korzyści mieszkańcom, m.in. fundusze filmowe czy wydatkowania na wyposażenie Kunsztu Wodnego za 12 mln zł. To są pieniądze, dające ostatecznie potężną kwotę, którą można przeznaczyć chociażby na wyższe koszta związane z energią elektryczną, które każdy z nas musi ponosić lub oszczędzając je na inwestycje, które rzeczywiście są potrzebne mieszkańcom.

Problem z dostawami prądu nie tylko w dużych obszarach miejskich. Gm. Pruszcz Gd. pozostanie w grupie zakupowej Gdańska

Problem dostawy prądu dotyka nie tylko duże jednostki samorządowych, co podkreślała podczas konferencji wójt gminy Pruszcz Gdański, Magdalena Kołodziejczak. Jednocześnie wójt zapewniła, że jej gmina pozostanie w metropolitalnej grupie zakupowej Gdańska.

- Te problemy dotykają nas tak samo boleśnie i są tak samo ogromnym wyzwaniem jak dla dużych miast. Przecież na prądzie stoją nasze szkoły, oświetlenie uliczne, stacje uzdatniania wody, pompy przy przepompowni ścieków - mówiła Magdalena Kołodziejczak. - Dzisiaj właściwie niemożliwe jest tworzenie budżetów, ponieważ nie wiemy, na jakim poziomie będą się kształtowały wydatki bieżące, a to jest podstawa i klucz do wydatków z budżetów gminy. Czekamy na to, żeby wreszcie poznać bardzo dokładnie zasady sprzedawania energii, żebyśmy mogli wreszcie pójść z jasnym komunikatem do naszych mieszkańców – dodała.

Dostawa energii w Gdańsku. Które miejskie spółki mogą odczuć problem?

Grupa zakupowa Gdańska zrzesza nie tylko samorządy z województwa pomorskiego (których jest w sumie ponad 30). Należą do niej także miejskie spółki, które problem energetyczny odczuć mogą równie dotkliwie. Chodzi m.in. o takie instytucje jak:

 • Arena Gdańsk Operator,
 • Europejskie Centrum Solidarności,
 • Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego,
 • Gdańska Galeria Miejska,
 • Gdańskie Autobusy i Tramwaje,
 • Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego,
 • Gdańskie Wody,
 • Międzynarodowe Targi Gdańskie,
 • Port Lotniczy Gdańsk
 • czy Saur Neptun Gdańsk.

Wcześniej pisaliśmy: Przetarg na prąd dla Pomorza unieważniony Ile za prąd zapłacą samorządy? Spore wydatki dla samorządowych budżetów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki