Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem śmieci po Wszystkich Świętych. Ile plastiku pozostawiają po sobie na cmentarzach Polacy? Zobacz!

Maja Czech
Maja Czech
Polskie święta pełne są trwałych narodowych tradycji. Dzień Wszystkich Świętych to również okazja, podczas której niezmiennie od lat kultywujemy pewne zwyczaje i obrzędy. Jedną z nich jest zapalenie symbolicznego znicza na grobie naszych zmarłych. Tylko jedna świeczka zapalona ku pamięci zamieniła się nawet w kilkanaście okazałych zniczy na jednym grobie. O problemie śmieci pozostających po listopadowych świętach zaczyna się mówić coraz więcej.

Śmieci 1 listopada

Nie da się ukryć, że zarówno 1 jak i 2 listopada zużywamy setki ton niepotrzebnego plastiku. Znicze, wkłady do nich jak i wszelkie ozdoby, jakimi przystraja się rodzinne mogiły składają się w większości właśnie ze szkodliwych tworzyw sztucznych. W kraju znajduje się ok. 15 tysięcy cmentarzy, a na nich niezliczone groby, które w listopadzie odwiedzane są przez najbliższych krewnych. A każdy z nich coś na tym grobie po sobie pozostawi.

Śmieci 1 listopada - statystyki

Jak donosi Portal Komunalny, co roku na znicze wydajemy niebagatelne 700 mln złotych. Tyle płacimy za ok. 300 tysięcy świeczek każdego roku. Liczby te mogą wydawać się szokujące, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że każdy Polak kupi ok. 8 zniczy w okolicach Dnia Wszystkich Świętych, wszystko staje się jasne. Jesteśmy bardzo przywiązani do długoletnich tradycji i nie wyobrażamy sobie odwiedzić grób zmarłego bez pozostawienia po sobie chociaż jednego znicza. W skali makro prowadzi to jednak do prawdziwej ekologicznej tragedii. Kilka dni po świętach, cmentarze są sprzątane, a z ich terenu wywozi się ok. 200 ton odpadów na jedną nekropolię.

Śmieci 1 listopada - źródło problemu

To naturalne, że przy okazji takiego święta każdy pragnie, aby groby jego bliskich prezentowały się wyjątkowo. W myśl obyczaju, znicz zapalany jest jako symbol modlitwy i zadumy nad odejściem kogoś ważnego. Pierwotna idea tego zwyczaju coraz częściej jest jednak zatracana. Porzucając myśl, że stanowią tylko pewną metaforę, znicze same w sobie stały się nośnikiem wartości. Mogą być wyznacznikiem majętności, dobrego statusu, a nawet lepszego lub gorszego gustu.
Kolejną przeszkodą w utrzymaniu tego święta w myśli _"zero waste" _i eko jest brak dostosowanych śmietników przy cmentarzach. Niektóre nekropolie oferują możliwość segregacji odpadów, jednak to wciąż rzadkość i zazwyczaj wszystkie śmieci zbierane są w dużym, zbiorowym kontenerze.

Śmieci 1 listopada - jak ograniczyć ilość odpadów?

Działacze i aktywiści coraz częściej zajmują swoje stanowisko w tej sprawie. Nie tylko oni. W ostatnich latach nawet Kościoły i księża wystosowują apele do wiernych, aby nie zapominać o prawdziwej idei stojącej za Dniem Wszystkich Świętych. Mówią, że najważniejsza pozostaje pamięć i modlitwa za zmarłych, a nie to, co pozostawimy na ich mogiłach.

Osoby ze środowiska "zero waste" podają sposoby, za pomocą których można ograniczyć ilość generowanych odpadów jednocześnie nie rezygnując z tradycji:

  • należy zachować umiar - jeden mały znicz na grób wystarczy, aby zaakcentować pamięć o zmarłej osobie
  • rezygnacja z tworzyw sztucznych - zamiast sztucznych kwiatów, kupmy świeże. Możemy również zrezygnować z plastikowych zniczy i wkładów i zainwestować w te szklane
  • stwórzmy własne znicze i dekoracje - w sieci jest wiele instrukcji, które krok po kroku tłumaczą, jak samodzielnie i tanio wykonać własne ozdoby na grób najbliższych.

Pamiętając o zmarłych, nie zapominajmy o własnej przyszłości. Zadbajmy o nią ograniczając ilość odpadów 1 listopada.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki