Prawicowe ugrupowania jednoczą siły i...

  Prawicowe ugrupowania jednoczą siły i powołują „Koalicję dla Gdańska”. Kto będzie ich kandydatem na pezydenta miasta?

  Zdjęcie autora materiału

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Powstała prawicowa "Koalicja dla Gdańska"
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Chcą stworzyć wspólne listy do kolejnych wyborów samorządowych i wyłonić wspólnego kandydata na prezydenta Gdańska. W piątek przedstawiciele ugrupowań: Kukiz'15, Wolność, Republikanie oraz Polska Razem, podpisali deklarację o współpracy. I powołali „Koalicję dla Gdańska”.
  W podpisanym dziś dokumencie przedstawiciele Kukiz '15, partii Wolność, Polska Razem oraz stowarzyszenia Republikanie zadeklarowali wzajemne popieranie swoich inicjatyw oraz współpracę . - W wielu kwestiach łączy nas podobne zdanie, zaangażowanie w sprawy obywatelskie oraz współuczestnictwo w podobnych inicjatywach. Chcemy tę współpracę kontynuować i rozwijać nowe projekty. Uważamy, że tylko współdziałanie może przynieść zmianę sytuacji na gdańskiej i pomorskiej scenie politycznej- podkreślili w dokumencie.

  I powołali do życia nowy ruch miejski „Koalicja dla Gdańska”, w ramach którego będą dążyli do wyłonienia wspólnych komitetów wyborczych oraz kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów pomorskich miast i gmin.

  Zobacz galerię

  - W momencie, gdy dwie główne partie polityczne są zajęte sporami o każdą drobnostkę, zrodziła się duża przestrzeń dla zdroworozsądkowych ruchów miejskich, które chcą odciąć się od globalnej polityki i zająć się poprawą codziennego życia mieszkańców. Stąd pomysł na naszą wspólną inicjatywę. Jestem przekonany, że to spotkanie, to dopiero początek dużo szerszych rozmów, nie tylko w Gdańsku. Takie koalicje będą tworzone także w innych miastach powiatowych, będziemy przygotowani na terenie całego województwa pomorskiego- mówił dziś Zbigniew Wysocki z partii Wolność.

  Piotr Walentynowicz kandydatem na prezydenta Gdańska


  Magdalena Błeńska, pomorska posłanka Kukiz '15 podkreślała, że współpraca między wszystkimi podpisanymi pod deklaracją organizacjami trwała już wcześniej. A zawiązanie „Koalicji dla Gdańska” ma ją rozwinąć.


  - Zaczynamy pracę nad wspólną strategią dla Gdańska – powiedziała Błeńska. - Tym, co będzie nas wyróżniało, będzie to, że skupimy się na inicjatywach w przestrzeni publicznej- takich, które wynikają z rzeczywistych potrzeb mieszkańców – a nie na plakatowaniu miasta podczas kampanii.


  Członkowie koalicji podkreślali, że są przeciwnikami mieszania „wielkiej polityki” do spraw lokalnych. Wskazywali też, że chcą rozbić „patologiczny układ władzy w Trójmieście”.

  - W Gdańsku mieliśmy ostatnio kilka sporów politycznych, które dotyczyły ogólnokrajowej polityki, a nie spraw gdańszczan. Te sprawy schodziły na drugi plan, my chcemy to zmienić. Rezygnujemy z własnych, partykularnych interesów na rzecz dobra wspólnego – mówił Karol Rabenda ze stowarzyszenia Republikanie.

  Pod deklaracją podpisał się także Piotr Walentynowicz, członek Polski Razem i radny PiS w Radzie Miasta Gdańska.


  - To nie jest połączenie jedynie prawicowych partii, jesteśmy otwarci na współpracę z innymi obywatelskimi ruchami. To wszystko ma na celu to, abyśmy zjednoczeni wspólnie mogli zmienić ten skostniały układ polityczny, który zawiązał się w Gdańsku i trwa już 20 lat. Układy, układziki, powiązania. To stwarza zagrożenia o charakterze korupcyjnym. Jak dotąd w historii Gdańska, od czasu przemian ustrojowych, bardziej uczciwej oferty od naszej gdańszczanie nie mieli – stwierdził Walentynowicz.


  Niewykluczone, że to właśnie on zostanie kandydatem na prezydenta Gdańska, którego wystawi „Koalicja dla Gdańska”. Już w grudniu ubiegłego roku jego kandydaturę zgłosiła Polska Razem. Ale wtedy mówiło się jeszcze o tym, że Walentynowicz będzie reprezentował PiS.

  - Nie otrzymałem informacji, że jestem zaakceptowanym przez PiS kandydatem. W ramach koalicji podejmiemy wspólną decyzję w tej sprawie. Dopiero rozpoczynamy rozmowy- odniósł się dziś do tego Walentynowicz.

  - Nic nie jest jeszcze przesądzone. To jeszcze nie czas na podejmowanie takich decyzji. Ale na pewno będzie to mocny kandydat na prezydenta Gdańska- dodał Rabenda- Na pewno po wyborach nie będzie tak, że każdy rozejdzie się w swoją stronę. Chcemy stworzyć stałą formację, przełamać dualizm.

  ewelina.oleksy@polskapress.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobry pomysł! Więcej takich koalicji i szanse PO i Nowoczesnej rosną!

  Kalina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  PO i N wystarczy 18 głosów i dalej rządzimy. Niech się koalicje tworzą wytrwale .... z Panem Walentynowiczem na czele.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TYLKO NIE PO

  HANKA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  KAZDY INNY TYLKO NIE PEŁOWIEC NIE KODOWIEC ANI KTOS Z NOWOCZESNEJ

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRAWDA I UCZCIWOŚĆ

  Yeti (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Nas, uczciwych Polaków, bardzo obraża nazwa, portu lotniczego. Pójdę głosować na tego prezydenta, który zadeklaruje, że nie będzie więcej obrażania nas Polaków.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brakuje jeszcze

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Bartelika z Formelą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tego się nie da dużej znieść

  Yeti (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Poprzemy każdego, kto zadeklaruje, że nazwa portu lotniczego będzie zmieniona. My Polscy jesteśmy ludźmi honoru, a to coraz bardziej na nas ciąży, jak kula u nogi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Barbara

  s (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

  Brawo. Mają mój głos.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nawrocki z Ipn kandydatem

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  może być tzw. niezłomnych.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Breaking News

  Skróty z sieci: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  (...) Prezydent Duda zaprosił Donalda Trumpa do Polski...Podczas spotkania z doradcą prezydenta Donalda Trumpa, Michaelem Flynnem, prezydencki min Krzysztof Szczerski przekazał w czwartek w imieniu...rozwiń całość

  (...) Prezydent Duda zaprosił Donalda Trumpa do Polski...Podczas spotkania z doradcą prezydenta Donalda Trumpa, Michaelem Flynnem, prezydencki min Krzysztof Szczerski przekazał w czwartek w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy zaproszenie dla Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. (...) Zaproszenie zostało przyjęte i teraz będziemy czekać na
  odpowiedź prezydenta USA co do jego kalendarza" (...) Szczerski przekazał zaproszenie również w imieniu prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović. Po rozmowach w Białym Domu minister wyjaśnił, że przywódcy Polski i Chorwacji
  chcieliby, aby wizyta Trumpa w Polsce miała miejsce podczas planowanego na lipiec Szczytu Trójmorza. (...)

  (...) Minister Szczerski rozmawiał z doradcą Trumpa. Flynn: "Obecność wojsk USA w Polsce będzie stałym elementem stosunków polsko-amerykańskich"... Ponad godzinne, zakończone w piątek nad ranem czasu polskiego, rozmowy
  w Białym Domu, były najwyższej rangi spotkaniem w oficjalnych kontaktach polsko-amerykańskich od czasu
  zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. (...) Mogę dzisiaj powiedzieć, że relacje polsko-amerykańskie
  z nową administracją bardzo się zaawansowały, rzeczywiście jest to dialog pełnowymiarowy. (...)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wnuczku , a gdzie Ty bywałes jak Twoja szanowna babcia była ciężko chora

  lon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  i nie miała na lekarstwa. Teraz się wozisz na nazwisku babci i Jej tragicznej smierci.
  Prezydent Gdanska bez wyksztalcenia , jaja .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nareszcie

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  Nareszcie. Mam nadzieję że ta współpraca się utrzyma do wyborów.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!