Prąd rzeczny popłynie do gniazdka

  Prąd rzeczny popłynie do gniazdka

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dobiega końca budowa elektrowni wodnej nad rzeką Nogat, przy śluzie Szonowo. Wkrótce popłynie prąd wytworzony dzięki sile wody. Nogatem opiekuje się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Właśnie on jest inwestorem. Koszt budowy elektrowni to 10 mln zł.
  - To przedsięwzięcie było planowane od dawna, jednak z powodu braku środków finansowych nie dochodziło do realizacji. W końcu w 2004 roku powstał projekt. I zostały przyznane nam środki z budżetu państwa - opowiada Henryk Jatczak, zastępca dyrektora RZGW ds. zasobów wodnych.

  Prace budowlane wykonuje Gospodarstwo Pomocnicze RZGW w Toruniu, a dostawcą wyposażenia technologicznego jest firma Gajek Engineering sp. z o.o. Co ciekawe, elementy elektrowni, jak na przykład koła zębate do przekładni turbin, są sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych.

  Inwestycja z jednej strony daje prąd ze źródła odnawialnego, ale z drugiej oznacza konieczność zabezpieczenia przyrody, a dokładnie dna Nogatu. U wylotu turbin rzeka będzie płynąć z dużą prędkością i może je wypłukać. By temu zapobiec, robotnicy "utopią" na dnie w pobliżu elektrowni 208 koszy napełnionych kamieniami.

  Obecnie kończą się prace budowlane. Na przełom września i października wykonawca planuje montaż m.in. turbin.

  Elektrownia ma być oddana do eksploatacji do końca 2008 roku. Prąd popłynąłby od początku stycznia i wystarczyłoby go dla dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną dla średniej lub większej wsi.

  RZGW ma już podpisaną umowę z zakładem energetycznym na odbiór prądu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo