Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy 2022. Z płacy nie są zadowoleni. Z drugiej strony coraz rzadziej decydują się na zmianę pracy

MT
Obecna sytuacja na rynku nie jest łatwa dla pracodawców, staje się także trudna dla pracowników. Przynajmniej trudniejsza niż jeszcze do niedawna, kiedy pracownik "rządził" na rynku pracy.

Rosną koszty utrzymania, pracownicy chcą więcej zarabiać, firmom coraz trudniej spełnić ich oczekiwania. Niecała połowa jest skłonna dać podwyżkę, a jeszcze niedawno dawała prawie każda. Jak wynika z najnowszego raportu Hays Poland „Rynek pracy 2022. Półroczny przegląd trendów”, mimo że 83 proc. firm przeprowadziło podwyżki w pierwszej połowie roku, zaledwie 37 proc. specjalistów i menedżerów deklaruje zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia.

Pierwsza połowa roku obfitowała w rekrutacje, związane z nimi wyzwania oraz podwyżki. Pracodawcy, świadomi tego, jak trudne jest pozyskanie odpowiedniego pracownika na rynku, podnosili wynagrodzenia i niejednokrotnie składali kontroferty osobom deklarującym chęć odejścia z firmy.

W bliźniaczym badaniu, opublikowanym w styczniu 2022 roku, 75 proc. firm planowało zwiększać wynagrodzenia na przestrzeni nadchodzących 12 miesięcy. Obecnie wiadomo już, że w pierwszym półroczu podwyżek dokonało aż 83 proc. ankietowanych firm, najczęściej na poziomie powyżej 5 proc. Druga połowa roku nie będzie obfitować w równie ambitne plany podnoszenia wynagrodzeń. Taki ruch rozważa 46 proc. pracodawców, podczas gdy najwięcej – 53 proc. – do końca roku planuje utrzymać płace na tym samym poziomie.

– Zdecydowana większość pracodawców przeprowadziła podwyżki w pierwszym półroczu 2022 roku, a część z nich planuje podnieść płace również w drugiej połowie roku. Wiele firm jest niejako przymuszona do odpowiadania na rosnące oczekiwania pracowników. A te w aktualnych warunkach są napędzane zarówno wysoką inflacją i rosnącymi kosztami życia, jak i atrakcyjnymi ofertami pracy. Mimo że pracodawcy starają się odpowiedzieć na potrzeby swoich kadr, to podwyżka rzędu 5-10 proc. często nie satysfakcjonuje pracowników, ponieważ nie zwiększa ich realnej siły nabywczej – dodaje Agnieszka Pietrasik, Dyrektor Wykonawcza w Hays Poland.

Głównym powodem rozważania zmiany pracy jest wysokość wynagrodzenia. To pozostaje niezmienne. Jednak specjaliści coraz częściej zwracają uwagę również na inne kwestie, takie jak obowiązujący w firmie model pracy.

Jak wynika z badania, profesjonaliści nierzadko pracują w modelu sprzecznym z ich preferencjami. Najwięcej, bo 43 proc. specjalistów objętych badaniem pracuje w modelu hybrydowym, 29 proc. w modelu zdalnym, a 26 proc. – wyłącznie stacjonarnie. Tymczasem model hybrydowy jako preferowany wskazało 45 proc. respondentów, model zdalny 34 proc., natomiast model w pełni stacjonarny zaledwie 9 proc. Aaż 70 proc. ankietowanych pracowników uznało konieczność pracy w niesatysfakcjonującym modelu za wystarczający argument do zmiany miejsca zatrudnienia - wynika z raportu Hays Poland.

W ostatnim czasie pracodawcy niejednokrotnie decydowali się na zatrzymanie pracowników w firmach poprzez złożenie im kontroferty. 81 proc. organizacji praktykuje składanie kontrofert przynajmniej w niektórych sytuacjach, co stanowi wynik identyczny z tym uzyskanym w styczniu 2022 roku.

Rynek pracy wciąż jest rozgrzany. Bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie. Na Pomorzu wynosi 4,4 proc., jak pod koniec 2019 roku przed pandemią. Specjaliści nie mają jednak dobrych informacji. Rynek, którym rządził pracownik powoli zaczyna się kończyć. Winne jest spodziewane spowolnienie nie tylko krajowej gospodarki.

Pracownicy 2022. Z płacy nie są zadowoleni. Z drugiej strony coraz rzadziej decydują się na zmianę pracy
Randstad.pl

Dostrzegają to sami pracownicy. Ich obawy o przyszłość rosną, co skutkuje mniejsza skłonnością do decyzji o zmianie pracodawcy. Widać to wyraźnie w odsetku osób, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy zdecydowały się na taki krok - to jedynie 17 proc. badanych, czyli rekordowo niski wynik - pokazała 48. edycja badania „Monitor Rynku Pracy” realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.

W ciągu ostatniego kwartału wyraźnie wzrosła za to liczba osób, które pracę musiały zmienić ze względu na redukcję zatrudnienia. Ten odsetek wynosi 26 proc., a jeszcze przed kwartałem sięgał zaledwie 20 proc.

Do odwrócenia tendencji jeszcze jednak daleko.

- Spadek liczby osób zmieniających pracę czy dane dotyczące przyczyn rotacji (obniżenie znaczenia niezadowolenia z poprzedniego pracodawcy) odzwierciedlają pewną ostrożność pracowników i pracodawców jaka wynika z sytuacji gospodarczej. Nasz rynek pracy jest jednak wciąż stabilny, odporny na obecne zawirowania. Z pewnym opóźnieniem będzie reagował na spowolnienie gospodarcze - stwierdza Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy, Konfederacji Lewiatan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki