Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna w odwrocie. Spada ilość ofert, a firmy daję premie i awanse tylko pracującym z biura

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
od 16 lat
Nadejście pandemii COVID-19 rozkochało świat w pracy zdalnej. Trzy lata później jej najwięksi zwolennicy mają dosyć braku kontroli. Meta zmusza nowych pracowników do pracy w biurze, a zagraniczny trend widać także na polskim rynku pracy. Czy to koniec pracy zdalnej w Polsce? Które firmy przenoszą prace ponownie do biura?

Spis treści

Najczęściej oferty pracy zdalnej pojawiają się w małych i średnich firmach. Ich ilość z miesiąca na miesiąc jednak spada.
Najczęściej oferty pracy zdalnej pojawiają się w małych i średnich firmach. Ich ilość z miesiąca na miesiąc jednak spada. 123rf.com/choreograph

Meta oficjalnie zmienia podejście do pracy zdalnej

Już kilka tygodni temu w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zmianach, jakie szykują się u właściciela Facebooka. Teraz Meta potwierdza już, że nakaz powrotu do pracy w biurze będzie dotyczyć części pracowników zatrudnionych na umowie o pracę. Wydaje się bardzo realne, że wkrótce wszyscy pracownicy będą zmuszeni choćby okazyjnie pojawiać się w biurze, np. w wymiarze jednego dnia w tygodniu.

Jaki powód tych zmian podaje Meta? U progu wakacji właściciele spółki wskazywali na problem mniejszej efektywności pracy pracowników zdalnych od tych, którzy obecni są w biurze. To efekt wprowadzonego w gigancie mediów społecznościowych „Roku efektywności”, pod którym na początku 2023 roku kryły się m.in. zwolnienia i reorganizacja pracy. Podobne zasady odnośnie pracy zdalnej wprowadziły niedawno inne znane na całym świecie marki, m.in. Google, Apple czy Amazon.

Polski Instytut Ekonomiczny w swoich badaniach wydaje się udowadniać tezy giganta mediów społecznościowych.

Badania pokazują, że praca zdalna pięć dni w tygodniu powoduje spadek produktywności od 10 proc. do 20 proc. Z kolei praca hybrydowa – nawet w formie 4 dni pracy z domu i 1 dzień pracy z biura – nie powoduje spadku produktywności – podaje PIE w najnowszych Tygodniku Gospodarczym PIE.

Instytut stwierdza ponadto, że główne przyczyny spadku produktywności pracy zdalnej to:

  • wyzwania związane z komunikacją na odległość,
  • trudności w mentoringu i uczeniu się w miejscu pracy,
  • problemy z motywacją pracowników.

Tylko 10 proc. ofert pracy zakłada pracę zdalną

Tygodnik Wprost dotarł do kilku ofert pracy, które obecnie pojawiają się w większych firmach w Polsce. Działy HR tego typu firm otrzymują nawet dwa razy więcej zapytań o formę pracy niż samych zgłoszeń. Także firmy, które zakładają zatrudnienie wyłącznie osoby, która akceptuje pracę w biurze, tylko z tego powodu eliminują nawet dwie trzecie CV.

– Firmy rewidują swoje początkowe podejście do pracy online. Z naszych danych wynika, że obecnie ofert pracy wyłącznie zdalnej jest mniej. To maksymalnie 10 proc. ofert pracy specjalistycznej, biurowej i administracyjnej – mówi Mateusz Żydek z agencji rekrutacyjnej Randstad cytowany przez Wprost.

Dane GUS pokazują, że szczytowy dla pracy zdalnej był 2021 rok. Wówczas nawet 25 proc. urzędników państwowych pracowało zdalnie. Teraz liczba ta nieznacznie przekracza 10 proc. Jeszcze bardziej spektakularne są spadki popularności pracy zdalnej w branży IT. Jeszcze dwa lata temu praca zdalna dotyczyła tutaj ponad połowy zatrudnionych, a już pod koniec 2022 roku ta liczba spadła do około 35 proc.

Wprost powołuje się także na badanie Randstad i informuje, że obecnie blisko 50 proc. polskich pracowników wykonuje wyłącznie pracę w zakładzie pracy. Jedynie 16 proc. z nas deklaruje pracę hybrydową, a zaledwie 8 proc. osób pracuje wyłącznie zdalnie. Praca zdalna i hybrydowa obecnie najczęściej pojawia się w przypadku małych i średnich firm, które zatrudniają do 10 pracowników.

Pracodawcy zachęcają do porzucenia pracy zdalnej

Popularność pracy zdalnej z pewnością spada także z powodu regulacji prawnych, jakie od 2023 roku obowiązują w Polsce. Nie zawsze podobają się one pracownikom, a tym rzadziej pracodawcom. Dlatego polscy przedsiębiorcy biorą przykład z międzynarodowych korporacji i potrafią już skutecznie zachęcać pracowników do rezygnacji z pracy zdalnej:

  • premią za pracę w biurze,
  • awansem tylko przy rezygnacji z pracy zdalnej,
  • podwyżką za przejście na pracę hybrydową,
  • mailem z raportami potwierdzającymi wyższa skuteczność pracy stacjonarnej.

To już powszechne praktyki, które mają być zachętą do dobrowolnego porzucenia pracy zdalnej, zamiast zmuszania nakazami, które także już znamy ze świata.

– Część przedsiębiorców formalnie informuje pracowników, że od następnego miesiąca wszyscy wracają do biur – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w rozmowie z Wprost.

Jego zdaniem niechybnie przechodzimy do trybu okazjonalnej pracy zdalnej w trybie maksymalnie 2-3 dni w miesiącu.

Gdzie szukać pracy zdalnej w 2023 roku?

Nadal to branża IT, finansowa i działalność profesjonalna czy naukowa dają najszerszą ofertę pracy zdanej. Poza sektorem finansowym każda z tych branż dąży jednak do powrotu do pracy biurowej, a to oznacza, że coraz częściej będziemy spotykać oferty pracy hybrydowej niż czysto zdalnej.

Nadal największe portale z ogłoszeniami dają możliwość filtrowania tylko ofert pracy zdalnej, a grupy w mediach społecznościowych wciąż pełne są tego typu ofert. Ktoś mógłby powiedzieć: dla chcącego nic trudnego, ale z czasem w Polsce będzie ubywać ofert pracy z domu, dlatego warto już teraz przygotować się na moment powrotu do biur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna w odwrocie. Spada ilość ofert, a firmy daję premie i awanse tylko pracującym z biura - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki