Praca w policji czeka na chętnych. Zasil szeregi pomorskich komend. Czeka 500 wolnych wakatów i atrakcyjne wynagrodzenie

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Wojciech Wojtkielewicz
Pomorska policja zachęca do wstąpienia w jej szeregi. Oferuje aż pół tysiąca wakatów. Magnesem ma być atrakcyjne wynagrodzenie. Dla tych, którzy boją się wzięcia udziału w rekrutacji przez wzgląd na egzamin sprawnościowy instruktorzy gdańskiej KWP przygotowali film instruktażowy. Prezentują, z czym kandydaci mają największy problem i w jaki sposób w warunkach domowych można się przygotować do testu.

Każdy polski obywatel, posiadający średnie wykształcenie i nieposzlakowaną opinię, a do tego nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu, korzysta w pełni z praw publicznych, jest sprawny fizycznie i zdrowy psychicznie, potrafi dochować tajemnicy, może spróbować dołączyć do pomorskiej policji.

Postępowanie rekrutacyjne zaczyna się wraz ze złożeniem kompletu dokumentów. Należy napisać podanie o przyjęcie do służby, wypełnić kwestionariusz osobowy, dołączyć kserokopie dokumentów potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje, kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc oraz podpisać oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz klauzulę informacyjną. Mężczyźni muszą dołączyć też książeczkę wojskową.

Do jakich testów przystępuje kandydat?

W pierwszej kolejności należy przejść test z wiedzy o władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz zakresu bezpieczeństwa publicznego, który składa się z 40 pytań. Do każdego z nich są podane cztery odpowiedzi – prawidłowa jest tylko jedna z nich.

Po ukończeniu testu z wiedzy kandydat jeszcze tego samego dnia zostanie poddany testowi sprawności fizycznej. By do niego przystąpić, należy mieć ze sobą aktualne zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych, wydane nie wcześniej niż 14 dni od dnia przystąpienia do testu, a także strój i obuwie sportowe.

Instruktorzy z gdańskiej KWP przygotowali specjalny film, który uchyla rąbka tajemnicy na temat tego jak przygotować się do tego etapu sesji egzaminacyjnej:

Tor przeszkód trzeba pokonać nie wolniej niż w minutę i 41 sekund – im szybciej go pokonamy, tym lepiej, bo wyniki zostają przeliczone na punkty, które sumuje się z całego procesu rekrutacji. Decydują, o tym kto zostanie zakwalifikowany do służby.

Następnym etapem rekrutacji, są badania psychologiczne w skład których wchodzi test komputerowy MultiSelect (MS) i rozmowa z psychologiem policyjnym.

Test MultiSelect (MS) weryfikuje predyspozycje psychologiczne kandydata do służby w policji. Jest w stanie ustalić, czy pasujemy do idealnego profilu kandydata na funkcjonariusza. Sprawdza też zdolności intelektualne, zachowania społeczne, stabilność emocjonalną i to, w jaki sposób podchodzimy do naszej pracy. Pytania te potrafią zaskoczyć niejednego.

Test składa się z około 300 zadań. Większość stanowią pytania zamknięte, jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. Sporadycznie pojawiają się też zadania, które weryfikują podstawowe umiejętności kandydata do służby w policji, takie jak np. spostrzegawczość czy obliczanie średniej wystawionych mandatów.

Co czeka świeżoupieczonego funkcjonariusza?

Po przyjęciu do służby na około pół roku, trafia się na podstawowe szkolenie zawodowe do jednej ze szkół policyjnych. Po jego zakończeniu, w ramach adaptacji zawodowej, czasowo pełni się następnie służbę w Oddziale Prewencji Policji w Gdańsku. Podczas 49 dni należy wówczas odbyć 37 służb. Jak podkreślono celem tej adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności zdobytych podczas szkolenia zawodowego.

Te umiejętności to między innymi: działania związane z zabezpieczaniem imprez masowych i ochroną obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, działania pościgowe, czy też poszukiwania realizowane w ramach działań pododdziałów Policji. Po zakończeniu adaptacji nowy policjant trafia natomiast do jednostki docelowej, w której rozpoczyna pełnienie codziennej służby.

Po ukończeniu kursu podstawowego funkcjonariusz do 26. roku życia zarabia około 4000 złotych na rękę. Starsi - 3600.

Po pozytywnym przejściu testów psychologicznych i sprawnościowych następuje rozmowa kwalifikacyjna. Następnie kandydaci zostają poddani specjalistycznym badaniom lekarskim i postępowaniu sprawdzającemu, czy mogą uzyskać dostęp do informacji niejawnych. Po pozytywnym przejściu tych etapów trafiają na listę rankingową. Ostatecznie od niej zależy, czy kandydat zostanie przyjęty do służby.

Jak wziąć udział w rekrutacji?

- Przypominamy, że w związku z pandemią koronawirusa chętni mogą wysyłać komplet dokumentów pocztą, na adres: Zespół ds. Doboru Wydział Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku ul. Okopowa 15 80-819 Gdańsk – napisano w informacji o istniejącym naborze. - Dla zainteresowanych stworzyliśmy interaktywny formularz, który łatwo wypełnicie. W formularzu zawarte są wszelkie niezbędne dokumenty, a treść którą musicie wypełnić jest oznaczona kolorem czerwonym.

Więcej informacji i formularz interaktywny można znaleźć na stronie: www.pomorska.policja.gov.pl

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Gdańsku. Wręczono nomin...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie