Starzejące się społeczeństwo - ta tendencja dotyczy już niemal wszystkich państw Europy. Wyjątkiem nie pozostaje tutaj Polska i jej najbliżsi sąsiedzi. To wszystko wpływa na rosnące zapotrzebowanie na opiekunów seniorów

W samych Niemczech żyje ponad 22 miliona osób powyżej 60 roku życia, a 4,5 miliona osób powyżej 75. Według ministra zdrowia RFN Jensa Spahna w Niemczech brakuje niemal 50 tysięcy opiekunów i pielęgniarzy osób starszych. To wszystko wpływa na nie tylko na zapotrzebowanie na fachowców, ale także i na wynagrodzenia opiekunów. Z danych Promedica24 wynika, że osoba pracująca jako opiekun seniora w Niemczech może zarobić nawet 12 tysięcy złotych w dwa miesiące!

Bardzo często firmy oferują także transport do miejsca pracy, zakwaterowanie oraz wyżywienie, dzięki czemu opiekun nie musi ponosić kosztów pobytu poza granicami kraju. W Polsce stawki są dużo mniejsze i wahają się pomiędzy 2 a 3 tys. złotych brutto. Obecnie co piąty mieszkaniec Polski ma więcej niż 60 lat - wynika z danych GUS. W 2050 roku już 40 proc. populacji naszego kraju będą stanowić seniorzy. Według publikowanego przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ''Barometru Zawodów''opiekuni osób starszych już teraz znajdują się wśród najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy.

Zobacz oferty: Praca Niemcy

Z badań Promedica24 - lidera rynku opieki domowej w Europie - wynika, że aż 93 proc. osób starszych chce spędzić jesień życia we własnym domu. Praca opiekunki najczęściej polega na pomocy seniorowi przy podstawowych czynnościach takich jak zakupy, gotowanie, czy ubieranie się. Wykonywaniem zabiegów medycznych zajmują się natomiast pielęgniarki. Czas pracy zależy od podopiecznego – niektórzy z nich wymają stałej opieki, inni – czuwania jedynie przez kilka godzin dzienne. To właśnie dlatego odpowiedniego kandydata powinny charakteryzować takie cechy jak cierpliwość, wyrozumiałość, empatia, życzliwość, zdolność adaptacji, czy łatwość nawiązywania kontaktów. Ważną umiejętnością – w przypadku podjęcia pracy za granicą - pozostaje także zdolność do posługiwania się językiem obcym. Wiele agencji pośrednictwa oferuje darmowe kursy. Naukę warto rozpocząć jednak wcześniej – od stopnia znajomości języka zależy bowiem przyszłe wynagrodzenie. Opiekun musi porozumiewać się nie tylko z podopiecznym, ale także z jego rodziną, służbą zdrowia, czy chociażby obsługą sklepu. Stawki zależą także od doświadczenia zawodowego– pracodawcy przykładają do tego znaczną uwagę. Dobry opiekun powinien także posiadać prawo jazdy.

Jeśli wyjeżdżasz na urlop, niezależnie za granicę czy w Polsce, dobrze mieć wakacyjną polisę. Nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, a czasami wcale - by zapewnić sobie taką asekurację i spokojne wakacje. Kliknij w ten tekst, a uzyskasz sześć krótkich porad, które pozwolą Ci perfekcyjnie zrealizować ten cel!

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!